Έγραψε ιστορία το Ισραήλ!

2015-09-06T20:59:04+00:00 2015-09-06T21:46:52+00:00.

06/Sep/15 20:59

Μεγάλο βήμα πρόκρισης έκανε το Ισραήλ που νίκησε την Φιλανδία με 79-66 και ζευγάρωσε τις νίκες του. Αντίθετα, η ομάδα του Ντέτμαν πήγε στο 0-2 και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Μεγάλο βήμα πρόκρισης έκανε το Ισραήλ που νίκησε την Φιλανδία με 79-66 και ζευγάρωσε τις νίκες του. Αντίθετα, η ομάδα του Ντέτμαν πήγε στο 0-2 και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Είναι η πρώτη φορά μετά το 1953, την πρώτη φορά που το Ισραήλ εμφανίστηκε σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που ξεκινάει με 2-0 σε Ευρωμπάσκετ! Οι νικητές ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έχτισαν την κυριαρχία τους από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ ο Ελιάχου με 22 πόντους, τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Μέκελ, ο Οχαγιόν και ο Κάσπι. Για τους ηττημένους προσπάθησε πάρα πολύ στο δεύτερο ημίχρονο ο Έρικ Μέρφι (24π), αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Το Ισραήλ κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο ημίχρονο. Έπαιξε πολύ καλή άμυνα, σκόραρε στο ανοιχτό γήπεδο και πάνω από όλα είχε σε σπουδαία μέρα τον Λιόρ Ελιάχου. Προηγήθηκε με 13-25 στο πρώτο δεκάλεπτο και η συνέχεια ήταν ανάλογα με την Φιλανδία να μην βγάζει ενέργεια στο παρκέ και να αντιμετωπίζει προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Με τον Ελιάχου να κάνει… πάρτι και να φτάνει τους 16 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (23-40) η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου στους 18 με τρίποντο του επίσης εξαιρετικού Οχαγιόν (28-46). Ο μοναδικός παίκτης της “αγέλης των Λύκων” που είχε ρυθμό, ο Σασού Σαλίν, με τρίποντο διαμόρφωσε το 31-46, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν η φιλοσοφία των αντιπάλων. Το Ισραήλ πήγαινε την μπάλα κοντά στο καλάθι και οι Φινλανδοί σούταραν περισσότερο τρίποντα από δίποντα.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ένα μεγάλο πρωταγωνιστή. Τον Έρικ Μέρφι που το πήρε προσωπικά και μόνος του ουσιαστικά κράτησε την Φινλανδία μέσα στο ματς. Έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Ισραήλ, έφτασε τους 19 πόντους και με επί μέρους σκορ 23-16, η ομάδα του Ντέτμαν πλησίασε 54-60, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 2 εύστοχες βολές του Μέκελ (54-62).

Το Ισραήλ ένιωσε την “καυτή ανάσα” των Φιλανδών (61-65) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά σε αυτό το σημείο ο Ελιάχου συνδέθηκε ξανά με το καλάθι, ο Μέκελ έδωσε εξτρά λύσεις και η Φινλανδία έχασε διαδοχικές ευκαιρίες στην επίθεση. Η διαφορά επανήλθε στους 10 (63-73) στο 36′ και εκεί τελείωσαν όλα, με τους Ισραηλινούς να θέτουν ισχυρές βάσεις πρόκρισης.