Νίκη σε “χαμηλές πτήσεις”

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Η εθνική ομάδα νίκησε την Τουρκία με 62-58, σε ένα παιχνίδι που στο ξεκίνημα έδινε την αίσθηση πως θα έχει θέμα και καλό ρυθμό, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε χαμηλό σκορ και αργό τέμπο. Οι άμυνες της Τουρκίας και το στιλ του μπάσκετ που παίζει η ομάδα του Αταμάν διαδραμάτισαν καταλυτικό ρόλο σε αυτό. Η Ελλάδα στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραρε 29 πόντους και στα επόμενα περιορίστηκε στους 8,11 και 14 αντίστοιχα.

Από την μια πλευρά η ομάδα έδειξε αδυναμίες και έλλειψη αυτοματισμών στο 5 εναντίον 5, αλλά τουλάχιστον ήταν πιο αποτελεσματική στην άμυνα. Τέσσερις παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων (Πρίντεζης, Ζήσης, Αντετοκούνμπο και Κουφός) με τον Γιάννη να έχει πολύπλευρη προσφορά (10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και τον Νίκο Ζήση να είναι ο παίκτης που μέσα σε ελάχιστο χρόνο στην 4η περίοδο έβαλε το νερό στο αυλάκι. Από την Τουρκία 12 πόντους σκόραραν οι Ιλιασόβα και Μαχμούτογλου, ενώ ο Ντίξον έμεινε στους 9 μαζεμένους που έβαλε στην αρχή της συνάντησης. Αύριο στις 21:15 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία του Γιόνας Καζλάουσκας.

“Ζεστό” ξεκίνημα

Ο πολύς κόσμος που μαζεύτηκε στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσει την εθνική ομάδα και η αποθέωση που εισέπραξαν οι διεθνείς μας κατά την διάρκεια της παρουσίασης, επηρέασαν θετικά τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη που μπήκαν στην αναμέτρηση με πολλή ενέργεια και όρεξη. Μην ξεχνάμε πως υπήρχε στο μυαλό και η πρόσφατη – έστω – φιλική ήττα από την Τουρκία στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Πρίντεζης έδωσε το σύνθημα με διαδοχικά καλάθια μετά από όμορφες προσωπικές ενέργειες, ο Βασίλης Σπανούλης σκόραρε και οργάνωνε, η άμυνα λειτουργούσε αρκετά καλά και έδινε ευκαιρίες για σκορ και εντυπωσιακά τελειώματα – από τον Αντετοκύνμπο – στο ανοιχτό γήπεδο.

Η Ελλάδα δημιούργησε διαφορά 14 πόντων πολύ νωρίς (24-10) και θα μπορούσε να είχε αυξήσει ακόμα περισσότερο “την απόσταση” από την Τουρκία, αν δεν υπήρχαν τα τρίποντα του Μπόμπι Ντίξον. Ο Αμερικανός της Φενέρμπαχτσε, που πλέον αγωνίζεται στην εθνική ως νατουραλιζέ με το όνομα Μοχάμεντ Άλι σκόραρε 3 τρίποντα και βοήθησε την ομάδα του Αταμάν τα μέγιστα, ώστε να κλείσει το δεκάλεπτο με 10 πόντους πισω (29-19).

“Κόλλησε” επιθετικά

Στην δεύτερη περίοδο η Τουρκία έπαιξε πιο δυνατά στην άμυνα και όταν σταμάτησε να στηρίζεται αποκλειστικά στα περιφερειακά σουτ και έβγαλε κάποιες φάσεις κοντά στο καλάθι, αλλά πήρε πόντους και από επιθετικά ριμπάουντ, η εικόνα άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά μείωσαν σε 35-30 και τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισαν 35-35 με γκολ φάουλ του Φουρκάν Αλντεμίρ.

Για να κλείσει το ημίχρονο με 37-35 υπέρ της εθνικής ομάδας. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη σκόραραν μόλις 8 πόντους, δέχτηκαν 16 κι έτσι οι λογαριασμοί έμειναν “ανοιχτοί” για την επανάληψη. Ο Μαχμούτογλου και ο Ντίξον είχαν κάνει την μεγαλύτερη ζημιά με τα μακρινά σουτ που έβαλαν, ενώ σε αυτό το διάστημα δεν υπήρξε κάποιος Έλληνας διεθνής, για να δώσει επιθετική ώθηση και να “ξεκολλήσει” την ομάδα.

Ίδιο μοτίβο

Ο Φώτης Κατσικάρης άλλαξε το αρχικό του σχήμα στο δεύτερο ημίχρονο και επέλεξε τους Σλούκα, Περπέρογλου και Μπουρούση, δίπλα στους Πρίντεζη και Καλάθη που είχαν ξεκινήσει και στο πρώτο ημίχρονο. Η Τουρκία με καλάθι και φάουλ του Κοκσάλ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα (39-41) με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να επιστρατεύει τον Βασίλη Σπανούλη. Με ένα σερί 5-0 και κάρφωμα του Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό μετά από ωραία πάσα του Σπανούλη, η Ελλάδα πήρε ξανά το προβάδισμα (44-41).

Η άμυνα της Τουρκίας έκανε… δουλειά, κρατούσε χαμηλά την Ελλάδα σε παραγωγικότητα και τον ρυθμό όπως τον επεδίωκε ο Αταμάν. Με το σκορ στο 44-44 ο Τούρκος προπονητής δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, για να εκπνεύσει το τρίτο δεκάλεπτο με εθνική ομάδα μπροστά 48-44. Το επί μέρους σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν 11-9 και η Ελλάδα συνολικά στη 2η και την 3η περίοδο σκόραρε μόλις 19 πόντους.

Ζήσης και άμυνα

Η εμπειρία και η ποιότητα του Νίκου Ζήση προσέφεραν πολύτιμες επιθετικές λύσεις στα πρώτα λεπτά της κρίσιμης περιόδου. Με 7 μαζεμένους πόντους του αρχηγού η Ελλάδα “έχτισε” προβάδισμα 9 πόντων (58-49) που με βάση την εικόνα και το τέμπο της αναμέτρησης ήταν ισχυρό θεμέλιο νίκης.

Δύο λεπτά πριν το τέλος, η Τουρκία μείωσε σε 58-54 και όλα παρέμεναν ανοιχτά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβγαλε μια εξαιρετική άμυνα κι έδωσε έτοιμο καλάθι στον Πρίντεζη (60-54) για να απαντήσει με ελεύθερες βολές ο Ιλιασόβα (60-56). Ο Σινάν Γκιουλέρ έκλεψε τη μπάλα από τον Σπανούλη και με λει απ διαμόρφωσε το 60-58, 18” πριν το τέλος.

Η Τουρκία είχε μόλις ένα ομαδικό φάουλ όταν ξεκίνησε η τελευταία κατοχή της Ελλάδας. Οι παίκτες του Αταμάν πήγαν για το κλέψιμο, άργησαν χαρακτηριστικά να κάνουν το πρώτο φάουλ και όταν τελικά “έδωσαν” όσα χρειαζόταν για να σταματήσουν τον χρόνο, έστειλαν τον Σπανούλη στις βολές. Εκείνος με 2/2 “έγραψε” το 62-58, ενώ απέμενε κάτι λιγότερο από δύο δευτερόλεπτα και όλα είχαν κριθεί.