Η Σερβία λύγισε το Βέλγιο

2013-09-11T20:47:00+00:00 2013-09-11T21:50:01+00:00.

11/Sep/13 20:47

Η Σερβία κατάφερε να επικρατήσει του πολύ μαχητικού Βελγίου με παίκτη – κλειδί τον Στέφαν Μάρκοβιτς, πήγε στο 3-0 και ουσιαστικά “ψαλίδισε” τις ελπίδες του αντιπάλου της που έχει πλέον 0-3 στον 5ο όμιλο της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ

Του Ρήγα Δάρδαλη/ Dardalis@eurohoops.net

Το Βέλγιο (0-3) έκανε μεγάλη προσπάθεια για να νικήσει την Σερβία (3-0), ξεκίνησε με ένα σερί 8-0, αλλά στο τέλος το φαβορί επικράτησε (76-69). Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε αυτό που ήθελε, παρά το γεγονός πως ο αντίπαλος δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι Σέρβοι δεν κατάφεραν ποτέ να πάρουν διψήφια διαφορά πόντων, αλλά ο Νέναντ Κρίστιτς ήταν για μια ακόμα φορά αυτός που κυριάρχησε στο ζωγραφιστό (κυρίως στην επίθεση) με 17 πόντους, δυο ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Μουκούμπου (16) και ο Σαμ Βαν Ρόσσομ (14π) μείωσαν την διαφορά στους 2 πόντους με 2,5 λεπτά να απομένουν (65-63), αλλά ο Στέφαν Μάρκοβιτς απάντησε με ένα τρίποντο και δύο ελεύθερες βολές (70-63). Το Βέλγιο προσπάθησε να παραμείνει σε απόσταση αναπνοής, ένα καλάθι από τον Τζόνοθαν Τάμπου έδωσε νέες ελπίδες στην ομάδα του (70-67), αλλά η τελευταία… κουβέντα άνηκε στον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Με τρίποντο έδωσε διαφορά 6 πόντων στην Σερβία (73-67) και σε εκείνη την φάση κρίθηκε οριστικά και αμετάκλητα ο νικητής.

Όπως είπε ο κόουτς του Βελγίου Εντι Κάστελς: “Ήταν μια άξια νίκη για τη Σερβία. Για μας ήταν σημαντικό ότι κάναμε ένα ματς δήλωση για το γιατί βρισκόμαστε στον δεύτερο γύρο. Είμαι χαρούμενος από το σκορ σε κάθε δεκάλεπτο και από το γεγονός ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί για 40 λεπτά”.