Νίκες με… αδυναμίες

2015-08-29T22:42:31+00:00 2015-08-29T23:00:06+00:00.

29/Aug/15 22:42

Η εθνική ομάδα νίκησε την Λιθουανία και κατέκτησε το τουρνουά “Ακρόπολις” μια εβδομάδα πριν το τζάμπολ του Ευρωμπάσκετ. Η άμυνα δείχνει σημάδια βελτίωσης, αλλά η εθνική μας ομάδα χρειάζεται ακόμα βελτίωση σε αρκετούς τομείς

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Η εθνική ομάδα νίκησε την Λιθουανία με 67-62 και κατέκτησε αήττητη το τουρνουά “Ακρόπολις”. Με μια εμφάνιση που είχε πολλά κοινά σημεία με όλα τα φιλικά παιχνίδια της στην διάρκεια της προετοιμασίας της για το Ευρωμπάσκετ. Αρκετά καλά διαστήματα στην άμυνα, μαζεμένο σκορ, έλλειψη ταχύτητας σε σετ παιχνίδι και λίγο σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Στο συγκεκριμένο ματς, μια σημαντική αιτία ήταν τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Κάτι που το “απορρόφησε” η ομάδα με την άμυνά της και τα πολλά λάθη των Λιθουανών.

Με το ρόστερ που διαθέτει η ομάδα πρέπει να βρει τον τρόπο να αυξήσει τις κατοχές της σε τρανζίσιον καταστάσεις και πάνω από όλα να αυξήσει την ταχύτητά της, απέναντι σε οργανωμένες άμυνες. Γιατί, στα νοκ – άουτ ματς, συνήθως όλα κρίνονται στο 5 εναντίον 5.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, καταλυτικής σημασίας η βοήθεια του Σλούκα στο δεύτερο ημίχρονο και πολλή δουλειά ξανά από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (10π, 6 ριμπ, 2 ασ, 3 μπλοκ). Για τους Λιθουανούς 15 πόντους πέτυχε ο Γιόνας Μασιούλις και 13 με 11 ριμπάουντ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας.

Η αρχή

Όπως ακριβώς συνέβη και στο παιχνίδι με την Τουρκία, η εθνική ομάδα μπήκε στο παρκέ ορεξάτη, πίεσε πολύ πάνω στη μπάλα, έβγαλε ενέργεια και προσπαθούσε σε κάθε ευκαιρία να ανοίξει το γήπεδο. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Λιθουανοί δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν απέναντι στην πίεση της Ελλάδας και γρήγορα οι διεθνείς πήραν προβάδισμα 12-3.

Η ομάδα παρουσίασε κάποιες καλές συνεργασίες, την ώρα που οι παίκτες του Καζλάουσκας εκτελούσαν κατά κόρον περιφερειακά σουτ, τα περισσότερα με κακές προϋποθέσεις. Μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ο ρυθμός έπεσε, όπως και η ενέργεια που έβγαζε η εθνική ομάδα και ο αντίπαλος αργά, αλλά σταθερά ισορρόπησε την κατάσταση. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 16-15 και η Λιθουανία ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 18-18 με τρίποντο του Μασιούλις.

Στο 5 εναντίον 5 για μια ακόμα φορά η πιο σίγουρη και αποτελεσματική λύση, ήταν να πηγαίνει η μπάλα στο ζωγραφιστό, στα χέρια του Γιώργου Πρίντεζη. Ο έμπειρος φόργουορντ δημιουργούσε και τελείωνε φάσεις και δεν είχε πρόβλημα ούτε απέναντι στον Μασιούλις, ούτε απέναντι στον ψηλότερο Κουζμίνσκας, τον οποίο χρέωσε με τρία φάουλ.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη η ομάδα ξέφυγε για λίγο (29-24), αλλά το πρόβλημα ήταν τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, που έδιναν δεύτερες ευκαιρίες στους Λιθουανούς, “πάγωναν” ακόμα περισσότερο τον ρυθμό και έκοβαν κάθε πιθανότητα της Ελλάδας για σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Η Λιθουανία ισορρόπησε τις προσπάθειές της στην επίθεση, προσπαθώντας να “χτυπήσει” συστηματικά πιο κοντά στο καλάθι και να μειώσει τα μακρινά σουτ. Ισοφάρισε ξαά σε 29-29 και με καλάθι του Καβαλιάουσκας πέρασε πρώτη φορά μπροστά (29-31). Ο Νικ Καλάθης με ωραίο διάβασμα της άμυνας και λει απ “έγραψε” το 31-31, που ήταν το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Έψαχνε το ξέσπασμα

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης κύλησαν στο ίδιο μοτίβο με την εθνική ομάδα “εγκλωβισμένη” σε ένα ρυθμό που δεν την βόλευε. Η Λιθουανία συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και να “πληγώνει” την Ελλάδα με τα επιθετικά. Στο 25′ προηγήθηκε με 37-41 και έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έδειχνε χωρίς ιδέες και ταχύτητα στο 5 εναντίον 5. Κάπου εκεί ήρθε ένα ξέσπασμα, κυρίως λόγω της εκρηκτικότητας και του ταλέντου του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με ένα σερί 9-0 η εθνική μετέτρεψε το 37-41 σε 46-41. Κάποιες καλές άμυνες, δημιουργίες του παίκτη των Μπακς και το χάρισμα του Σλούκα να αλλάζει τον ρυθμό ήταν τα κύρια συστατικά σε αυτό το ξέσπασμα. Με επί μέρους σκορ 18-15, η εθνική έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 49-46.

“Καθάρισε” στο τέλος

Με προσήλωση στην άμυνα και τους Σλούκα, Πρίντεζη και Μπουρούση να προσφέρουν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, η Ελλάδα πήγε στο +8 (60-52) πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με τρίποντο του Αντετοκούνμπο η διαφορά πήγε στο +11 (63-52) και εκεί φάνηκε να “καθαρίζει” το ματς η εθνική. Ο Γιόνας Μασιούλις είχε διαφορετική άποψη και με δύο διαδοχικά τρίποντα η Λιθουανία πλησίασε στους τρεις πόντους (63-60). Ο Νικ Καλάθης “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο (66-60) και ο Βαλαντσιούνας με κάρφωμα μείωσε στους 4 πόντους (66-62) 1.20” πριν το τέλος.

Η εθνική αστόχησε στην επόμενη επίθεση με τον Πρίντεζη, αλλά ανανέωσε την κατοχή με επιθετικό ριμπάουντ και έπειτα ο Μπουρούσης με μια βολή “έγραψε” το 67-62, 43” πριν το τέλος. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα εντυπωσιακό στοπ πάνω στον Καλνιέτις (αν και η μπάλα φάνηκε να έχει βρει πρώτο στο ταμπλό) και το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι την εκπνοή του αγώνα.