Έκανε το καθήκον της η εθνική

2015-09-05T20:36:55+00:00 2015-09-05T20:09:34+00:00.

05/Sep/15 20:36

Η εθνική ομάδα κέρδισε εύκολα τα Σκόπια στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ με πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Πρίντεζη και κυριαρχία κάτω από τα δύο καλάθια

Η εθνική ομάδα νίκησε τα Σκόπια με 85-65 και ξεκίνησε όπως έπρεπε την πορεία της στο φετινό Ευρωμπάσκετ. Η διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας ήταν γνωστή και ο αντίπαλος αντιστάθηκε όσα έμπαιναν τα μακρινά σουτ και είχε ενέργεια στο… ρεζερβουάρ του. Ο χρόνος λειτουργούσε υπέρ της Ελλάδας και στο τέλος η νίκη ήρθε εύκολα, χωρίς καμία πίεση και απειλή.

Η “μάχη” της εθνικής με τα Σκόπια, είχε εξ΄αρχής συγκεκριμένη φύση και χαρακτηριστικά. Γνωρίζαμε πως η Ελλάδα διαθέτει περισσότερη ποιότητα και βάθος και πως ο αντίπαλος παίζει ένα περίεργο μπάσκετ και χρησιμοποιεί κατά κόρον το τρίποντο στην επίθεσή του. Είτε σε καταστάσεις τρανζίσιον, είτε και σε σετ παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Πρίντεζης (18π), νταμπλ – νταμπλ από Μπουρούση και Κουφό, ενώ καθοριστικός και σπουδαίος ήταν ο Κώστας Σλούκας ερχόμενος από τον πάγκο για να αλλάζει τον ρυθμό και να προσφέρει απλόχερα λύσεις.

Το ξεκίνημα

Ο αγώνας ξεκίνησε με την εθνική κάπως “μουδιασμένη” και τους Σκοπιανούς να παίρνουν ένα γρήγορο προβάδισμα 7-1. Ο Φώτης Κατσικάρης ζήτησε τάιμ – άουτ και με την επιστροφή στο παρκέ, έγινε ένα άμεσο σερί 7-0, για να πάρει το προβάδισμα η εθνική με 8-7. Το πλεονέκτημα κοντά στο καλάθι έκανε… μπαμ και όταν η ομάδα πήγαινε την μπάλα σωστά μέσα στην ρακέτα, το σκορ ερχόταν εύκολα. Με τον Πρίντεζη να αναλαμβάνει δράση η εθνική προηγήθηκε με 15-9 και λίγο αργότερα η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 πόντους (19-9). Τρεις φορές συνέβη αυτό με το εναρκτήριο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Η ομάδα έβγαζε κάποιες καλές φάσεις, μετά έκανε “νεκρά διαστήματα” και την ίδια στιγμή τα Σκόπια εκτελούσαν από παντού. Όταν τα τρίποντα έμπαιναν η διαφορά έπεφτε. Στο 15′ τα Σκόπια μείωσαν στον ένα πόντο (26-25) και η αντίδρασή ήρθε με περισσότερη πίεση στην άμυνα, τις φάσεις του Πρίντεζη στο χαμηλό σκορ και με τον Κώστα Σλούκα που με το που πέρασε στο παρκέ, λειτούργησε για μια ακόμα φορά άψογα ως game changer με 5 πόντους και πίεση πάνω στην μπάλα. Το ημίχρονο τελείωσε με την εθνική μας μπροστά στο σκορ 38-31.

Ο Πρίντεζης είχε 9 πόντους και ο Κώστας Κουφός νταμπλ – νταμπλ από νωρίς με 10 ριμπάουντ και 5 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό πως οι αντίπαλοι είχαν επιχειρήσει ίδιες προσπάθειες σε τρίποντα και δίποντα (από 18), αλλά είχαν ευστοχήσει σε 7 τρίποντα και 4 μόλις δίποντα! Ήταν φανερό πως η Ελλάδα χρειαζόταν καλύτερη κάλυψη στα περιφερειακά σουτ και περισσότερη επιμονή στο να πηγαίνει την μπάλα στην επίθεση μέσα στο “ζωγραφιστό”, για να μην αφήσει περιθώρια δράσης και ελπίδες στους Σκοπιανούς.

Πρίντεζης και τρίποντα

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι δύο μονομάχοι συνέχισαν με τους ίδιους προσανατολισμούς. Δίποντα η Ελλάδα, τρίποντα τα Σκόπια! Με τον Γιώργο Πρίντεζη να “χορεύει” στο χαμηλό ποστ και να κάνει ότι θέλει τους αντιπάλους του (7 σερί πόντους σε ένα λεπτό με ένα τρίποντο) η εθνική πήγε ξανά την διαφορά στους 10 πόντους (49-39) και από την άλλη πλευρά η φύση της… απάντησης ήταν γνωστή. Τρίποντο! Οι Στογιανόφσκι και Κοστόφσκι έβρισκαν στόχο και αυτός ήταν ο λόγος που ο αντίπαλος έμενε κοντά (51-44) συν κάποια λάθη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος μετά από καλές άμυνες, απόρροια της βιασύνης. Στο 27΄η εθνική είχε φτάσει τα 11 λάθη. Με καλάθι του Κώστα Κουφού η τρίτη περίοδος τελείωσε στο +9 (59-50).

Εύκολα στο τέλος

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά με τρίποντο του Νίκου Ζήση να πηγαίνει την διαφορά στο +12 (62-50). Ο Σλούκας συνέχισε να λειτουργεί με εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα όταν πατούσε παρκέ (66-52) και το νερό είχε μπει πια για καλά στο αυλάκι. Ο αντίπαλος δεν είχε λύσεις, η εθνική κατέφευγε στην ασφαλή λύση των προσπαθειών στο χαμηλό ποστ και όλα κρίθηκαν οριστικά στο 37′ όταν με γκολ – φάουλ του Μπουρούση η διαφορά πήγαινε στους 19 (76-57) και αμέσως μετά με τρίποντο του Σπανούλη στους 22 (79-57).

Ο Φώτης Κατσικάρης “άνοιξε” το ροτέισον στα τελευταία λεπτά, χωρίς να αλλάξει κάτι με την εθνική μας ομάδα να κερδίζει εύκολα με 85-65. Έχει ακόμα πολλά να βελτιώσει, αλλά οι νίκες στη φάση των ομίλων είναι πάντα σημαντικές. Αύριο ο δεύτερος αντίπαλος είναι η Κροατία, μέσα στο σπίτι της. σε μια συνάντηση με απείρως μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας.