EuroCup: Ο Φελίζ με buzzer χάρισε την πρώτη νίκη στη Μπανταλόνα, 2/2 για Γκραν Κανάρια, Κλουζ και Παρί

2023-10-11T22:41:59+00:00 2023-10-11T23:13:49+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

11/Oct/23 22:41

Η Γκραν Κανάρια έκανε το 2/2 στο EuroCup μετά από τη νίκη της επί της Ουλμ. Νίκες και για Μπανταλόνα, Τουρκ Τέλεκομ, Παρί, Κλουζ Ναπόκα

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η λειψή 2η αγωνιστική του EuroCup λόγω του πολέμου στο Ισραήλ και την αναβολή του αγώνα της Χάποελ Τελ Αβίβ με την Γουλβς, έκλεισε την αυλαία της με το Γκραν Κανάρια – Ουλμ. Όμως πριν απ’ αυτό, η ντερμπάρα της αγωνιστικής έγινε στην Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας.

Εκεί, η Μπανταλόνα επικράτησε εκτός έδρας της Τσεντεβίτα με 88-87 στην παράταση, μετά από 45 λεπτά χορταστικού αγώνα και μεγάλων καλαθιών.

Οι Ισπανοί αυτή τη φορά δεν έχασαν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, όπως στην 1η αγωνιστική κόντρα στην Μπεσίκτας με το σουτ από μέση απόσταση του Λέιτον Χάμοντς, αλλά ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, ο Φελίζ, ο οποίος μετά το μεγάλο καλάθι του Κρομπς, είπε να βάλει ένα buzzer beater φλότερ και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με μεγάλα σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν κεφάλι στο σκορ (20-18) δείχνοντας τις προθέσεις τους από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τσεντεβίτα μ’ ένα 9-0 σερί και καλή άμυνα, κατάφερε και πέρασε μπροστά στο σκορ, με τον Τζάστιν Κομπς να είναι ο καλύτερός της παίκτης στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 14 πόντους και 100% ευστοχία!

Στο δεύτερο μέρος, το ματς είχε γίνει ντέρμπι για τα… καλά, με τον Γιάκα Μπλάζιτς όχι μόνο να μπαίνει στην εξίσωση, αλλά να κάνει τρομερό παιχνίδι, βάζοντας ξανά τους γηπεδούχους στη θέση του οδηγού. Με καλές άμυνες όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ισοφάρισαν και μετέπειτα πέρασαν μπροστά στο σκορ, χάρις σε καλάθι του Άντε Τόμιτς στα 31″ πριν το φινάλε (76-74).

Κάπου εκεί, ο Μπλάζιτς στα 14″ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και ισοφάρισε το παιχνίδι, με την Μπανταλόνα να αστοχεί με τον Φελίζ στο τελευταίο σουτ. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, παρόλο που η Μπανταλόνα είχε τον πρώτο λόγο, στα 3″ ο Τζάστιν Κομπς σημείωσε ένα μεγάλο καλάθι, βάζοντας ξανά στη θέση του οδηγού την ομάδα του, όμως ο Φελίζ παρόλο που έχασε το τελευταίο σουτ λίγο νωρίτερα, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Συγκεκριμένα, με 2,3″ για το φινάλε της παράτασης, η μπάλα πήγε σε αυτόν και με ένα μεγάλο φλότερ-buzzer beater έγραψε το τελικό 88-87 για την Μπανταλόνα!

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ΝτεΣόν Τόμας ο οποίος έβαλε 23 πόντους (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από 19 είχε ο Βλάντιμιρ Μπροντζιάνσκι και από 12 πόντους οι Φελίζ και Τόμιτς.

Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένος ο Τζάστιν Κομπς με 28 πόντους (10/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γιάκα Μπλάζιτς σταμάτησε στους 24 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/11 βολές), με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 43-32, 53-51, 76-76, Παρ: 87-88

Γκραν Κανάρια – Ουλμ 111-82

Στον τελευταίο χρονικά αγώνα της 2ης αγωνιστικής του EuroCup, η Γκραν Κανάρια που κέρδισε την 1η αγωνιστική τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, επικράτησε και της Ουλμ, φτάνοντας έτσι τις δύο νίκες στο φετινό EuroCup.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια, έτρεξαν ένα 10-0 σερί κι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 32-19 στην πρώτη περίοδο.

Ο επιθετικός πλουραλισμός της Γκραν Κανάρια κι η καλή της άμυνα ήταν αυτά που ουσιαστικά της έδωσαν αυτό το μεγάλο προβάδισμα (62-36) λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Σούρνα και τον Μπασάς να βάζουν μεγάλα καλάθια και να δείχνουν ότι δεν θα άφηναν κανένα περιθώριο στην Ουλμ στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι κι έγινε…

Η διαφορά όχι μόνο δεν έλεγε να πέσει, αλλά οι γηπεδούχοι την ανέβασαν κι άλλο, με αποτέλεσμα η Ουλμ να ηττηθεί με κατεβασμένα τα χέρια και να χάσει για πρώτη φορά φέτος στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 62-36, 84-68, 111-82

Τουρκ Τέλεκομ – Μπουντούτσνοστ 79-77

Η Τουρκ Τέλεκομ δυσκολεύτηκε στο τέλος, αλλά επικράτησε της Μπουντούτσνοστ εντός έδρας με 79-77, για να φτάσει στην πρώτη της νίκη για φέτος στο EuroCup, παρά τις προσπάθειες του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Μπράντον Πολ.

Οι Τούρκοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και με ένα μικρό 6-0 σερί πήραν μία διαφορά έξι πόντων, για να αυξηθεί λίγο αργότερα μέχρι και στο +13 (48-35) χάρις στους Πάλμερ Τζ., Άνταμς και Ίνοκ.

Ο επιθετικός πλουραλισμός της Τουρκ Τέλεκομ σε συνδυασμό με το 52% έξω από την περίμετρο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, της έδωσε έναν αέρα 10+ πόντων που κατάφερε να κρατήσει μέχρι και το φινάλε του αγώνα, για να έρθει η πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζέιλεν Άνταμς με 18 πόντους (3/5 τρίποντα, 7/7 βολές), ενώ από 16 είχε ο Πάλμερ Τζ., από 14 είχαν οι Ίνοκ και Ουάλας.

Για τους ηττημένους, ο άλλοτε ερυθρόλευκος, Μπράντον Πολ σημείωσε 19 πόντους (5/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), ενώ στους 14 έμεινε ο ΜακΚίνλι Ράιτ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 50-38, 69-58, 79-77

Βενέτσια – Παρί 75-81

H Παρί μπορεί να μπήκε καλά στο παιχνίδι, όμως η Βενέτσια ήταν αυτή που με τρεις παίκτες διψήφιους, κατάφερε να επιστρέψει και να κερδίσει το ματς για τη 2η στροφή του EuroCup.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με πέντε πόντους, γύρισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 41-40 χάρις στο μεγάλο σουτ τριών πόντων του Ρέι Τζον Τάκερ.

Ο Κόλιν Μάλκολμ προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να δώσει μία ώθηση στην ομάδα του, όμως η καλή άμυνα των γηπεδούχων και τα σημαντικά καλάθια του Αμιντέο Τεσιτόρι διατήρησαν τους Ιταλούς στη θέση του οδηγού, μέχρι και τα τελευταία λεπτά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου.

Εκεί όμως, ένα σερί των φιλοξενούμενων και μεγάλα καλάθια των Σορτς και Χίφάι, έφεραν την Παρί μπροστά στο σκορ και δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα μέχρι το τέλος κι έτσι έφυγε με το διπλό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σορτς με 18 πόντους, ενώ από 17 είχε ο Χιφάι και 11 πόντους ο Μάλκολμ.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 41-40, 60-58, 75-81