Το ντέρμπι στο Ισραήλ

2015-09-09T19:26:25+00:00 2015-09-09T20:49:20+00:00.

09/Sep/15 19:26

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, το Ισραήλ επικράτησε της μαχητικής Πολωνίας με 75-73, πραγματοποιώντας αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του Α’ ομίλου, πίσω από την αήττητη μέχρι στιγμής Γαλλία.

Παρά την αστοχία τους στις ελεύθερες βολές και κάποια κακά διαστήματα στην απόδοσή τους, οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν την ικανότητά τους στον αιφνιδιασμό, αλλά και τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους, φτάνοντας δια πυρός και σιδήρου στην επικράτηση.

Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 13-8 στο 5ο λεπτό, όμως οι αντίπαλοί τους αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 22-21 στο 9′ χάρη στον επιθετικό οίστρο του Όμρι Κάσπι, πριν ο Άαρον Κελ με τρίποντο σχεδόν με την κόρνα της λήξης διαμόρφωσε το 24-22 του πρώτου δεκαλέπτου. Η μάχη συνεχίστηκε σώμα με σώμα. Πόντο-πόντο! Ο Βατσίνσκι έδινε λύσεις, όμως ο Ντ’Ορ Φίσερ ανέβασε κατακόρυφα στροφές, κυριάρχησε απόλυτα κοντά στο καλάθι και το Ισραήλ άρχισε να αποκτά πλεονέκτημα, με το ημίχρονο να λήγει 32-35.

Ο πρώην “πράσινος” Έι Τζέι Σλότερ άρχισε να δίνει κάποιες λύσεις, ο Κούλινγκ ήταν παρών στα δύσκολα και Βατσίνσκι συνεπής στο ρόλο του. Ωστόσο, η Πολωνία δεν κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία, καθώς οι Φίσερ και Κάσπι έκαναν διαρκώς “ζημιά” και δεν τους επέτρεπαν να αλλάξουν τον ρυθμό. Το φινάλε της τρίτης περιόδου, βρήκε τους Ισραηλινούς να διατηρούν βραχεία κεφαλή (50-51) και το τέλος προμηνυόταν συναρπαστικό.

Με τα κόπων και βασάνων, οι Κούλινγκ και Σλότερ έφεραν τον αγώνα στα ίσια: 54-54 στο 33′, αλλά την κατάλληλη στιγμή ο Οχαγιόν πήρε μπρος με δύο κρίσιμα καλάθια και κράτησε όρθια την ομάδα του. Ακολούθησε νέο πολωνικό… σφυροκόπημα και προβάδισμα με 61-60 (36′) και 63-62 (37′).

Τα τελευταία λεπτά ήταν “καυτά”. Η αντίδραση ήρθε από τους Μεκελ και Κάσπι, που με διαδοχικά καλάθια έκαναν το 63-66. Ο Κάσπι έχασε την ευκαιρία με τρίποντο να δώσει στο Ισραήλ… αέρα έξι πόντων και ο Μάρτιν Γκόρτατ τον “τιμώρησε” με κοντινό καλάθι (65-66).
Το μεγάλο σουτ που χρειαζόταν για το Ισραήλ ήρθε από τον Οχαγιόν και ήταν τρίπόντο: 65-69 στο 1’20” πριν τελειώσει ο αγώνας.

Ο Βατσίνσκι ήταν “αλάνθαστος” από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, ο Μεκελ ανταπέδωσε στα 29”, κάνοντας το 67-71 και η Πολωνία δεν κατάφερε να αντιδράσει ουσιαστικά στη συνέχεια, χάνοντας πάντως με το κεφάλι ψηλά και παλεύοντας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.