Ξέσπασε στην FYROM η Γεωργία

2015-09-09T21:14:29+00:00 2015-09-09T19:58:57+00:00.

09/Sep/15 21:14

Η Γεωργία έστω και κάπως… καθυστερημένα, έκανε την καλύτερη εμφάνισή της στο τουρνουά και νίκησε εύκολα την FYROM με 90-75 , με κορυφαίο τον Ζάζα Πατσούλια

Την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση πέτυχε η Γεωργία απέναντι στη FYROM με 90-75 και τα τράβηξε προς τα… κάτω! Ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δίνει εξτρά ελπίδες στην Ολλανδία. Οι Γεωργιανοί σε όλη την διάρκεια είχαν εικόνα νικητή με τον Ζάζα Πατσούλια να κάνει επιτέλους μια καλή εμφάνιση και να ολοκληρώνει το ματς με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Σε πολύ καλή μέρα και ο Μαρκοϊσβίλι με 18 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Σεγκέλια και 12 ο Τσισάντζε. Η Γεωργία για πρώτη φορά στο τουρνουά είχε ρυθμό και τα “ονόματά” της σε καλή μέρα επιθετικά, με αποτέλεσμα να είναι παραγωγική. Η ομάδα του Κοσκόκοφ με τον Πατσούλια και τον Μαρκοϊσβίλι να σκοράρουν σταθερά και με συνέπεια, δημιούργησε διαφορά 15 πόντων (40-25) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση από τα FYROM. Με ένα σερί 12-0 και ηνίοχους της αντεπίθεσης τους Στογιανόφσκι και Κοστόφσι το σκορ έγινε 40-37. Η Γεωργία “απάντησε” με ένα δικό της 8-0 σερί και με τρίποντο του Τσισάντζε στην εκπνοή, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με μια διαφορά 11 πόντων (48-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με την Γεωργία να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Ένα λεπτό πριν το τέλος της δημιούργησε την μεγαλύτερη διαφορά (70-53) με καλάθι του Σερμαντίνι, για να κλείσει η περίοδος με το σκορ στο 71-55. O Πατσούλια και ο Μαρκοϊσβίλι δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στην άμυνα των Σκοπιανών, ενώ προς το τέλος μπήκε στην επιθετική εξίσωση και ο Σενγκέλια. Όλη η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η πρώτη νίκη ήρθε εύκολα για την ομάδα του Κοσκόκοφ.