Με το δεξί οι Πολωνοί

2015-09-05T16:52:45+00:00 2015-09-05T18:17:40+00:00.

05/Sep/15 16:52

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε χαμηλό τέμπο και ρυθμό, η Πολωνία νίκησε την Βοσνία χωρίς να εντυπωσιάσει

Σε ένα παιχνίδι που πήγε σε χαμηλό σκορ και στο οποίο οι νικητές είχαν το πάνω χέρι και τον έλεγχό του μετά την πρώτη περίοδο, η Πολωνία κέρδισε δύσκολα την Βοσνία με 68-64. Για τους νικητές 4 παίκτες σκόραραν σε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για τους ηττημένους, μόνο ο Στιπάνοβιτς (20π) βρέθηκε σε καλή μέρα και προσπάθησε να σπρώξει την ομάδα του προς την επιτυχία.

Η Βοσνία ξεκίνησε ορεξάτη στην αναμέτρηση και με τους Στιπάνοβιτς και Πέρσιτς να δίνουν επιθετικές λύσεις προηγήθηκε με 16-18 στην πρώτη περίοδο. Η Πολωνία αντεπιτέθηκε, έσφιξε την άμυνά της και βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Με τους Πονίτκα, Σελ και Βαζίνφσκι να κάνουν μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, οι Πολωνοί πέτυχαν νταμπλ – σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-12) και δημιούργησαν διαφορά 10 πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (40-30).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε ως και τους 15 πόντους με τρίποντο του Σλότερ (47-32), αλλά η Βοσνία αντέδρασε. Με ηνίοχο στην επίθεση τον Στιπάνοβιτς και παθητικό 11 πόντους στα 7 τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, πλησίασε στους 5 (58-53) και έδωσε νέα διάσταση και ενδιαφέρον στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο.

Από εκεί κι έπειτα, οι Πολωνοί είχαν προβλήματα στην επίθεση και ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός, με τους Βόσνιους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να αντιστρέψουν την κατάσταση. Με καλάθι του Γκόρντιτς η Βοσνία μείωσε στους 3 πόντους (64-61) 45” και χάθηκε ευκαιρία για ισοφάριση με άστοχο τρίποντο. Με το σκορ στο 66-64 έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Έι Τζέι Σλότερ ευστόχησε σε 2 βολές, διαμόρφωσε το 68-64 και η υπόθεση νίκη κρίθηκε οριστικά και αμετάκλητα.