Αγκάλιασε την πρόκριση η Φινλανδία

2015-09-09T16:49:45+00:00 2015-09-09T16:43:50+00:00.

09/Sep/15 16:49

Eurohoops Team

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ ετοιμάζεται να “σφραγίσει” η Φινλανδία, που μετά από μια εκκωφαντική εμφάνιση, διέλυσε την Βοσνία / Ερζεγοβίνη με 88-59 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής στον Α’ Όμιλο.

Το σκορ έφτασε αρκετά ψηλά για τη χώρα από τη Σκανδιναβία, όμως κλειδί ήταν η επιθετική άμυνα και το καθαρό μυαλό που υπήρχε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν τραγικά άστοχοι στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Κόπονεν να δημιουργεί σκορ με τρίποντο, έπειτα από τρία ολόκληρα λεπτά. Οι Βόσνιοι προσπάθησαν να είναι ανταγωνιστικοί, όμως όσο περνούσε η ώρα, οι Φινλανδοί είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα και κατάφερναν να ανοίγουν τη διαφορά, με το πρώτο 19-12 του πρώτου δεκαλέπτου να αποτελεί το… πρώτο μήνυμα.

Με τον Ρενφό να αντιστέκεται με διαδοχικά καλάθια, η Βοσνία / Ερζεγοβίνη μείωσε σε 21-19 στο 12′, όμως η Φινλανδία είχε έτοιμη την απάντησή της και με επιμέρους σκορ 14-5, ξέφυγαν με 35-24 στο 17ο λεπτό, κάνοντας τη διαφορά διψήφια. Το ημίχρονο έληξε 41-27 και έκτοτε όλα πήραν το δρόμο τους. Οι Σκανδιναβοί έδειξαν χαρακτήρα και σοβαρότητα, δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο και όσο περνούσε η ώρα η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει σε τρομερά επίπεδα, ξεπερνώντας το +30…