Αποχαιρέτησε με νίκη η Ρωσία

Σε μια συνάντηση μεταξύ δύο ομάδων που είχαν αποκλειστεί και μαθηματικά πριν το τζάμπολ, επικράτησε εκείνη με την περισσότερη ποιότητα και την μεγαλύτερη μπασκετική παράδοση. Η Ρωσία μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο Οι Βόσνιοι προηγήθηκαν με 22-12, επιβλήθηκε πλήρως στο παρκέ και νίκησε εύκολα με 81-61.

Η ομάδα του Πασούτιν βρήκε το ρυθμό της στη δεύτερη περίοδο και στην τρίτη παγίωσε την κυριαρχία της, παίρνοντας μια διαφορά 5 πόντων (55-50) στο 30′. Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Η Ρωσία δεν συνάντησε αντίσταση, δημιούργησε ένα επί μέρους σκορ 11-26 και καθάρισε το ματς από τα μέσα της 4ης περιόδου.

Ο Ζούμπκοφ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους, από κοντά και οι Φριτζόν και Βορόντσεβιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους ως συνήθως πάλευε σαν αγρίμι ως το τέλος ο Στιπάνοβιτς (22π/6ριμπ), ενώ ξεσπάσματα είχε ο Κικάνοβιτς, που τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους. Οι δύο ομάδες δεν συνεχίζουν στο Ευρωμπάσκετ και σίγουρα ο νέος πρόεδρος της Ρωσικής ομοσπονδίας Αντρέι Κιρλένκο έχει πολλά να σκεφτεί και να κάνει για την εθνική ομάδα της πατρίδας του.