Έγραψαν ιστορία Βέλγιο και Λοτζέσκι!

Απίθανο παιχνίδι, τρομερή εξέλιξη και τελικά απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο παίκτης του Ολυμπιακού, Ματ Λοτζέσκι! Με δικό του φόλοου στην εκπνοή έδωσε την πολύ μεγάλη νίκη με 76-74 στο Βέλγιο απέναντι στην Λιθουανία και ολοκλήρωσε με φοβερό τρόπο μια μεγάλη εμφάνιση.

Με τους 22 πόντους του, τις 5 ασίστ και τα 3 ριμπάουντ, τελικά υπερκέρασε και τον σούπερ σταρ των Λιθουανών Βαλαντσιούνας, που τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στην μάχη των κοντών απέναντι στους ψηλούς και στην προσωπική μονομαχία, νίκησε ο Αμερικανός με το Βέλγικο διαβατήριο.

Ήταν λες και παρακολουθούσε κανείς το παιχνίδι των ψηλών έναντι των… κοντών! Η Λιθουανία σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού απέναντι στο Βέλγιο επέμενε – σωστά – να πηγαίνει τη μπάλα στο ποστ. Εκεί που ο Γιόνας Βαλαντσιούνας δεν είχε κανέναν αντίπαλο. Όπως πλεονεκτούσαν ξεκάθαρα και όλοι οι υπόλοιποι ψηλοί του Καζλάουσκας, όπως ο Σαμπόνις και ο Γιανκούνας.

Στο ξεκίνημα διαφάνηκε πως με αυτό το στιλ παιχνιδιού οι Λιθουανοί δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα, αφού η διαφορά τους με την φροντ λάιν των Βέλγων – που ουσιαστικά δεν έχουν σέντερ – είναι τεράστια. Με τον Βαλαντσιούνας και τον Σαμπόνις να κυριαρχούν απόλυτα η διαφορά πήγε στους 13 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (30-17).

Εκεί εμφανίστηκαν οι σουτέρ του Βελγίου και το περιφερειακό μπάσκετ έδωσε την πρώτη… απάντηση! Με μπροστάρη τον Ματ Λοτζέσκι κι ένα σερί 9-0, το σκορ έγινε 34-33. Με καλάθι του Βαν Ρόσομ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες (35-35) κάτι που δεν το περίμεναν οι Λιθουανοί.

“Καυτός” Λοτζέσκι

Στις αρχές της επανάληψης το Βέλγιο εμφανίστηκε με ανεβασμένη ψυχολογία και ο Ματ Λοτζέσκι είχε βρει δαιμονιώδη ρυθμό. Στο 25′ το Βέλγιο πέρασε μπροστά με 49-55, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να έχει φτάσει τους 17 πόντους. Η Λιθουανία προσπάθησε να καθαρίσει το μυαλό της και να ελέγξει ξανά το παιχνίδι, πηγαίνοντας την μπάλα στον Βαλαντσιούνας. Η γνωστή πεπατημένη έπιασε και αφού αρχικά η ομάδα του Καζλάουσκας ισοφάρισε, έχτισε ένα προβάδισμα 6 πόντων (74-68) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Εκεί φάνηκε πως οι Βέλγοι δεν θα είχαν άλλη απάντηση. Κι όμως! Ένα τρίποντο από τον Ταμπού και ένα από τον Ερβέλ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (74-74)! Οι επόμενες κατοχές ήταν άκαρπες και για τις δύο ομάδες. Ο Καλνιέτις αστόχησε σε μια αμφιλεγόμενη επιλογή και ο γκαρντ της Βαλένθια, Βαν Ρόσομ διέσχισε όλο το γήπεδο και πήγε στο λει απ. Αστόχησε και ήρθε ως από μηχανής Θεός ο Λοτζέσκι, για να ευστοχήσει σε ένα πολύ δύσκολο φόλοου με ταμπλό.

Η φάση ήταν οριακή. Οι διαιτητές χρησιμοποίησαν το Instant Replay κι έκαναν 5 λεπτά να αποφασίσουν. Η ετυμηγορία τους ήταν πως τελικά το καλάθι μετρούσε! Ο Λοτζέσκι πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του και το Βέλγιο έκανε την πιο σημαντική νίκη της σύγχρονης ιστορίας του!