2015-09-08T20:42:55+00:00 2015-09-08T20:42:55+00:00.

08/Sep/15 20:42

Ο μεγεθυντικός φακός αναλύει καρέ – καρέ την εμφάνιση της εθνικής ομάδας απέναντι στην Γεωργία και δίνει έμφαση σε κάποια νέα στοιχεία που εμφανίστηκαν στο παιχνίδι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Η Εθνική έκανε το 3 στα 3 με μια εύκολη νίκη απέναντι στη Γεωργία, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ για 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια, για να γίνει αυτό χρειάστηκε μια ακόμα φορά το ξυπνητήρι του κακού ξεκινήματος, το οποίο περιλάμβανε όλες τις ασθένειες που έχει εμφανίσει η ομάδα στα πρώτα λεπτά κάθε αγώνα.

Οι Γεωργιανοί έχοντας υπόψιν τους τα όργια του Βασίλη Σπανούλη απέναντι στους Κροάτες, ετοίμασαν μια άμυνα με σκοπό να του κλείσουν κάθε οπτική στο σκοράρισμα. Έπαιξαν ουσιαστικά μια match up ζώνη με 4 παίχτες, και έναν, κατά βάση τον Μαρκοισβίλι να ακολουθεί τον Σπανούλη παντού. Σε όλα τα σκριν ο υπαρχηγός της Εθνικής είχε να αντιμετωπίσει double team και η μπάλα δεν κυκλοφορούσε.

Και στην άμυνα η ομάδα ξεκίνησε νωθρά ειδικά στο κομμάτι του αμυντικού τρανζίσιον δεχόμενη όλους τους πόντους στα πρώτα 5 λεπτά στα πρώτα δευτερόλεπτα των επιθέσεων των αντιπάλων. Η είσοδος του Ζήση ήταν αυτή που άλλαξε το ρυθμό. Οι Γεωργιανοί γύρισαν αυτομάτως σε προσωπική άμυνα και εκεί εκμεταλλευτήκαμε τη ποιότητα της ομάδας μας στο διάβασμα του παιχνιδιού. Ο αρχηγός σκόραρε 4 γρήγορους πόντους, πάσαρε για ένα ανοιχτό τρίποντο του Καλάθη στη γωνιά και η ομάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση.

Η έκρηξη

Ταυτόχρονα επήλθε πολύ μεγάλη βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι, με την ομάδα να πιέζει σε όλα τα μήκη και πλάτη του μισού γηπέδου, εμποδίζοντας όλες τις γωνίες πάσας, σπάζοντας όλα τα σκριν και δεν άφησε καμία εύκολη εκτέλεση για τους αντιπάλους μας.

Με την ομάδα να βρίσκει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, έγινε εμφανής η διαφορά ποιότητας των 2 ομάδων. Στο επιθετικό κομμάτι η ομάδα κυκλοφόρησε τέλεια τη μπάλα, δημιουργούσε ρήγματα σε όλα τα σημεία της άμυνας της Γεωργίας και είχε πολύ καλές κινήσεις και τοποθετήσεις χωρίς τη μπάλα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εθνική τελείωσε το ημίχρονο με 16 τελικές πάσες και μόλις 5 λάθη, ενώ σκόραρε συνολικά 20 σουτ. Κοινώς είχε 90% τελικές πάσες στο σύνολο των εύστοχων προσπαθειών στο 1ο ημίχρονο. Ένα ακόμα θετικό κομμάτι που το είχαμε δει λιγότερο σε προηγούμενα παιχνίδια, ήταν και η δημιουργία των ψηλών μας, σαν ενδιάμεσοι στο πικ εν ρολ ή πάνω στα double team που αντιμετώπιζαν μέσα στη ρακέτα. Από τις 16 ασσίστ του 1ου ημιχρόνου τις 5 τις είχαν δώσει οι Κουφός, Πρίντεζης και Μπουρούσης.

Γενικά αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 4-5 λεπτά μπορούμε να πούμε ότι η ομάδα έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ σε όλα τα επίπεδα, επίθεση, άμυνα, συνεργασίες, τρανζίσιον, συγκέντρωση.

Η χαλάρωση

Το 2ο ημίχρονο ήταν μια εντελώς άλλη ιστορία με την ομάδα να κάνει άλλο ένα κακό ξεκίνημα σε ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στις αρχές των 2 ημιχρόνων οι Γεωργιανοί έτρεξαν σερί που αθροιστικά 26-10 (8-5 το ξεκίνημα του 1ου και 18-5 ξεκίνημα στο 2ο, που μείωσαν τη διαφορά από 50-22 σε 55-40). Αυτό είναι ένα κομμάτι που πρέπει να προβληματίσει, ειδικά όταν απέναντι μας θα βρούμε ομάδες πολύ υψηλότερης ποιότητας από τους Γεωργιανούς.

Σε αρκετά σημεία του 2ου ημιχρόνου οι Γεωργιανοί πίεσαν, όχι με φανατισμό βέβαια στα 4/4 με σκοπό να καθυστερήσουν τις επιθέσεις μας κάτι που το πέτυχαν. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που εμφανίσαμε στο 2ο ημίχρονο ήταν ότι οι τοποθετήσεις μας στην επίθεση δεν ήταν πολύ καλές και οι αποστάσεις δεν ήταν ενδεδειγμένες με αποτέλεσμα να κάνουμε αρκετά λάθη και να μη δημιουργούμε τα ανοίγματα στην άμυνα που χρειάζονταν για να εκτελέσουμε κάτω από τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Επίσης οι αμυντικές μας επιδόσεις σε αμυντικό επίπεδο παρουσιάστηκαν πεσμένες με αποτέλεσμα να δεχτούμε κάποια σουτ με ένα απλό σκριν πάνω στη μπάλα, καλάθια από επαναφορές, στα οποία είχε χαθεί η συγκέντρωση και αρκετούς πόντους στο τρανζίσιον.

Πρέπει βέβαια να αναλογιστούμε ότι σε λιγότερο από 20 ώρες, η ομάδα παίζει ακόμα ένα σπουδαίο ματς, απέναντι στη Σλοβενία που αν το κερδίζει εξασφαλίζει τη πρωτιά στον όμιλο. Μια Σλοβενία που έχει απουσίες, έχει όμως ενθουσιασμό και είναι μια ομάδα που αν βρει ρυθμό ειδικά στο ανοιχτό γήπεδο ή στο σουτ μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

Συνοψίζοντας να τονίσουμε και τη θετική παρουσία του Κώστα Κουφού κυρίως σε πικ εν ρολ καταστάσεις στο τελευταίο 10λεπτο στην επίθεση, κάτι που είχαμε να δούμε από τα φιλικά στη Ξάνθη και είναι ένα επιπλέον επιθετικό όπλο στη φαρέτρα μας. Τα λέμε και αύριο μετά το παιχνίδι με τη Σλοβενία