Έπαιξε επειδή… έπρεπε

2015-09-10T23:45:22+00:00 2015-09-10T22:50:03+00:00.

10/Sep/15 23:45

Η εθνική πραγματοποίησε την πιο νωθρή της εμφάνιση στη φάση των ομίλων και νίκησε στο τέλος τους Ολλανδούς που “έπαιζαν για την ζωή της” με 68-65

Στη χειρότερή της εμφάνιση ως τώρα στο Ευρωμπάσκετ, η εθνική νίκησε την Ολλανδία με 68-65 και έστειλε μαζί και την Γεωργία στην τελική φάση που θα διεξαχθεί στο Λιλ. Άπό την αρχή ως το τέλος του αγώνα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μια εικόνα του στιλ “να παίζουμε, να τελειώνουμε” και αξίζουν πολλά μπράβο στην Ολλανδία που πάλεψε όλους τους αγώνες της, εκτός από αυτόν απέναντι στα Σκόπια, όταν βρέθηκε σε κακή μέρα.

Η αλήθεια είναι πως όπως εξελίχθηκε το ματς στο τέλος, οι “πορτοκαλί” αποδείχτηκαν ιδανικές αυτόχειρες με 1/6 βολές στα δύο τελευταία λεπτά! Αν τις είχαν βάλει, τότε μπορούσαν να φτάσουν σε μια τεράστια νίκη – πρόκριση, ή τουλάχιστον να την διεκδικήσουν ως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Πιο κεφάτος παίκτης της Ελλάδας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ Μπουρούσης και Σλούκας έβαλαν από 9. Για τους ηττημένους που έχασαν μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία, όπως έγινε και στο ματς της Τετάρτης με την Κροατία, πρώτος σκόρερ ο Κλουφ (αλλά με 1/4 βολές στα κρίσιμα).

Ο Φώτης Κατσικάρης ξεκίνησε τον αγώνα με διαφοροποιημένο σχήμα και τον Κώστα Σλούκα στο αρχικό σχήμα. Οι Ολλανδοί που είχαν πολύ ισχυρό κίνητρο πάλευαν σε όλες τις φάσεις και προσπαθούσαν να αποκτήσουν ψυχολογία μέσα από την ροή της αναμέτρησης.

Η Ελλάδα δεν είχε καμία σχέση επιθετικά με την ομάδα που απολαύσαμε στις προηγούμενες συναντήσεις στα πρώτα ημίχρονά της. Μια ταχύτητα πιο κάτω και με προβληματική αρκετές φορές κυκλοφορία της μπάλας. Η Ολλανδία προηγήθηκε με 17-19 στο 10′ και ένα λεπτό μετά με 17-23. Σε εκείνο το σημείο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε λίγο την πίεσή του στην άμυνα και προσπάθησε μέσα από αυτή να βρει τον ρυθμό που έλειπε στην επίθεση.

Με το κλασικό “πεταχτάρι” του ο Πρίντεζης έβαλε την Ελλάδα μπροστά (32-31) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου που εξέπνευσε με τους διεθνείς να προηγούνται 34-31. Η εθνική σούταρε με 11/21 δίποντα και είχε 11 ασίστ για 7 λάθη, νούμερα σαφώς υποδεέστερα συγκριτικά με τις συνηθισμένες τις επιδόσεις στο Ζάγκρεμπ.

Η αναμέτρηση συνέχισε να κυλάει στο ίδιο πάνω – κάτω μοτίβο και στην τρίτη περίοδο. Ο Κατσικάρης άνοιξε ακόμα περισσότερο το ροτέισον, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες πλην του Βασίλη Σπανούλη και είδε τον Περπέρογλου με 5 μαζεμένους πόντους να δίνει αέρα 8 πόντων (49-41) στο 28′. Με ένα μικρό σερί 5-0, η Ολλανδία πλησίασε σε απόσταση βολής (49-46), αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου “έγραψε” το 52-46.

Προϊόντος του χρόνου η διαφορά δυναμικότητας και “βάθους” των πάγκων, άρχισε να επιδρά στο παρκέ, κι ας ήταν σε μέτρια βραδιά η εθνική. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφια διαφορά (61-50), λίγο πριν εισέλθουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Το ένστικτο αυτοσυντήρησης λειτούργησε για τους “Οράνιε” και με ένα γρήγορο 9-0 σερί μείωσαν στους 2 πόντους (61-59) δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα! Ο Κλουφ έχασε δύο βολές και μετά από λάθος του Νικ Καλάθη, ο Σμέλντερς άλλες δύο! Τεράστια, ιστορική για τα δικά τους δεδομένα χάθηκε εκεί για να τους τιμωρήσει ο Γιάννης Μπουρούσης αμέσως μετά με εύστοχο τρίποντο (64-59) ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Νόρελ διαμόρφωσε το 64-61. Ο Καλάθης υπέπεσε σε ένα ακόμα λάθος και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αμύνθηκε ένας εναντίον τριών, για να κάνει φάουλ στον αιφνιδιασμό των Ολλανδών. Με 1/2 βολές ο Κλουφ έκανε το 64-62, 23” πριν το τέλος.

Ο Σλούκας ήταν ο επόμενος για να πάει στην γραμμή των βολών και με 2/2 έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (66-62) 17΄΄ πριν τελειώσει το ματς. Ο Άκερμπουμ αστόχησε σε τρίποντο και κάπου εκεί εξατμίστηκαν τα όνειρα των Ολλανδών που αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκαναν όχι μόνο απέναντι στην δική μας εθνική ομάδα, αλλά σε ολόκληρη την φάση των ομίλων.