Στο τέλος… γιγαντώθηκε!

Ωραία νίκη! Η Ελλάδα κέρδισε την Κροατία μέσα στο σπίτι της με 72-70 και έβαλε τα θεμέλια για την πρώτη θέση του ομίλου και μακροημέρευση στο Ευρωμπάσκετ, όταν ταξιδέψει στο Λιλ! Το ντέρμπι δεν πήγαινε καλά και κυλούσε με τον ίδιο τρόπο μέχρι τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Ξαφνικά, όλα… άλλαξαν και η ομάδα πέτυχε μια ανατροπή από τα παλιά! Ο Σπανούλης άρχισε να “πυροβολεί”, ο Πρίντεζης “πλήγωσε” τους Κροάτες, οι Σλούκας και Ζήσης υπήρξαν καθοριστικοί στην δημιουργία και στην πίεση πάνω στην μπάλα και ο Μπουρούσης κέρδισε μεγάλες μάχες κάτω από τα δύο καλάθια. Με επί μέρους σκορ 21-13 στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο και με ψυχραιμία και καρδιά στο τέλος, η εθνική πήρε αυτό που ήθελε και απογοήτευσε τους Κροάτες και το κοινό τους!

Ο γνωστός… σεσημασμένος Σπανούλης στα τελευταία λεπτά, μαχητής ο Μπουρούσης, “μυαλά” Σλούκας και Ζήσης, σημαντικός ως συνήθως ο Πρίντεζης, αλλά και ο Κουφός που έδωσε λύσεις. Από τους Κροάτες ξεχώρισαν οι Σιμόν, Ούκιτς και Σάριτς, ενώ ο Χεζόνια πήγε να γίνει… ήρωας και το πλήρωσε ακριβά η ομάδα του.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ και να ψάχνουν κυρίως τις συνεργασίες κοντά στο καλάθι. Ο Ντάριο Σάριτς έβαλε δύο προσωπικά καλάθια πολύ νωρίς στο παιχνίδι και πέρασε μια πανέξυπνη ασίστ στον Τόμιτς (6-2), αλλά στην επόμενη κατοχή της Ελλάδας χρεώθηκε με φλόπινγκ και δεύτερο φάουλ, για να αντικατασταθεί άμεσα από τον Περάσοβιτς.

Η Κροατία προηγήθηκε με 11-5 και με τρίποντο και μια βολή από τον Σπανούλη το σκορ έγινε 13-11. Η ομάδα έχασε διαδοχικές ευκαιρίες να σκοράρει σε προσπάθειες που εκδηλώθηκαν μέσα στο ζωγραφιστό, αλλά και σε κάποια περιφερειακά σουτ. Ο Σιμόν τιμώρησε μια αργή επιστροφή στην άμυνα με εύστοχο τρίποντο (18-11) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους οικοδεσπότες μπροστά 18-13.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη σούταρε πολύ άσχημα στο ξεκίνημα και με 5/19 σουτ η διαφορά ήταν μάλλον μικρή και οφειλόταν στο γεγονός πως η εθνική απέφυγε τα λάθη.

Ο Κατσικάρης πέρασε στο παιχνίδι τον Κουφό που έδωσε γρήγορα λύσεις στην επίθεση, αλλά και τον Κώστα Σλούκα με τον Στράτο Περπέρογλου. Ήθελε να “ανοίξει” το γήπεδο με περιφερειακή απειλή, αφού ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχε γυρίσει την άμυνά του σε ματς απ ζώνη. Με όμορφο καλάθι του Αντετοκούνμπο το σκορ έγινε 22-20, αλλά ο Σιμόν με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στο τέλος του χρόνου από πολύ μακριά διαμόρφωσε το 25-20 και έβαλε πάλι την… εξέδρα στην εξίσωση.

Σιμόν και… εκνευριστική αστοχία

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της εθνικής στην άμυνα ήταν ο Σιμόν. Που οργάνωνε, είχε εξαιρετική κίνηση μακριά από την μπάλα και έβρισκε τους τρόπους να “πληγώνει” το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου είχε ήδη σκοράρει 10 πόντους.

Δεν σταμάτησε εκεί αφού με νέο τρίποντο, πάλι σε κατάσταση ανισορροπίας της ελληνικής άμυνας “έγραψε” το 33-24. Το ημίχρονο πήγε ως το τέλος του στο ίδιο μοτίβο και βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 33-28.

Δεν είναι πως η Κροατία είχε πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Στηρίχτηκε ως εκείνο το σημείο περισσότερο στην προσωπικότητα του Σιμόν και κάποια ξεσπάσματα από τους Ζόριτς και Σάριτς. Οι 33 πόντοι παθητικοί δεν ήταν τόσο άσχημοι, όσο η… αποτελεσματικότητα της Ελλάδας στην επίθεση. Στα πρώτα 20 λεπτά είχε 11/26 δίποντα και μόλις 1/11 τρίποντα. Με τέτοια ποσοστά η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη αν η ομάδα δεν είχε +7 κατοχές.

Τα ίδια προβλήματα

Η επίθεση συνέχισε να υστερεί στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και ο Ντάριο Σάριτς ξεκίνησε εντυπωσιακά, όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Με 5 δικούς του πόντους η Κροατία για πρώτη φορά πήγε στο +10 (40-30). Ο Πρίντεζης απάντησε με το ίδιο νόμισμα (τρίποντο και εντυπωσιακό κάρφωμα, προϊόν δικής του καλής άμυνας) και η εθνική γρήγορα μείωσε στους 5 (40-35). Οι δύο επόμενες φάσεις ήταν… δυσάρεστες. Τρίποντο του Ούκιτς (43-35) και αμέσως μετά τέταρτο φάουλ του Αντετοκούνμπο στο 24′.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η Κροατία άρχισε να αισθάνεται άνετα έξω από την γραμμή των τριών πόντων. Με δύο “βόμβες” του Μάριο Χεζόνια η διαφορά πήγε ξανά στους 10 πόντους (49-39) και η προσπάθεια της εθνικής για αντεπίθεση πήγε στράφι. Με σχήμα που περιλάμβανε τρεις κοντούς η ομάδα κατάφερε να… τιθασεύσει κάπως τον ρυθμό και με τελειώματα του Κουφού μετά από συνεργασίες με τον Ζήση, το τρίτο δεκάλεπτο εξέπνευσε με τους Κροάτες μπροστά 57-51.

Ο Φώτης Κατσικάρης εμπιστεύτηκε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου πεντάδα με τους Ζήση, Σλούκα, Μάντζαρη, Καϊμακόγλου και Κουφό, για να “αλλάξει” ο Σπανούλης με τον Μάντζαρη ένα λεπτό μετά.

Το ξέσπασμα που έψαχνε

Ο Σπανούλης έβαλε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και λίγο μετά επιχείρησε να σκοράρει ξανά έξω από την γραμμή των 6μ.75. Ο Ούκιτς του έκανε φάουλ και ο Έλληνας άσος με 3/3 βολές, έκανε το 61-59 (34′). Η απάντηση ήρθε με 4 πόντους του Άντε Τόμιτς (65-59), αλλά η εθνική δεν το έβαζε κάτω.

Με καλάθι του Μπουρούση και τρίποντη “βόμβα” του Σπανούλη, το σκορ έγινε 65-64, με κάτι περισσότερο από 4 λεπτά για να τελειώσει το ντέρμπι του τρίτου ομίλου. Με καλάθι του Σλούκα (65-66) η Ελλάδα πέρασε μπροστά! Ο Χεζόνια απάντησε με δύσκολο προσωπικό καλάθι (67-66). Ήταν η σειρά του Μπουρούση να βάλει ένα πολύ δύσκολο καλάθι. Ακολούθησε καλή άμυνα, αιφνιδιασμός και για πρώτη φορά οι διεθνείς μας πέρασαν με 3 πόντους (67-70) στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, δύο λεπτά πριν το τέλος. Το κοντό σχήμα απέδιδε και οι Κροάτες δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τα αρκετά μις – ματς που είχαν στην δική τους επίθεση.

Ο Χεζόνια πήγε σε μια… απονενοημένη προσπάθεια, πάνω στην εξαιρετική άμυνα του Ζήση και η μπάλα πήγε πάλι στην Ελλάδα. Σούπερ δημιουργία του Σλούκα, εύκολο τελείωμα από τον Πρίντεζη και η διαφορά στους 5 (72-67)! Ο Σιμόν με βολές μείωσε (69-72). Ο Μπουρούσης έκανε λάθος, ο Χεζόνια αστόχησε ξανά και ο Σπανούλης έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και η εθνική έδωσε φάουλ στην Κροατία 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Σιμόν πήγε στην γραμμή των βολών. Έβαλε έβαλε την πρώτη, έχασε επίτηδες την 2η και η μπάλα μετά από καραμπόλα κατέληξε στα χέρια του. Ο Αντετοκούνμπο έπαιξε καλή άμυνα και η Ελλάδα πήρε την μεγάλη νίκη με τρόπο που φτιάχνει χαρακτήρα και ανεβάζει την ψυχολογία ενόψει της συνέχειας!