Πάτησε γκάζι και “έφυγε” η Κροατία

Η Κροατία ζευγάρωσε τις νίκες της στον όμιλο του Ζάγκρεμπ, κερδίζοντας εύκολα τα FYROM 73-55 με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ηττημένοι κατάφεραν να προβάλλουν αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 2 πόντους.

Στην επανάληψη οι οικοδεσπότες έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς και εξασφάλισαν την νίκη με συνοπτικές διαδικασίες πολύ πριν το τέλος του αγώνα. Τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τους συνήθεις ύποπτους Μπογκντάνοβιτς, Σίμον και Σάριτς να οδηγούν την ομάδα τους και τον Άντε Τόμιτς να “ξεμπουκώνει” για πρώτη φορά στο τουρνουά, στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό με τους Κροάτες να αδυνατούν να βρουν ρυθμό και καλά διαστήματα στο παιχνίδι τους. Η FYROM κατάφερε να ελέγξει την κατάσταση, να έχει σε αρκετά καλή μέρα τους σκόρερ της και να κρατήσει μακριά από τη ρακέτα, τους ψηλούς του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Με τους Στογιανόφσκι και Σαμαρτζίσκι να κάνουν ζημιά και τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να επιστρατεύεται μετά τον τραυματισμό του στο κεφάλι, το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 30-32.

Αποκατέστησαν την τάξη οι Κροάτες

Η επανάληψη ξεκίνησε με αμφότερες τις ομάδες να σκοράρουν στις πρώτες κατοχές τους και τον Ντάριο Σάριτς να αναλαμβάνει δράση για την Κροατία. O παίκτης της Εφές έκανε τα πάντα στο παρκέ και έδωσε το σύνθημα, για να ακολουθήσει και ο Άντε Τόμιτς, που ψάχνει το ξέσπασμα από την αρχή του Ευρωμπάσκετ. Με επί μέρους σκορ 22-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κροατία προηγήθηκε με 10 πόντους (52-42) στο 30′. Περιόρισε το περιφερειακό σουτ του αντιπάλου, έβαλε πιο πολλούς παίκτες στην εξίσωση και έθεσε ισχυρές βάσεις για την πρόκριση.

Με τους Σίμον και Μπογκντάνιβιτς να “βομβαρδίζουν” με τρίποντα το καλάθι της FYROM η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (66-49) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο της συνάντησης και όλα είχαν κριθεί. Οι οικοδεσπότες του τρίτου ομίλου έκαναν δύο τις νίκες τους και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα της εθνικής μας με την Σλοβενία.