Οι Ολλανδοί επέστρεψαν, σοκ για την Γεωργία!

2015-09-05T17:07:17+00:00 2015-09-05T17:58:38+00:00.

05/Sep/15 17:07

Η Ολλανδία είχε τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, πήγε να τα θαλασσώσει στα τελευταία λεπτά, αλλά τελικά κατάφερε να πετύχει μεγάλη νίκη επί της Γεωργίας με 73-72 στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ

Οι Ολλανδοί επέστρεψαν σε Ευρωμπάσκετ μετά από 26 χρόνια και στην πρεμιέρα σόκαραν την Γεωργία, για να κατακτήσουν μια σπουδαία νίκη με 73-72, σε ένα ματς που είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο τέλος! Κορυφαίος των νικητών ο Κλουφ του Ρεθύμνου (22π), για τους ηττημένους στους οποίους μπορεί να στοιχίσει πολύ αυτή η ήττα, το δίδυμο Πατσούλια – Σενγκέιλα είχε από 16 και ο καθοριστικός στην ανατροπή της τελευταίας περιόδου Σανάτζε 11 με τρία τρίποντα.

Η πρώτη περίοδος έμοιαζε αναγνωριστική. Η Ολλανδία στηριζόταν στον ενθουσιασμό και την ενέργεια, ενώ η Γεωργία είχε ως προσανατολισμό να πηγαίνει την μπάλα χαμηλά και να “ταϊζει” τους Πατσούλια και Σενγκέλια. Στο 10′ οι αντίπαλοι ήταν στα ίσια (17-17), αλλά η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους Ολλανδούς.

Με καλύτερες αμυντικές προσαρμογές κοντά στο καλάθι, τον αντίπαλο να είναι άστοχος στα περιφερειακά σουτ και τους Κλουφ και Ντε Γιονγκ “να τρυπάνε” με την ταχύτητά τους την άμυνα της Γεωργίας, “έγραψαν” ένα επί μέρους 9-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 26-36.

Η Γεωργία προσπάθησε να αντιδράσει, είχε κάποιες καλές στιγμές, έβαλε κάποια σουτ, αλλά η Ολλανδία πάντα έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί την διαφορά στα ίδια περίπου επίπεδα. Με τρίποντο του Ντε Γιονγκ, η τρίτη περίοδος έκλεισε επίσης στο +10 (56-46) για τους Ολλανδούς.

Η αντίδραση

Η απειρία άρχισε να φαίνεται, όσο περνούσε ο χρόνος και η μπάλα γινόταν πιο βαριά. Οι Γεωργιανοί συνέχιζαν να βρίσκουν περιφερειακές λύσεις, ενώ οι Ολλανδοί άρχισαν να κάνουν λάθος επιλογές και να μην λειτουργούν καλά στην επίθεση. Με ένα σερί 9-0 η διαφορά πήγε αρχικά στους 3 πόντους (57-60) και τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η Γεωργία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 66-65, για να γίνει αμέσως μετά το 70-65 στο 38′.

Οι Ολλανδοί είχαν “σβήσει” και το σερί της παρέας του Πατσούλια στην τελευταία περίοδο εκείνη την στιγμή ήταν 22-7. Ένα αρκετά τυχερό τρίποντο του Κλουφ με ταμπλό (72-71) μας έδειξε πως όλα θα κριθούν στην εκπνοή. Ο Σμέλντερς 19” πριν το τέλος έβαλε την ομάδα του μπροστά (73-72 και η Γεωργία έχασε 2 ευκαιρίες στο τέλος, για να πάρει την νίκη.