H Γαλλία έκανε πλάκα στους Γερμανούς

2015-08-28T21:02:21+00:00 2015-08-28T21:10:04+00:00.

28/Aug/15 21:02

Το 200ο ματς του Μπορίς Ντιό με την εθνική Γαλλίας ήταν ένας θρίαμβος. Οι “Μπλε” διέλυσαν τη Γερμανία (76-52) έχοντας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 50-19

Το 200ο ματς του Μπορίς Ντιό με την εθνική Γαλλίας ήταν ένας θρίαμβος. Οι “Μπλε” διέλυσαν τη Γερμανία (76-52) έχοντας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 50-19.

Οι Τόνι Πάρκερ (14 π.), Τζόφρι Λοβέρν (13 π.) και Νίκολα Μπατούμ (14 π.) ήταν οι πρώτοι μεταξύ ίσων, ενώ η Γερμανία είχε τεράστια επιθετικό πρόβλημα. Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ήταν να περιορίσει την παραγωγικότητα των Γάλλων, “νίκησε” στη τρίτη περίοδο (20-13) και έκοψε τον ρυθμό του ματς.

Από την άλλη πλευρά, βέβαια, οι Γάλλοι δεν είχαν κανένα λόγω να πιεστούν και μένει να φανεί τη θα γίνει στο επόμενο φιλικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων σε δύο μέρες επί γερμανικού εδάφους. Ο Ντένις Σρέντερ με 10 πόντους ήταν ο μοναδικός διψήφιος σκόρερ της Γερμανίας, ενώ ο Νοβίτσκι είχε 6.