Ζωντανή η ΠΓΔΜ

2015-09-06T17:18:55+00:00 2015-09-06T20:47:17+00:00.

06/Sep/15 17:18

Η ΠΓΔΜ ήταν καλύτερη από την Ολλανδία σε όλη την διάρκεια του αγώνα και νίκησε την Ολλανδία, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για το μέλλον των δύο ομάδων στο Ευρωμπάσκετ, η ΠΓΔΜ κατάφερε να κερδίσει την Ολλανδία με 71-78 κι έτσι οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ (1-1) μετά τις πρώτες 2 αγωνιστικές του ομίλου και ελπίζουν σε πρόκριση στους “16”.

Πέντε παίκτες των νικητών τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντε Γιονγκ με 19 πόντους και πολλή ενέργεια στο παρκέ ως συνήθως.

Στην πρώτη περίοδο αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Νόρελ έδωσε λύσεις με το “καλημέρα” στην ομάδα του, όπως και ο Σιμονόφσκι. Μετά από 10 λεπτά αγώνα η Ολλανδία προηγήθηκε με 20-19, αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στα Σκόπια.

Με ένα επί μέρους σκορ 24-11, περισσότερη πίεση στην άμυνα, εύστοχα τρίποντα (7/15 στο πρώτο ημίχρονο) και τον Ρίτσαρντ Χέντριξ να δίνει πολλές λύσεις στο χαμηλό ποστ (10π), τα Σκόπια κυριάρχησαν και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (31-43). Η άνοδος του Ιλιέφσκι έπαιξε επίσης μεγάλο ρόλο, τη στιγμή που από την Ολλανδία μόνο ο Ντε Γιονγκ (11π) ήταν παραγωγικός επιθετικά.

Λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά εκτινάχθηκε στους 14 πόντους (31-45) κι εκεί ήρθε μια αντίδραση από την Ολλανδία. Με σερί 12-3 μείωσε 43-48, αλλά η FYROM με τον κλασικό τρόπο, τα τρίποντα, διατήρησε τον έλεγχο και στο 30′ παρέμενε στο τιμόνι (49-56).

Με το σκορ στο 58-65 ο Τραϊκόφσκι σκόραρε 5 διαδοχικούς πόντους (58-70), ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και κάπου εκεί τα Σκόπια “καθάρισαν” το παιχνίδι.