Κέρδισε τις εντυπώσεις η Ολλανδία

2015-08-29T20:31:23+00:00 2015-08-29T20:47:52+00:00.

29/Aug/15 20:31

Η Τουρκία πήρε το ματς στην δεύτερη παράταση, αλλά σίγουρα η Ολλανδία κέρδισε τις εντυπώσεις, σε ένα ματς που είχε απρόβλεπτη εξέλιξη. Ξεκούρασε παίκτες ο Αταμάν, εντυπωσίασε ο Κλουφ του Ρεθύμνου

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε με απρόσμενο και ελκυστικό μπασκετικά τρόπο, η Ολλανδία ανέτρεψε εντελώς την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, αλλά τελικά ηττήθηκε από την Τουρκία με
95-94 στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων στο τουρνουά “Ακρόπολις”.

Ο Αταμάν ξεκούρασε τους Ντίξον, Ιλιασόβα και Μαχμούτογλου και δεν τους χρησιμοποίησε. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 31-11 στην πρώτη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 53-35. Οι Ολλανδοί δεν το έβαλαν κάτω, άλλαξαν τον ρυθμό στη τρίτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 7-20 στην τελευταία, κατάφεραν να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση!

Εκεί είχαν ευκαιρίες για νίκη και οι δύο ομάδες. Στην πρώτη παράταση οι διαφορές δεν… λύθηκαν, οδηγηθήκαμε σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο και τελικά ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σιπάχι ευστόχησε σε μια βολή και ο Ντε Γιονγκ που έκανε μια πληθωρική εμφάνιση, είδε την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι.

Ο Μπαρίς Χερσέκ σκόραρε 21 πόντους, ο Ογκούζ Σαβάς 18 και ο Χουσείν Κοκσάλ πέτυχε 13 πόντους, κάποιους αρκετά κρίσιμους στο τέλος. Για την Ολλανδία που κέρδισε τις εντυπώσεις και δείχνει έτοιμη να θέσει εαυτόν στον “μπασκετικό χάρτη”, ο Σαρλόν Κλούφ ήταν πάλι εντυπωσιακός με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ – το Ρέθυμνο πέτυχε λαβράκι – και ο Ντε Γιονγκ είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

Ο Σινάν Γκιουλέρ τραυματίστηκε στον δεξί αστράγαλο λίγο πριν το τέλος, αλλά οι πρώτες εκτιμήσεις μιλάνε για ελαφρύ τραυματισμό, που δεν εμπνέει ανησυχία.