Περιμένει αντίπαλο η Σλοβενία

2015-09-10T17:07:45+00:00 2015-09-10T16:49:20+00:00.

10/Sep/15 17:07

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε χαμηλό σκορ και χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα, η Σλοβενία κέρδισε εύκολα 62-51 την FYROM που αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης

Η Σλοβενία σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, επιβλήθηκε εύκολα 62-51 της FYROM, τελείωσε τρίτη με ρεκόρ 3-2 την πρώτη φάση και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στο πρώτο νοκ – άουτ παιχνίδι στο Λιλ. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Ζόραν Ντράγκιτς (20π/5ριμπ) και ο Όμιτς (14π/11ριμπ). Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους που αποκλείστηκαν και γυρνάνε στην πατρίδα τους, ο έμπειρος Βλάντο Ιλιέφσκι με 15 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Σλοβενία να έχει τον αναμενόμενο προσανατολισμό μέσα στο γήπεδο. Η μπάλα κοντά στο καλάθι για να εκμεταλλευτεί την ανυπαρξία των αντιπάλων σε δύναμη και ύψος, κοντά στο καλάθι.

Με 10 πόντους του Όμιτς και 6 από τον Ζόραν Ντράγκιτς η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έχτισε διαφορά 14 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (24-10) και είναι χαρακτηριστικό πως σε αυτό το διάστημα οι πόντοι στη ρακέτα ήταν… 16-0!

Στη δεύτερη περίοδο η Σλοβενία ήταν αγνώριστη. Έκανε 6 λεπτά να σκοράρει και τελικά πέτυχε μόλις 7 πόντους (7-14 επί μέρους σκορ για τη FYROM) δίνοντας το δικαίωμα στους αντιπάλους της να πλησιάσουν. Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ 31-24. Η διαφορά δεν ήταν μεγάλη, αλλά το μόνο που χρειαζόταν η Σλοβενία είναι να συγκεντρωθεί, να βγάλει ενέργεια στο παρκέ και να “χτυπήσει” κοντά στο καλάθι.

Μέσα από την πιεστική και αποτελεσματική άμυνα, η ομάδα του Ζντοβτς βρήκε πάλι τον δρόμο της και εγκλώβισε τον αντίπαλό της. Χωρίς υψηλά ποσοστά στα σουτ, αλλά κυρίως με τρανζίσιον παιχνίδι και ένας εναντίον ενός φάσεις, η Σλοβενία έβαλε το νερό στο αυλάκι και προηγήθηκε με 52-41 στο 30′.

Η FYROM προσπαθούσε, αλλά δεν υπήρχε η ποιότητα και το βάθος στον πάγκο για υπερβάσεις. Τόσο στον αγώνα με την Σλοβενία, όσο και σε ολόκληρο το τουρνουά. Αυτό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 9 πόντους (59-51), αλλά ένα τρίποντο του Πρέπελιτς (62-51) στο 38′ έκοψε κάθε ελπίδα. Ήττα και δίκαιος αποκλεισμός με βάση την εικόνα που είχαν και στις 5 συναντήσεις του Γ’ ομίλου.