Με τα χίλια ζόρια η Κροατία

2015-09-09T23:34:50+00:00 2015-09-09T23:38:29+00:00.

09/Sep/15 23:34

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που… ξεκαθάρισε στο τελευταίο λεπτό, η Κροατία νίκησε με 78-72 την Ολλανδία με κορυφαίο τον Σίμον και συνοδοιπόρους του τους Σάριτς και Μπογκντάνοβιτς. Μαχητές οι Ολλανδοί

Η μαχητικότητα της Ολλανδίας προσέφερε ένα ακόμα όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι! Οι Κροάτες πέρασαν από “χίλια κύματα” και απειλήθηκαν άμεσα από την “σταχτοπούτα” του ομίλου, μέχρι να φτάσουν στην νίκη με 78-72.

Για τους νικητές 4 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και ως κορυφαίος δεσπόζει ο Σίμον που πλησίασε το νταμπλ νταμπλ (18π/7ασ/8ριμπ). Κλειδί στην αφύπνιση των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο ο Μπογκντάνοβιτς και καθοριστικός στο τέλος ο Σάριτς, παρά τις 1/7 βολές τους. Από τους Ολλανδούς που ακόμα και αν δεν καταφέρουν να συνεχίσουν στο τουρνουά, έχουν σίγουρα κερδίσει τις εντυπώσεις πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάφτεραν με 19 πόντους. Ο Νίκολας Ντε Γιονγκ έβαλε 12 και ο Κλουφ 10.

Η Ολλανδία έπιασε “στον ύπνο” την Κροατία στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα. Η ομάδα του Περάσοβιτς μπήκε νωθρά στο ματς και κυρίως ήταν κάκιστη στην επίθεση. Οι αδελφοί Ντε Γιονγκ έκαναν αρκετή ζημιά στην πρώτη περίοδο, που βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 14-18.

Το φαβορί συνέχισε να δίνει δικαιώματα στο… αουτσάιντερ και στο 15′ καταγράφηκε η μεγαλύτερη διαφορά της Ολλανδίας, μετά από τρίποντο του Σαρλόν Κλούφ (22-34)! Ήταν η ώρα να αναλάβει ο φυσικός ηγέτης της Κροατίας, Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς. Το σύνθημα δόθηκε με 5 πόντους του Σάριτς και έπειτα ο παίκτης των Νετς “πήρε φωτιά” και γύρισε το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες.

Έβαλε 10 μαζεμένους πόντους με κάθε τρόπο και οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 17-1, με το οποίο έκλεισαν το ημίχρονο με +4 (39-35). Οι Ολλανδοί σκόραραν 1 πόντο στο τελευταίο πεντάλεπτο και “πνίγηκαν” από την απειρία και την αδυναμία ελέγχου του ρυθμού.

Η άμυνα ζώνης ήταν το “όπλο” που χρησιμοποίησαν στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου, αλλά κάποια τρίποντα της Κροατίας και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν την ευχέρεια στους γηπεδούχους να ξεφύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (62-50) για να εκπνεύσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 62-53. Ο Κρούνοσλαβ Σίμον ήταν ο πιο “ζεστός” παίκτης σε αυτό το διάστημα.

Οι Ολλανδοί συνέχισαν να κάνουν ό,τι σε όλη την διάρκεια του τουρνουά, να παλεύουν. Με τρίποντο του Σάφτεναρ οι “Οράνιε” μείωσαν σε 64-62, έξι λεπτά πριν το τέλος! Στη συνέχεια είχαμε εκατέρωθεν χαμένες κατοχές και αστοχία, μέχρι ο Τόμιτς με γκολ φάουλ, να δώσει μεγάλη ανάσα στην ομάδα του (67-62).

Η ποιότητα του Σίμον που έκανε τα πάντα στο παρκέ και λειτούργησε ξανά ως ηγέτης και ένα τρίποντο του επίσης καθοριστικού Σάριτς ξεκαθάρισαν την κατάσταση (77-69) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος.