Διπλή νίκη με Vspan “σωματοφύλακα”

2015-09-09T17:11:19+00:00 2015-09-09T17:00:28+00:00.

09/Sep/15 17:11

Σε ένα ματς με πολύ ένταση και μαχητικότητα, η εθνική μας ομάδα νίκησε την Σλοβενία με 83-72 και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου της. Όταν ζόρισε η κατάσταση, “μίλησε” ο Σπανούλης

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι που έχει δώσει ως τώρα η Ελλάδα νίκησε την Σλοβενία με 83-72 και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλό της! Μπορεί να χαρακτηριστεί διπλή νίκη, γιατί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αφενός πήρε αυτό που ήθελε, αφετέρου “προπονήθηκε” για την ψυχοφθόρα διαδικασία των νοκ – άουτ αγώνων. Παρότι είχε τον έλεγχο του αγώνα με εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, η Σλοβενία με τον Μπλάζιτς να κάνει όργια μείωσε στους δύο πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Η δεύτερη νίκη ήταν η αντίδραση της εθνικής μας ομάδας που επέδειξε καθαρό μυαλό και αποφασιστικότητα. Με τον Βασίλη Σπανούλη να σηκώνει μανίκια και να κάνει αυτό που ξέρει όσο λίγοι, η “μπόρα” πέρασε και η ομάδα ΄έφτασε στη νίκη χωρίς να απειληθεί στο τέλος.

Ο Φώτης Κατσικάρης είδε 6 παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων! Ο Σπανούλης (19π/6ασ), ο Πρίντεζης (16π), αλλά και οι Μπουρούσης, Ζήσης, Κουφός και Καλάθης. Για τους μαχητικούς Σλοβένους, ο Γιάκα Μπλάζιτς έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 27 πόντους, ενώ προς το τέλος ανέβηκε και ο Ζόραν Ντράγκιτς που έβαλε 22.

Η αρχή

Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε υψηλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σκορ και να παίζουν με ένταση. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-2, αλλά γρήγορα εμφανίστηκαν τα αμυντικά προβλήματα στα πικ εν ρολ και οι Σλοβένοι μείωσαν σε 12-11, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να χρεώνεται γρήγορα με δύο φάουλ.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη είχε καλές συνεργασίες στην επίθεση και βρήκε φάσεις και στο ανοιχτό γήπεδο. Με καλάθι του Νίκου Ζήση η διαφορά πήγε στους 8 πόντους (23-15) για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-17 και τους Πρίντεζη και Καλάθη να έχουν σκοράρει από 6 πόντους. Για την ομάδα του Ζντοβτς καλά ξεκίνησαν στην επίθεση ο Μπλάζιτς (6 πόντοι) και ο Σλόκαρ που “χτύπησε” στα πικ εν ρολ, τιμωρώντας τις αργές περιστροφές της ελληνικής ομάδας.

Μια άψογη συνεργασία του Καλάθη με τον Μπουρούση πήγε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από 10 πόντους (28-17) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Τα πιο χαρακτηριστικά νούμερα σε εκείνο το σημείο ήταν οι 11 πόντοι που είχε πάρει η Ελλάδα από λάθη αντιπάλων και οι 20 από τους 28 πόντους της, που μπήκαν μέσα στη ρακέτα!

Πολύ καλό μπάσκετ με “καυτό” Σπανούλη

Τα σχήματα άλλαζαν, το ροτέισον “άνοιξε”, όμως, η ομάδα συντήρησε την ίδια ένταση στην άμυνα και πάνω από όλα είχε εξαιρετική δημιουργία και σε σετ παιχνίδι Με δύο προσωπικές φάσεις του Σπανούλη και ένα δικό του τρίποντο (7 μαζεμένοι πόντοι) η διαφορά πήγε στους 14 πόντους (43-22), δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Όταν ο Σπανούλης βρίσκει ρυθμό, δύσκολα σταματάει. Με ένα ακόμα δικό του τρίποντο μετά από σούπερ δημιουργία του Σλούκα, η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (46-29) για να κλείσει το ημίχρονο με 46-31. Αν οι διεθνείς δεν είχαν χάσει δύο ζευγάρια βολών (Σλούκας και Σπανούλης), τα πράγματα θα ήταν ακόμα χειρότερα για την ομάδα του Ζντοβτς. Στα τελευταία τρία λεπτά, η ομάδα του Κατσικάρη είχε 8/8 πετυχημένες κατοχές στην επίθεση και ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 17/24 δίποντα, ποσοστό μεγαλύτερο από 70%.

Αντεπιτέθηκαν με Μπλάζιτς

Η Σλοβενία μπήκε αποφασισμένη για μάχη στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιάκα Μπλάζιτς έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε σε 48-37. Με γκολ – φάουλ του Ντράγκιτς (επί μέρους σκορ 9-2) οι Σλοβένοι πλησίασαν στους 8 πόντους (48-40) με το κοινό τους στις εξέδρες να παίρνει θάρρος.

Με το τρίτο τρίποντο του Μπλάζιτς στην επανάληψη και ένα ακόμα δικό του καλάθι από τα 5 μέτρα, η Σλοβενία πλησίασε στους 5 πόντους (54-49) στο 27′. Ο παίκτης του Ερυθρού Αστέρα είχε ήδη φτάσει τους 19 πόντους, προκαλώντας μεγάλη ζημιά στην εθνική ομάδα. Ο Κατσικάρης ως συνηθίζει εμπιστεύτηκε σχήμα με 3 κοντούς για να ελέγξει τον ρυθμό και να απορροφήσει την επιθετικότητα και τον οίστρο που είχε αναπτύξει η ομάδα του Ζντοβτς. Ο Πρίντεζης έδωσε σημαντικές “ανάσες” στην επίθεση. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο εξέπνευσε με τους Σλοβένους να το κερδίζουν με επί μέρους σκορ 16-22 και την εθνική μας ομάδα να κρατάει διαφορά 9 πόντων (62-53).

Ο Γιάκα Μπλάζιτς είχε βρει δαιμονιώδη ρυθμό. Με ένα εκπληκτικό τρίποντο από τα 8,5 μέτρα και δύο βολές έφερε την ομάδα του σε απόσταση 4 πόντων (62-58) και το ματς είχε γίνει ντέρμπι. Ο Ντράγκιτς εκτέλεσε μόνος του για το 62-60 και η εθνική είχε χάσει την προσήλωσή της στην άμυνα και συνάμα τον προσανατολισμό της στην επίθεση.

Μίλησε ο Σπανούλης

Το πρώτο καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε από τον Πρίντεζη και με ένα σόλο ο Σπανούλης διαμόρφωσε το 66-60. Ο Vspan πήρε μπροστά στα κρίσιμα και με αυτοκρατορικό λει έκανε το 69-71, ενώ αμέσως μετά έδωσε ασίστ πάρε – βάλε στον Μπουρούση (71-61) με την διαφορά να ανεβαίνει ξανά στους 10 πόντους. Από την στιγμή που ο αντίπαλος μείωσε στους 2 πόντους (62-60) η ομάδα έτρεξε ένα σερί 9-1, με ηγέτη τον Σπανούλη.

Μια εξαιρετική πάσα του Πρίντεζη στον Ζήση, που δεν λάθεψε (75-64) έφερε ξανά την εθνική σε διψήφια διαφορά στο 36′. Η ομάδα είχε ξεπεράσει την μεγάλη αντεπίθεση των Σλοβένων και όδευε ολοταχώς προς τη νίκη. Ένα τρίποντο του Ζήση (80-67) αποτέλεσε “ταφόπλακα” στις επιδιώξεις της ομάδας του Ζντοβτς για ανατροπή.