Καλά διαστήματα, κενά στην άμυνα

2015-08-27T22:09:06+00:00 2015-08-27T23:15:44+00:00.

27/Aug/15 22:09

Με ένα καλό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει περισσότερο και να κάνει προσωπικό ρεκόρ πόντων (22π) , αλλά με “νεκρά” διαστήματα και αρκετά προβλήματα στην άμυνα, η Ελλάδα νίκησε την Ολλανδία με 92-80

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Η Ελλάδα κέρδισε το πρώτο της παιχνίδι στο Τουρνουά “Ακρόπολις” απέναντι στην άσημη μπασκετικά Ολλανδία με 92-80 . Αυτά που μπορεί να κρατήσει είναι το καλό πεντάλεπτο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, την εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο που πήρε περισσότερο χρόνο συμμετοχής από ότι συνήθως (25 λεπτά) και έβαλε 22 πόντους (προσωπικό ρεκόρ στην εθνική), αλλά και το γεγονός ότι όταν ένα σχήμα έμενε για αρκετό χρόνο ίδιο στο παρκέ, ο ρυθμός ήταν καλύτερος.

Οι 80 πόντοι παθητικό απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο είναι πολλοί, πόσο μάλλον από την συγκεκριμένη ομάδα. Στην επίθεση Μπουρούσης, Ζήσης, Καλάθης και Πρίντεζης σκόραραν όλοι από 10 πόντους, ενώ στα θετικά συγκαταλέγονται και οι 24 ασίστ. Από τους Ολλανδούς ξεχώρισαν ο Κλουφ με 17 πόντους και κάποιες εντυπωσιακές φάσεις και ο Άκερμπουμ με 16.

Η εθνική ξεκίνησε με τους Σπανούλη, Καλάθη, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Κουφό. Η ομάδα μπροστά στο κοινό της ξεκίνησε αρκετά ορεξάτη και με ξεκάθαρο προσανατολισμό να πιέσει πολύ πάνω στη μπάλα τους Ολλανδούς. Η πίεση αυτή απέδωσε, ο αντίπαλος υπέπεσε σε λάθη και έκανε βεβιασμένες επιλογές υπό πίεση χρόνου κι έτσι γρήγορα ήρθε ένα προβάδισμα μεγαλύτερο των 10 πόντων (16-4). Ο Σπανούλης είχε κέφια, δημιούργησε αρκετές καταστάσεις τις οποίες εκμεταλλεύτηκε ο Κουφός με εύκολα τελειώματα κοντά στο καλάθι, ενώ 5 μαζεμένους πόντους σκόραρε και ο Νικ Καλάθης.

Μαλθακότητα – έλλειψη συγκέντρωσης

Η Ολλανδία αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε τις πολλές αλλαγές και το γεγονός ότι ο Κατσικάρης άνοιξε από νωρίς το ροτέισον του και μείωσε 18-25 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στο 22′ (27-24 και 29-26) με τον Άκερμπουμ να δίνει σημαντικές επιθετικές λύσεις στην ομάδα του. Η Ολλανδία είχε πάρει… θάρρος, έβρισκε εύκολες πάσες και συνεργασίες που κατέληγαν σε προσπάθειες κοντά στο καλάθι και στο 4.30” πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε στους 2 πόντους (35-33).

Η είσοδος των Σπανούλη και Αντετοκούνμπο έδωσε ώθηση στην Ελλάδα να ανεβάσει λίγο την απόδοσή της και να έχει περισσότερες επιλογές στην επίθεση. Με ένα γκολ – φάουλ και τρίποντο από τον παίκτη των Μπακς, η διαφορά πήγε στους 8 πόντους (46-38) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με την Ελλάδα μπροστά 48-40.

Και… ξέσπασμα

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ξεκίνησε όπως και στο πρώτο, με ενέργεια και καλύτερη προσήλωση στην άμυνα. Με ενέργειες του Αντετοκούνμπο και του Ζήση, αλλά και τη συνδρομή του Γιάννη Μπουρούση, η ομάδα έτρεξε σερί 9-0 και “άνοιξε” την διαφορά στους 17 πόντους, μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η καλή άμυνα συνεχίστηκε, οι Ολλανδοί έμειναν 5 λεπτά χωρίς καλάθι, το σερί επεκτάθηκε σε 16-0 και η διαφορά εκτινάχθηκε στους 24 πόντους (64-40) στο 25′. Σε αυτό το σημείο η Ολλανδία γύρισε την άμυνά της σε ζώνη, σε μια προσπάθεια να “σπάσει” τον ρυθμό που είχε βρει η εθνική ομάδα. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εξ’ αρχής δεδομένη και αυτό το διάστημα της εθνικής κατέστησε ακόμα πιο σαφή την… μαλθακότητα που υπήρχε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Αμυντική χαλάρωση

Η Ολλανδία βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει κάποιους πόντους μετά τις αλλαγές που έγιναν στο σχήμα της Ελλάδας και εν τέλει, με επί μέρους σκορ 15-26 στη τρίτη περίοδο, το σκορ στο 30′ ήταν 74-55. Τρεις παίκτες είχαν φτάσει ήδη σε διψήφιο αριθμό πόντων. Η τελευταία περίοδος είχε ενδιαφέρον μόνο ως προς το πόσο συγκεντρωμένη θα καταφέρει να μείνει η Ελλάδα. Η άμυνα χαλάρωσε αρκετά και για αυτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε στο επί μέρους σκορ με 25-18. Στην επίθεση άξιζε η παρουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο που σκόραρε με την ίδια άνεση τόσο από κοντά, όσο και από μακριά. Ο 21χρονος άσος τελείωσε το ματς με 22 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά.