Εύκολα την Κροατία η Γεωργία!

2015-09-10T20:22:13+00:00 2015-09-10T20:24:00+00:00.

10/Sep/15 20:22

Η Γεωργία κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία την Κροατία στο Ζάγκρεμπ και περιμένει νίκη της Ελλάδας για να προκριθεί και να ταξιδέψει κι αυτή στο Λιλ

Η Γεωργία πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, απέναντι στην αποκαρδιωτική σε αυτό το παιχνίδι Κροατία, με 58-71. Χαρακτηριστικά εύκολα στο τέλος! Πλέον, ο Ζάζα Πατσούλια και η παρέα του περιμένουν από την Ελλάδα να νικήσει την Ολλανδία, για να προκριθούν στους “16” και να πετύχουν τον μεγάλο στόχο που είχαν θέσει από την αρχή.

Είναι εντυπωσιακό πως έξι παίκτες από την πλευρά των νικητών ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από την άλλη πλευρά οι Κροάτες είχαν τον Λούκα Ζόριτς σε διψήφιο αριθμό και στο τέλος όταν όλα είχαν κριθεί, τον Άντε Τόμιτς. Το γεγονός ότι το αστέρι της Κροατίας Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς δεν αγωνίστηκε σε αυτό το ματς, δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση δικαιολογία για την εικόνα των γηπεδούχων. Η Κροατία ηττήθηκε στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα και η απόδοσή της ήταν σίγουρα “καμπανάκι κινδύνου” ενόψει της συνέχειας.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν επιεικώς κακή από την αρχή ως το τέλος με εξαίρεση ένα διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το πρώτο τελείωσε με τους Γεωργιανούς μπροστά 13-14 και οι γηπεδούχοι με τον Λούκα Ζόριτς να είναι ο μοναδικός παίκτης που βρέθηκε σε καλή μέρα, είχαν καλύτερη αμυντική συμπεριφορά και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με το ισχνό 28-25.

Θα περίμενε κανείς να ξυπνήσουν οι Κροάτες στην επανάληψη, αλλά μάταια. Οι φιλοξενούμενοι με πολλούς παίκτες ενεργούς στο επιθετικό κομμάτι προηγήθηκαν με 44-47 στο 30′ και παραδόξως στην τέταρτη περίοδο δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα! Με ένα επί μέρους σκορ 24-14 επιβλήθηκαν άνετα με το κοινό να αποδοκιμάζει την Κροατία όσο ο αγώνας πλησίαζε στο τέλος του.