Αρκούσε ένα δεκάλεπτο

2015-09-08T19:48:35+00:00 2015-09-08T20:44:51+00:00.

08/Sep/15 19:48

Εύκολα κι άνετα, με ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο και τους ρυθμούς να πέφτουν πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, η εθνική ομάδα κέρδισε εύκολα την Γεωργία με 79-68, έκανε 3 τις νίκες της κι αύριο θέλει την πρωτιά απέναντι στη Σλοβενία

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η εθνική ομάδα κέρδισε εύκολα με 79-68 την Γεωργία, πήρε την τρίτη διαδοχική της νίκη στον όμιλο και προκρίθηκε από νωρίς στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ. Αυριανός αντίπαλος νωρίς το μεσημέρι η Σλοβενία και με νίκη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα κλειδώσει ουσιαστικά την πρώτη θέση.

Ήταν μια συνάντηση απέναντι σε ένα αντίπαλο που έχει απογοητεύσει σε όλα τα παιχνίδια του ως τώρα και έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα από νωρίς. Συγκεκριμένα από το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Ελλάδα παρέσυρε στο διάβα της την Γεωργία, πάτησε το γκάζι και δημιούργησε διαφορά 28 πόντων στο ημίχρονο. Στη συνέχεια η ομάδα έριξε ρυθμούς, χαλάρωσε περισσότερο από όσο έπρεπε και αλλοίωσε την… φαντασμαγορική εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους και 8 ασίστ, ενώ 3 ακόμα παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό. Ο Αντετοκούνμπο (12π), ο Κουφός (12π) και ο Ζήσης (11π). Πρώτος σκόρερ της Γεωργίας ο Σενγκέλια με 20 πόντους.

Τα αναγνωριστικά λεπτά

Η Γεωργία που είχε υψηλό βαθμολογικό κίνητρο μπαίνοντας στην αναμέτρηση χωρίς νίκη, προηγήθηκε με 5-8 στο ξεκίνημα. Ο κόουτς Κοσκόκοφ είχε επιλέξει μια ματς απ άμυνα ζώνης με τον Τσισάντζε να ακολουθεί παντού τον Σπανούλη. Η καλή άμυνα που έφερε πολλές φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και η είσοδος του Ζήση που οργάνωνε και εκτελεούσε τέλεια, έβαλε από νωρίς το νερό στο αυλάκι.

Με ένα σερί 9-0, η εθνική αποκατέστησε την τάξη και πήγε στο 14-8. Η διαφορά γρήγορα ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (23-10) με την Ελλάδα να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της. Ο Ζήσης σκόραρε με άνεση, ο Αντετοκούνμπο έβγαλε τις δικές του φάσεις και παραγωγικός ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου, από την στιγμή που πέρασε στο παρκέ.

Με πολύ δύσκολο τρίποντο του Μαρκοϊσβίλι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την εθνική μπροστά 25-15. Η πίεση στην άμυνα αυξήθηκε ακόμα περισσότερη σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και απέναντι στην ζώνη, οι διεθνείς μας έβρισκαν εύκολα τη λύση, με καλή κυκλοφορία της μπάλας. Με δύο διαδοχικά τρίποντα από Καλάθη και Πρίντεζη, η διαφορά εκτινάχθηκε στους 18 πόντους και σε νταμπλ σκορ (36-18) με την εθνική να έχει μοιράσει 11 ασίστ στο 14′.

“Όλα μέσα” και εξωπραγματικοί δείκτες

Με το τρίτο τρίποντο του Καλάθη στο ματς η Ελλάδα έσπασε το φράγμα των 20 πόντων (39-18) και με το τέταρτο το σκορ έγινε 46-22! Ένα ακόμα τρίποντο, αυτή την φορά από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο “έγραψε” το τελικό 50-22 για το πρώτο ημίχρονο, με την εθνική να έχει… εξωπραγματικά νούμερα.

Σούταρε με 9/12 τρίποντα, ποσοστό 75% και είχε 16 ασίστ στο ημίχρονο. Συνάμα 3 παίκτες βρισκόταν από το πρώτο ημίχρονο σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Καλάθης, Ζήσης και Αντετοκούνμπο. Η Γεωργία ως συνήθως είχε μια μέτρια εικόνα ομάδας που στερείται χημείας και συνοχής, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένο, είχε διάθεση και έκανε αυτό που έπρεπε στο παρκέ.

Έπεσαν οι ρυθμοί

Ήταν αναμενόμενο πως η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δεν θα μπορούσε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό και ενέργεια, παρόμοια επίπεδα αποτελεσματικότητας στην άμυνα και στα ποσοστά της στην επίθεση, σε όλο το παιχνίδι. Το ξεκίνημα στην επανάληψη ήταν.. αργό και η Γεωργία με ένα 8-1 σερί, μείωσε σε 51-30. Η εμφάνιση συνολικά σε όλο το δεκάλεπτο ήταν ισχνή, κυρίως επιθετικά. Μέσα από τις κακές επιλογές της Ελλάδας βρήκε ρυθμό και σκορ ο αντίπαλος. Χωρίς ενέργεια και με αρκετά λάθη στην επίθεση, που χάρισαν εύκολους πόντους στους Γεωργιανούς. Ο Μαρκοϊσβίλι με τρίποντο μείωσε την διαφορά στους 12 πόντους (57-45) στο 28′ και το κακό δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα επί μέρους σκορ 11-26 για την Γεωργία. Στο 30′ το σκορ ήταν 61-48. Οι παίκτες του Κατσικάρη δέχτηκαν 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 26 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Χωρίς απειλή

Όσο κι αν είχε χαλαρώσει η εθνική, η διαφορά ποιότητας ήταν μεγάλη για να μπορέσει να απειλήσει την εθνική μας ομάδα η Γεωργία. Χρειάστηκαν κάποιες καλές άμυνες και μερικές ωραίες συνεργασίες στην επίθεση με τον Κουφό αποδέκτη κατά κύριο λόγο, για να “κλειδώσει” οριστικά η νίκη και να μην πάρουν περισσότερο θάρρος οι Γεωργιανοί. Με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να ανοίγει το ροτέισον και την ομάδα να κάνει και συντήρηση δυνάμεων στο τέλος, η νίκη ήρθε άνετα με 79-68.