Με την “ψυχή στο στόμα” η Γαλλία

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Σε μια μέρα που όπως αποδείχτηκε δεν υπήρχαν εύκολα ματς για κανέναν, η Γαλλία νίκησε με 69-66 με την… ψυχή στο στόμα την σκληρή και μαχητική Πολωνία! Οι πρωταθλητές Ευρώπης σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να βρούνε ρυθμό και να “ανοίξουν” το παιχνίδι, αλλά σε αυτό συνετέλεσε η προσηλωμένη άμυνα και το έξυπνο σε τακτική παιχνίδι των Πολωνών, που στην τελευταία φάση του αγώνα, έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τόνι Πάρκερ (16π) σε μια ιστορική βραδιά για αυτόν, ενώ σε διψήφιο αριθμό βρέθηκαν και οι Ντε Κολό και Ζελαμπάλ με 12. Από τους Πολωνούς που πραγματικά έβαλαν δύσκολα στους “Τρικολόρ”, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαζίνφσκι με 18 πόντους. Δέκα πέτυχαν οι Πόνιτκα και Γκόρτατ, ενώ ο Σλότερ (9π) ανέβασε την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά.

Η Γαλλία ξεκίνησε νωθρά στο παιχνίδι και ο ρυθμός της δεν βελτιώθηκε ούτε όταν ο Τόνι Πάρκερ σκόραρε το πρώτο του καλάθι και πέρασε πρώτος στη λίστα με τους σκόρερ στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ, ξεπερνώντας τον μεγάλο Νίκο Γκάλη. Η Πολωνία έπαιζε καλή άμυνα και δεν άφηνε την ομάδα του Κολέ να τρέξει.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες και τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου άνηκαν στην ομάδα του Μάικ Τέιλορ. Η Πολωνία προηγήθηκε με 16-23, αλλά από εκεί και μετά η… κάνουλα στην επίθεση έκλεισε. Οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 12-0 και προηγήθηκαν 28-23, για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-26. Ο Νάντο Ντε Κολό ηγήθηκε της αντεπίθεσης με δύο τρίποντα, ενώ καλή δουλειά έκανε και ο Μάικλ Ζελαμπάλ, που εκμεταλλευόταν κάθε μις – ματς κατάσταση και προσέφερε επιθετικές λύσεις.

Στην τρίτη περίοδο η Γαλλία ανέβασε τους επιθετικούς της ρυθμούς, κυρίως λόγω της αφύπνισης του Τόνι Πάρκερ. Κατάφερε 3 φορές να δημιουργήσει διαφορά 8 πόντων, αλλά η απάντηση ερχόταν κατά κανόνα από τον Άνταμ Βαζίνφσκι. Με τρία τρίποντα, το ένα πιο δύσκολο από το άλλο, διατήρησε την ομάδα του “ζωντανή” και δεν έδωσε το δικαίωμα στο μεγάλο φαβορί του αγώνα να εξασφαλίσει κάτι καλύτερο από το +5 (52-47) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Όσο κι αν προσπαθούσε η Πολωνία να “χαλιναγωγήσει” το πολύ περισσότερο ταλέντο της Γαλλίας με καλή άμυνα, ο χρόνος λειτουργούσε εις βάρος της. Έχανε τα υψηλά επίπεδα ενέργειας και άφηνε περισσότερους χώρους στους οικοδεσπότες. Η Γαλλία πήγε στο +9 (60-51) στο 35′. Η Πολωνία δεν τα παράτησε, συνέχισε να παίζει σκληρά και με τρίποντο του Έι Τζέι Σλότερ πλησίασε στους 3 πόντους (65-62), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος!

Η Γαλλία έκανε λάθος στην επόμενη κατοχή και η Πολωνία την μιμήθηκε με ένα παιδαριώδες σφάλμα στην επαναφορά, που έδωσε το δικαίωμα στους “τρικολόρ” να διαμορφώσουν το 67-62 με τον Πάρκερ. Ο Γκόρτατ “απάντησε” (67-64). Ο Πάρκερ έβαλε μια βολή και ο Σλότερ με όμορφη προσπάθεια μείωσε σε 68-66, 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν το φάουλ και έστειλαν τον Πάρκερ στις βολές. Ο σούπερ σταρ της Γαλλίας έβαλε πάλι τη μια βολή (69-66). Ο Κολέ δεν έκανε φάουλ και η Πολωνία είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει! Οι Γάλλοι έστειλαν βοήθεια στον Σλότερ κι αυτός πάσαρε στον Μάρτσιν Γκόρτατ. Ο σέντερ των Ουίζαρντς αστόχησε στο ελεύθερο τρίποντο (δεν είναι και σπεσιαλιτέ του) και η Γαλλία παρέμεινε αήττητη στον πρώτο όμιλο. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Ρωσία έχει αποκλειστεί και μαθηματικά από την συνέχεια του Ευρωμπάσκετ.