Έμεινε ζωντανή η Βοσνία σε ματς – τρέλα!

2015-09-07T19:56:01+00:00 2015-09-07T19:52:56+00:00.

07/Sep/15 19:56

Εκπληκτικό παιχνίδι ανάμεσα στο Ισραήλ και τη Βοσνία, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να παίρνει την νίκη στην παράταση και να μένει “ζωντανή” σε ένα τρελό παιχνίδι!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Απίστευτο ματς έγινε ανάμεσα στο Ισραήλ και τη Βοσνία! Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή της κανονικής περιόδου και να κερδίσει πάλι στο τέλος της παράτασης, με καλάθια του ίδιου παίκτη, του Ελμεντίν Κικάνοβιτς. Το τελικό 86-84 κρατάει την Βοσνία ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης, ενώ το Ισραήλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί από σήμερα.

Μιλάμε για το πιο “τρελό” ματς που έχει διεξαχθεί ως τώρα στο Ευρωμπάσκετ με εκατέρωθεν σερί και φοβερές διακυμάνσεις. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Κάσπι με 29 πόντους, ενώ για το Ισραήλ ξεχώρισαν και οι Μέκελ, Ελιάχου και Φίσερ.

Για τους νικητές που το πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους, την δόξα την παίρνει ο Κικάνοβιτς. Συγκλονιστική προσπάθεια έκανε, όμως, ο Στιπάνοβιτς με 16 πόντους και 18(!) ριμπάουντ, καθοριστικός στα κρίσιμα ο Γκόρντιτς και κλειδί ο Ρένφροε, που έκανε και το σλάλομ της νίκης, για να δώσει έτοιμο καλάθι στον Κικάνοβιτς.

Ο αγώνας

Με τον Όμρι Κάσπι να ξεκινάει την αναμέτρηση παραγωγικά και με υψηλά ποσοστά, η ομάδα του Ελντεστάιν προηγήθηκε με 15 πόντους (28-13) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Βόσνιοι είχαν κάποιες εκλάμψεις με περιφερειακά σουτ, αλλά δεν υπήρχε απάντηση στους αιφνιδιασμούς του Ισραήλ κι ακόμα περισσότερο στην άμυνα πάνω στον Κάσπι. Το ημίχρονο τελείωσε με 45-35 και ο Ισραηλινός φόργουορντ είχε “γράψει” ήδη 20 πόντους με 8/11 σουτ! Παράλληλα οι ασίστ ήταν 15-5 για τις δύο ομάδες…

Η μεγαλύτερη διαφορά προέκυψε στις αρχές της επανάληψης (51-35 στο 22′) και από την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς προσπαθούσαν να συμμαζέψουν την κατάσταση ο πολύ μαχητικός Στιπάνοβιτς και ο Ρένφροε. Ένα μη αποδοτικό τρίλεπτο του Ισραήλ και ένα σερί 9-0, έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα με τους Βόσνιους να πλησιάζουν στους 5 πόντους (55-50). Ο Μέκελ έδωσε “ανάσα” στην ομάδα του με τρίποντο, αλλά με ένα νέο σερί 10-0, η Βοσνία πέρασε μπροστά (58-60) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου! Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και εύστοχα σουτ του Γκόρντιτς άλλαξαν την ροή του αγώνα.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς με επί μέρους σκορ 25-15 στη τρίτη περίοδο είχε ανατρέψει την κατάσταση και όλα θα κρινόντουσαν στα τελευταία δέκα λεπτά.

Οι άμυνες είχαν αυξήσει την ένταση, οι διάδρομοι δεν ήταν πια τόσο ανοιχτοί και κάθε καλάθι έμπαινε δύσκολα στα τελευταία λεπτά. Δύο τρίποντα του Οχαγιόν μετά από υπομονετική κυκλοφορία της μπάλας έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων (68-65) στο Ισραήλ, για να απαντήσει ξανά η Βοσνία με 5 αναπάντητους πόντους (68-70).

Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, οι δύο μονομάχοι ήταν πάλι στα ίσια (70-70). Με βολές το Ισραήλ πήγε στο +3 (73-70) και η Βοσνία έχασε σε αυτό το διάστημα 4 διαδοχικές κατοχές. Ο Γκόρντιτς πήγε στις βολές 9” πριν το τέλος και ευστόχησε στη μια (73-71). Τον μιμήθηκαν οι Φίσερ και Ρένφροε (74-72) με τον Φίσερ να επισκέπτεται ξανά την γραμμή των βολών και να γράφει εκ νέου 1/2, για το 75-72.

Η Βοσνία είχε 5 δευτερόλεπτα, το Ισραήλ δεν έκανε φάουλ και τιμωρήθηκε. Η μπάλα κατέληξε στον Κικάνοβιτς, αυτός παραλίγο να χάσει τον έλεγχό της, αλλά τελικά κατάφερε όχι απλά να την ελέγξει, αλλά να εκτελέσει και να ευστοχήσει στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση (75-75)!

Η παράταση

Θα περίμενε κανείς να μπει σοκαρισμένο το Ισραήλ στην παράταση. Συνέβη το αντίθετο και με ένα γρήγορο 7-0 σερί, οι παίκτες του Ελντεστάιν μπήκαν από νωρίς στην θέση του οδηγού (82-75). Στο ματς των… σερί, θα γινόταν ένα ακόμα. Η Βοσνία με δικό της σερί 7-0 ισοφάρισε (82-82) ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης.

Ο Κάσπι έγραψε το 84-82 στο ανοιχτό γήπεδο και ο Γκόρντιτς με 2 βολές ισοφάρισε (84-84). Η Βοσνία έπαιξε εξαιρετική άμυνα και πήρε στα δικά της χέρια την τελευταία κατοχή. Ο Ρένφροε έκανε εκπληκτικό σλάλομ στα 5 δευτερόλεπτα που είχε στην διάθεσή του. Τράβηξε όλη την άμυνα πάνω του και έδωσε πάρε – βάλε πάσα στον Κικάνοβιτς. Αυτός είπε… ευχαριστώ και έδωσε την νίκη στην ομάδα του, σκοράροντας για μια ακόμα φορά στην εκπνοή!