Με ξεσπάσματα και Σιμόν η Κροατία

Η Κροατία χωρίς να αποδώσει μπάσκετ υψηλής ποιότητας, αλλά χωρίς να δυσκολευτεί, νίκησε την Σλοβενία με 80-73.

Κορυφαίος της ομάδας του Περάσοβιτς Κρούνοσλαβ Σιμόν με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Εξαιρετικός ο Ζόριτς που ξεκίνησε το τουρνουά, όπως τελείωσε τα… φιλικά (17π) και με ξεσπάσματα ο σούπερ ταλαντούχος Μάριο Χεζόνια (13π, 6 ριμπ).

Για τους Σλοβένους στους οποίους λείπει πολύ ο Γκόραν Ντράγκιτς, πρώτος σκόρερ ήταν ο αδελφός του Ζόραν με 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν νευρικά το παιχνίδι και ίσως αποσυντονίστηκαν από τα πολύ γρήγορα 3 φάουλ του Άντε Τόμιτς, που πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά, αντικαταστάθηκε, ενώ έκαναν εύκολα το λάθος. Η Σλοβενία ήταν εύστοχη στις πρώτες τους προσπάθειες, ελεγξαν τον ρυθμό και κατάφεραν να προηγηθούν με 17-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν ήταν ο μοναδικός παίκτης που μπήκε πολύ γρήγορα στο πνεύμα του αγώνα και κράτησε την ομάδα του κοντά, στο κακό της ξεκίνημα. Με τρίποντο του Ντάμιαν Ρούντεζ η Κροατία πέρασε μπροστά (27-26) και σιγά – σιγά άρχιζε να βγάζει κάποια από τα καλά της στοιχεία στο παρκέ.

Πήρε τον έλεγχο και δεν τον έχασε ποτέ

Ο Ζόριτς και ο Μπογκντάνοβιτς άρχισαν να σκοράρουν συστηματικά, η άμυνα βελτιώθηκε και έτσι οι οικοδεσπότες κατόρθωσαν να τελειώσουν ιδανικά το πρώτο ημίχρονο. Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Χεζόνια στον αιφνιδιασμό ξεσήκωσε το κοινό και με καλάθι του Λούκα Ζόριτς στην εκπνοή, η Κροατία “έγραψε” ένα επί μέρους σκορ 27-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων (44-38). Με βάση την εξέλιξη της συνάντησης ως εκείνο το σημείο ήταν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κροατία αποπεράτωσε την κυριαρχία της. Με περισσότερες λύσεις και χωρίς να κάνει κάτι το εντυπωσιακό. Απλά, οι Σλοβένοι δεν διέθεταν τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση. Με τον Σιμόν να συνεχίζει την καταπληκτική δουλειά, τον Ζόριτς να είναι παραγωγικός και τον Τόμιτς να μπαίνει κι εκείνος στην εξίσωση στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, η Κροατία είχε προβάδισμα 11 πόντων στο 30′ (65-54).

Η Σλοβενία ήταν μαχητική, δεν άφηνε την Κροατία να ξεφύγει περισσότερο, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο από το να μειώσει ως τους 6 πόντους στην διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Κροάτες πήραν αυτό που ήθελαν και τώρα ετοιμάζονται για το μεγάλο ματς με την Ελλάδα.