Πήρε το “ροντέο” η Σλοβενία!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι υψηλού ρυθμού και πολλών διακυμάνσεων, η Σλοβενία νίκησε δύσκολα την πολύ μαχητική Ολλανδία με 81-74 και ζευγάρωσε τις νίκες της στον “ελληνικό” όμιλο! Στην αρχή φάνηκε πως η ομάδα του Ζντοβτς θα έχει εύκολο έργο, αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Η Ολλανδία με τον Κλουφ να κάνει εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο απείλησε στα ίσια, ισοφάρισε δύο φορές προς το τέλος του αγώνα, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες με τον Ζόραν Ντράγκιτς να είναι ο παίκτης που έβαλε τα δύο πιο κρίσιμα καλάθια, τα οποία ξεκαθάρισαν την κατάσταση και έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Πρέπελιτς με 16 πόντους και 6 ασίστ, από 13 είχαν Ντράγκιτς και Μπλάζιτς, 11 έβαλε ο Όμιτς. Για τους ηττημένους ο Κλουφ πέτυχε 23 από τους 25 πόντους του σε ένα εκρηκτικό για αυτόν δεύτερο ημίχρονο, 19 είχε ο Ουόρθι Ντε Γιονγκ με εξαιρετικά ποσοστά και 14 ο Σμέλντερς, που έχασε 3 κρίσιμες βολές.

Το ξεκίνημα ήταν το καλύτερο δυνατό για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς. Με πολύ πιεστική άμυνα και σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, η Σλοβενία προηγήθηκε με 12-0 στο 5′! Την στιγμή που η Ολλανδία μπήκε στον αγώνα με 0/10 σουτ…

Ο Ουόρθι Ντε Γιονγκ με προσωπικές ενέργειες προσπάθησε να δώσει ώθηση και κουράγιο στην ομάδα του. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-15 με τους Ολλανδούς να μην έχουν ούτε μια ασίστ στο ενεργητικό τους.

Το 25-21 στο 13′ που συνοδεύτηκε από τις φωνές του Ζντοβτς “ξύπνησε” τους Σλοβένους. Η άμυνα επέστρεψε σε υψηλά στάνταρ, ο Κλουφ ήταν εκτός παιχνιδιού και με ένα σερί 16-4 η διαφορά πήγε στο +16 (41-25) δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που έκλεισε με το σκορ στο 41-29.

“Ροντέο” το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ολλανδία φουριόζα! Με ένα σερί 12-0, ισοφάρισαν (41-41) πολύ νωρίς και έδωσαν “άρωμα” ντέρμπι στη συνάντηση. Η απάντηση ήταν άμεση από την Σλοβενία (51-43). H Ολλανδία δεν το έβαζε κάτω και ο βασικός λόγος της μεταμόρφωσής της ήταν ο Κλουφ! Σε αυτό το δεκάλεπτο έβαλε 12 πόντους, πήρε 4 ριμπάουντ και ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Με πολύ δύσκολο μπάζερ μπίτερ… ψυχολογίας του Πρέπελιτς η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Σλοβένους μπροστά 57-52.

Στο 32′ οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά στα ίσια (57-57) και ήταν η σειρά των Βαλκάνιων να πάρουν “ανάσα” με ένα σερί 10-0 (67-57), που επετεύχθη μέσα σε δύο λεπτά. Οι πεισματάρηδες Ολλανδοί επέστρεψαν ξανά (71-68) δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Ζόραν Ντράγκιτς έβαλε το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα, ακριβώς ένα λεπτό πριν το τέλος (75-70) και ο Σμέλντερς έβαλε καλάθι (75-72), αλλά έχασε την συμπληρωματική βολή. Ο Ντράγκιτς “χτύπησε” ξανά (77-72) με λει απ 30” πριν το τέλος και μετά ξεκίνησε η διαδικασία των ελεύθερων βολών με το τελικό 81-74 να φαντάζει δίκαιο με βάση την συνολική εικόνα της αναμέτρησης.