Στους “8” έκλεισε ραντεβού με την… ιστορία!

2015-09-12T16:16:05+00:00 2015-09-12T23:18:39+00:00.

12/Sep/15 16:16

Εξι χρόνια μετά την τελευταία νίκη της Ελλάδας σε νοκ άυτ αγώνα και ένα χρόνο μετά από το προηγούμενο ιδανικό ξεκίνημα (5-0), το οποίο πήγε… στράφι, η Εθνική διέλυσε το Βέλγιο (75-54)

Του Νίκου Βαρλά / varlas@eurohoops.net

Εξι χρόνια μετά την τελευταία νίκη της Ελλάδας σε νοκ άυτ αγώνα (επί της Τουρκίας στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας το 2009) και ένα χρόνο μετά από το προηγούμενο ιδανικό ξεκίνημα (5-0), το οποίο πήγε… στράφι, η Εθνική διέλυσε το Βέλγιο (75-54) χάρη στην εκπληκτική της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η πίεση ανέβηκε και η “γαλανόλευκη” δέχθηκε στα τελευταία 20′ μόλις 24 πόντους και πήγε με φόρα στην οκτάδα! Εξαιρετικός ο Κουφός στο ξεκίνημα του αγώνα (13π., 9 ριμπ.), νταμπλ-νταμπλ ο Αντετοκούνμπο(10π., 10 ριμπ.), πρώτος σκόρερ ο Μπουρούσης (14π.), 10 πόντους ο Πρίντεζης.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, από πλευράς τακτικής είδαμε όσα αναμέναμε από τις δύο ομάδες. Το Βέλγιο πόνταρε στο περιφερειακό του σουτ και η εθνική είχε σαφή προσανατολισμό να “χτυπήσει” μέσα στη ρακέτα, εκεί που ο αντίπαλος είχε ξεκάθαρο μειονέκτημα.

Ο Φώτης Κατσικάρης επέλεξε να αλλάζει η ομάδα σε όλα τα σκριν στην άμυνα. Μια τακτική που είχε λογική, αφού οι Βέλγοι δεν διαθέτουν μεγάλα κορμιά που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν και να εκμεταλλευτούν μις ματς. Στην περιφέρεια, όμως, η άμυνα αυτή έδινε χώρο για εκτέλεση στους επικίνδυνους περιφερειακούς του αντιπάλου, όταν έμεναν με τους ψηλούς της εθνικής.

Ο Ματ Λοτζέσκι και ο Σαμ Βαν Ρόσομ ήταν για μια ακόμα φορά οι βασικοί άξονες στην επίθεση του Βελγίου και με τρίποντο του παίκτη του Ολυμπιακού, η πρώτη περίοδος έκλεισε με το ισχνό 16-15 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Λίγες καλές στιγμές και ζόρι στην ζώνη

Η είσοδος του Νίκου Ζήση και δύο δικά του τρίποντα, έδωσαν για πρώτη φορά “αέρα” αρχικά 5 πόντων και έπειτα 8 (23-15) στην εθνική. Ο Έντι Κάστελς γύρισε την άμυνά του σε ζώνη και αυτή η κίνηση απέδωσε άμεσα καρπούς. Η Ελλάδα δεν προσαρμόστηκε γρήγορα, είχε πρόβλημα στη κυκλοφορία της μπάλας και δεν μπόρεσε να τη “σπάσει” από μέσα. Με τον Βαν Ρόσομ να κάνει εξαιρετική δουλειά και τον αντίπαλο να βρίσκει κάποιες φάσεις και στον αιφνιδιασμό, το Βέλγιο πλησίασε πάλι σε απόσταση αναπνοής (30-29) για να κλείσει το ημίχρονο με 34-31, έπειτα από βολές του Βασίλη Σπανούλη.

Ο Κώστας Κουφός ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα “αγγίζοντας” το νταμπλ – νταμπλ από το πρώτο ημίχρονο. Με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Έξι πόντους είχε ο Νίκος Ζήσης και 5 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Στο πρώτο μέρος την μεγαλύτερη ζημιά την είχε κανει ο Βαν Ρόσομ με 10 πόντους, ο Λοτζέσκι είχε 6 και πολύ θετικός ήταν και ο Ζιλιέτ με 7 πόντους. Η εθνική δεν μπόρεσε να πάρει πολλά πράγματα από τις +6 κατοχές του ημιχρόνου

Το ξέσπασμα που έψαχνε με τρεις κοντούς

Με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική πήγε στο +7 (40-33) με ένα καλάθι και μια δημιουργία του Σπανούλη, αλλά μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, σκόραρε για 3 πάλι ο Βαν Ρόσομ (40-36). Ήταν η σειρά του Σλούκα να σπρώξει την ομάδα με 4 διαδοχικούς πόντους, για να πάει η διαφορά για δεύτερη φορά στο ματς στους 8 πόντους (44-36). Ο Ζιλιέτ έδωσε “ανάσα” στο Βέλγιο με τρίποντο (44-39), αλλά απάντησε με το ίδιο νόμισμα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (47-39)! Ακολούθησε μια πολύ ωραία συνεργασία Σπανούλη – Καλάθη και ένα δίποντο από τον Vspan για να πάει – επιτέλους – η εθνική για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά πόντων (51-41), 3.43” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Για μια ακόμα φορά σε αυτό το τουρνουά ένα σχήμα με τρεις κοντούς συνέβαλε τα μέγιστα. Οι Σπανούλης, Καλάθης, Σλούκας έπαιξαν μαζί από την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και μάτσαραν αρμονικά απέναντι στα σχήματα του Βελγίου. Το σχήμα αυτό έμεινε παρέα μέχρι το 28′ και στη συνέχεια ο Φώτης Κατσικάρης πέρασε στο παρκέ τους Ζήση και Μάντζαρη.

Αυτή την φορά το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλό της εθνικής μας! Έκλεισε με την ομάδα να έχει εξασφαλίσει διαφορά 15 πόντων (57-42) με ένα επί μέρους σκορ 23-11. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι κι αυτό που χρειαζόταν είναι κάποια παραπάνω λεπτά συγκέντρωσης στη τακτική και στο στόχο, για να έρθει η πρόκριση στους “8”.

Το “καθάρισε”

Η εθνική δεν είχε καμία όρεξη για… αστεία. Συνέχισε πολύ σοβαρή στην άμυνα, “εγκλώβισε” τον αντίπαλό της, τον άφησε 9 αγωνιστικά λεπτά χωρίς καλάθι και εκτόξευσε την διαφορά στο +23 (65-42) με τον Γιάννη Μπουρούση να παίρνει την σκυτάλη επιθετικά σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού. Το Βέλγιο είχε πετάξει “λευκή” πετσέτα και η Ελλάδα κέρδισε ένα νοκ – άουτ παιχνίδι μετά από χρόνια, έχοντας μπροστά της αρκετό χρόνο μέχρι την Τρίτη για να ξεκουραστεί, να προετοιμαστεί και να εμφανιστεί στο παρκέ πανέτοιμη πνευματικά και σωματικά για ένα προημιτελικό – πρόκληση.