Με Πρέπελιτς και Κλόμπουτσαρ

Η Σλοβενία πέτυχε σημαντική νίκη με 79-68 απέναντι στην Γεωργία και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχειά της στο τουρνουά. Αντίθετα, οι ηττημένοι βλέπουν τα πράγματα να ζορίζουν και πέρα από το 0-2 ρεκόρ, προβληματίζει η πολύ κακή εικόνα τους.

Η ομάδα του Ζντοβτς επέβαλλε εύκολα το νόμο της με παίκτη κλειδί τον Πρέπελιτς (21π) στο πρώτο ημίχρονο και τον Κλόμπουτσαρ (20π) να παίρνει την σκυτάλη στην επανάληψη. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ο Σενγκέιλα (21π), αλλά οι πόντοι του δεν “πόνεσαν” τον αντίπαλο.

Ήταν δεδομένο πως αμφότερες οι ομάδες μετά την ήττα τους στην αυλαία θα αντιμετώπιζαν την αναμέτρηση ως πρόωρο “τελικό”. Η Σλοβενία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, όλοι οι παίκτες της πήγαιναν στα ριμπάουντ και παράλληλα ο Ομέν Όμιτς κέρδισε πολλές μάχες από τον Ζάζα Πατσούλια.

Με τους Πρέπελιτς και Μπλάζιτς να βρίσκουν από νωρίς τον δρόμο προς το καλάθι η ομάδα του Γιούργι Ζντοβτς προηγήθηκε 17-13 στο 10′. Η Σλοβενία συνέχισε να κυριαρχεί και με τρίποντο του “ζεστού” Πρέπελιτς πήγε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (26-15) στο 13΄. Ο Σλοβένος γκαρντ ένιωθε “καυτός” και λίγο αργότερα διαμόρφωσε το 32-19, φτάνοντας τα 4/4 τρίποντα, τρία εκ των οποίων συνεχόμενα!

Ένα λεπτό πριν το τέλος η διαφορά πήγε στους 15 (41-26) κι αυτό ήταν το τελικό σκορ του ημιχρόνου. Με τους Σλοβένους να έχουν 8/13 τρίποντα και το συγκρότημα του Κοσκόκοφ να μην δείχνει τίποτα ιδιαίτερο πάνω στο παρκέ και με τα… ονόματα της ομάδας σε χαμηλές επιδόσεις.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθησε σε σόου του Γιάκα Γκλόμπουτσαρ. Πέτυχε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα και ήταν ο βασικός λόγος που οι Σλοβένοι έμειναν σε απόσταση ασφαλείας (65-48) από τους Γεωργιανούς.

Η διαφορά έφτασε αισίως τους 22 πόντους (70-48) με το “καλημέρα” στο 4ο δεκάλεπτο και ήταν φανερό πως η Γεωργία δεν είχε “σφυγμό”, δεν διέθετε ομαδική συνοχή, δεν μπορούσε να αντιδράσει. Σε εκείνο το σημείο χρεώθηκε με 5 φάουλ ο Ζάζα Πατσούλια. Στα τελετυαία λεπτά οι Σλοβένοι έκαναν λάθη, διαχειρίστηκαν πολύ ανώριμα το παιχνίδι, αλλά το αποτέλεσμα ήταν να καταφέρει να πλησιάσει η Γεωργία ως τους 8 πόντους (76-68) ένα λεπτό πριν το τέλος.