Ματσιούλις, ο Superman!

Του Νίκου Βαρλά / varlas@eurohoops.net

Η Λιθουανία πέρασε δύσκολες στιγμές στην αναμέτρηση με την Γεωργία. Στο μεγαλύτερο διάστημα βρισκόταν πίσω στο σκορ, είχε νευρικότητα στο παιχνίδι της και τον Γιόνας Βαλαντσιούνας εκτός πνεύματος αγώνα. Είχε όμως ένα απίστευτο Γιόνας Ματσιούλις που έκανε τα πάντα και συστηματικά, από την αρχή ως το τέλος, κουβάλησε την εθνική ομάδα, την έσωσε από την αποτυχία και την πήγε από το χεράκι στα προημιτελικά! Το τελικό 85-81 φέρει φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και νυν πρωταθλητής Ευρώπης με την Ρεάλ ήταν το Α και το Ω, ο βασικός, για να μην πούμε αποκλειστικός λόγος που η Λιθουανία δεν κατέρρευσε, άντεξε και τελικά επιβίωσε και προχωράει, για να παίξει με αντίπαλο την Ιταλία. Έβαλε 34 πόντους – εννοείται ρεκόρ πόντων με την εθνική ομάδα – με 11/13 σουτ, 6 ριμπάοπυντ και 4 κλεψίματα και αφού κράτησε την Λιθουανία όρθια επί 39 λεπτά, ήταν εκείνος που έβαλε το πιο κρίσιμο τρίποντο και τις 2 βολές, που έκριναν τα πάντα στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Κανένας άλλος δεν ξεχώρισε από την ομάδα του Καζλάουσκας. Από τους Γεωργιανούς που έχασαν μεγάλη ευκαιρία και θα είχαν κάνει την υπέρβαση αν ο Ματσιούλις δεν ντυνόταν Superman, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πατσούλια με 23 πόντους και 4 ακόμα πόντους σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο αγώνας

Η Γεωργία μπήκε με καλή ψυχολογία στην αναμέτρηση με την Λιθουανία. Λογικό αν αναλογιστεί κανείς πως οι Γεωργιανοί μετά την ήττα από την Ελλάδα έλεγαν και πίστευαν πως έχουν ελάχιστες πιθανότητες να βρεθούν στην επόμενη φάση, αλλά τελικά “κέρδισαν” μια δεύτερη ζωή και την πρόκριση στους “16”.

Με το ματσάρισμα του Βαλαντσιούνας με τον Πατσούλια να τραβάει πάνω του τα βλέμματα και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε γρήγορες επιθέσεις – εκτελέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση. Η ομάδα του Κοκόσκοφ προηγήθηκε με 9-14 και 11-16 στο 6′. Με τον Τσισάντζε και τον Σεγκέλια να προσφέρουν επιθετικές λύσεις και με καλές αμυντικές προσαρμογές πάνω στον Βαλαντσιούνας, η Γεωργία έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 17-20 στο σκορ. Για την ομάδα του Καζλάουσκας ο Παούλιους Γιανκούνας είχε σκοράρει 8 πόντους.

Με καλάθια των Πατσούλια και Σενγκέλια η Γεωργία πήγε στο +7 (17-24) και ήταν ώρα να περάσει στο παρκέ ο Γιόνας Ματσιούλις και ο Ρόμπερτ Γιαφτόκας. Δεν άλλαξαν και πολλά. Η Λιθουανία συνέχισε να έχει σοβαρό πρόβλημα αμυντικά κοντά στο καλάθι και όσο περνούσε ο χρόνος στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επίθεσή της γινόταν ολοένα και πιο προβλέψιμη, χωρίς κίνηση, χωρίς καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Η κυριαρχία της Γεωργίας

Με γκολ – φάουλ του Ζάζα Πατσούλια για πρώτη φορά οι Γεωργιανοί δημιούργησαν απόσταση 9 πόντων (24-33), ακριβώς πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η αντίδραση που χρειαζόταν η Λιθουανία ήρθε από ενέργειες των Ματσιούλις και Γιανκούνας. Με το σκορ στο 29-36, οι παίκτες του Καζλάουσκας ξύπνησαν και με ένα σερί 6-0 μέσα σε ένα λεπτό πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (35-36).

Και η… επανάσταση των φόργουορντ

Οι δύο ομάδες κράτησαν ορθάνοιχτους τους λογαριασμούς τους για το δεύτερο ημίχρονο, με την Γεωργία να είναι μπροστά 39-40. Οι Γιανκούνας και Ματσιούλις την διατήρησαν κοντά στο σκορ τις δύσκολες στιγμές, σκοράροντας 26 πόντους παρέα, ενώ από την άλλη πλευρά Πατσούλια (13), Σανικίτζε (9) και Σενγκέλiα είχαν βάλει μαζί 30 πόντους.

Ζάζα εναντίον Γιόνας

Με ένα γρήγορο 7-0 και τον Ματσιούλις να κάνει τα πάντα στο παρκέ, η Λιθουανία πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά (46-40). Η Γεωργία συνήλθε γρήγορα και απάντησε με δικό της 7-0 σερί (46-47)! Ο Πατσούλια συνέχισε να είναι παραγωγικός και η Γεωργία κρατούσε την πρωτοκαθεδρία (49-55), με τον Ματσιούλις. Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ πήγε στο 56-62 και για μια ακόμα φορά ο Ματσιούλις με γκολ – φάουλ (59-62) έδωσε πνοή και δύναμη στην ομάδα του, για εκπνεύσει το τρίτο δεκάλεπτο ξανά με διαφορά ενός πόντου (61-62)!

Με τρίποντο του Αρτούρας Μιλάκνις η ομάδα του Καζλάουσκας πέρασε ξανά μπροστά (64-62) μετά από 7 λεπτά παιχνιδιού και πλέον μπαίναμε στην τελική ευθεία. Η Γεωργία έχασε κάποιες σερί κατοχές, ο Βαλαντσιούνας συνέχιζε να είναι εντελώς εκτός παιχνιδιού και με καλάθι του Καλνιέτις οι Λιθουανοί πήγαν στο +3 (72-69) στο 35′.

Απίστευτος Ματσιούλις

Στο πιο κρίσιμο σημείο, η απειρία και προφανώς η διαφορά… ειδικού βάρους φανέλας, διαδραμάτισαν τον πιο καταλυτικό ρόλο. Η ομάδα του Κοσκόκοφ έκανε 2 διαδοχικά λάθη και ένα άστοχο σουτ. Η Λιθουανία τα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και πήρε προβάδισμα 6 πόντων (79-71) στο 38′.

Ο Τζέικομπ Πούλεν προσπάθησε να κρατήσει ζωντανή την Γεωργία ως το τέλος, μείωσε σε 80-76 και ο Σανάντζε με τρίποντο, έκανε το 80-79 25” πριν το τέλος. Ποιος εμφανίστηκε? Ο Μασιούλις που με τρίποντο “έγραψε” το 83-79 στο πιο κρίσιμο σημείο!! Ως κερασάκι στην τούρτα έβαλε τις 2 βολές που έκριναν πια οριστικά και αμετάκλητα το θρίλερ, διαμορφώνοντας το 85-81, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Μετά το τέλος του αγώνα, όλα τα Μ.Μ.Ε. έπεσαν πάνω στον Ματσιούλις κι αυτός σχολίασε με… κυνικό σχεδόν τρόπο. “Δεν είχαμε καλό ρυθμό και πιεστήκαμε πολύ. Το θέμα είναι να ξεπερνάς τις δύσκολες καταστάσεις. Όλοι βοήθησαν ώστε να έρθει η νίκη. Εγώ απλά ένιωθα σε καλή μέρα και κατάφερα να προσφέρω, κάτι που με κάνει χαρούμενο”!