Προμετέι – Άρης 95-67: “Αιχμαλωσία” στη Ρίγα και αποκλεισμός από το EuroCup

06/Mar/24 20:01 March 6, 2024

gadamopoulos

06/Mar/24 20:01

Prometey-Aris

Ο Άρης δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Προμετέι και ηττήθηκε εύκολα στη Λετονία, μένοντας εκτός προημιτελικών του EuroCup. Κακό βράδυ σε άμυνα και επίθεση για τους “κίτρινους”.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η ομάδα που πέρσι έβαλε τέλος στη σεζόν του Προμηθέα στο EuroCup, έκανε το ίδιο και το βράδυ της Τετάρτης (6/3) στο φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη στη διοργάνωση…

Η Προμετέι, που το 2022-23 είχε αποκλείσει τους Πατρινούς στα προημιτελικά, νίκησε τους «κίτρινους» με 95-67 στην ουδέτερη έδρα της στη Ρίγα της Λετονίας και άφησε την ομάδα του κόουτς Γιάννη Καστρίτη εκτός 8άδας.

Η 4η καλύτερη επίθεση της χρονιάς κατόρθωσε να επιβληθεί εύκολα της κορυφαίας άμυνας του EuroCup, αφού οι Θεσσαλονικείς δεν επιβεβαίωσαν το αγωνιστικό DNA τους στο νοκ-άουτ ματς των playoffs. Ο Άρης δεν έλεγξε το τέμπο του παιχνιδιού, έμεινε πίσω από την αρχή του και δεν βρήκε απαντήσεις.

Η Προμετέι είχε μία πεντάδα με εξαιρετική εμφάνιση και κορυφαίους τους Κλαβέλ, Αγκάντα, Τκατσένκο (από 16π.), Μαρτς (15π.) και Μπάλβιν (12π.) και επικράτησε άνετα. Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αγώνα τη Μπουργκ, σε αναμέτρηση στη Γαλλία.

Ο Άρης, από την άλλη, «πλήρωσε» την αστοχία από τα 6,75μ. (5/25τριπ.), τα εύκολα λάθη (19, επτά στο πρώτο δεκάλεπτο) και πλην του Ρόνι Χάρελ (20π., 7/7διπ., 1/6τριπ.), την έλλειψη λύσεων από την περιφέρεια. Ο Βασίλης Τολιόπουλος έμεινε στους 13π. πόντους αλλά με 1/7τριπ. και σκόραρε όταν όλα είχαν κριθεί και ο Μπάνκστον (6π.) φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και δεν βοήθησε.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ένας (Χάρελ) αλλά… μόνος

Το ματς… ταυτοτήτων επιβεβαιώθηκε από το τζάμπολ, αλλά όχι υπέρ του Άρη, του οποίου η άμυνα-σήμα κατατεθέν δεν εμφανίστηκε στην πρώτη περίοδο και οι «κίτρινοι» παρασύρθηκαν από τον ρυθμό των Ουκρανών. Η Προμετέι προηγήθηκε 6-0 και 10-2 στο 3΄, έχοντας αναγκάσει τους «κίτρινους» ήδη σε τέσσερα λάθη… Μετά την προσωρινή αντίδραση της ομάδας του κόουτς Καστρίτη, για το 12-10, ανέλαβε με 11π. ο Αγκάντα, φέρνοντας την ομάδα του στο 25-14. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο -11 για τους Θεσσαλονικείς, παρά τους 12π. του Χάρελ, αφού είχαν 1/8τριπ. και επτά λάθη.

Η σειρά του Κλαβέλ και η «ανηφόρα»

Η κατάσταση και το σκηνικό δεν άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Με τον άλλοτε γκαρντ του Προμηθέα, Τζιαν Κλαβέλ, να ανεβάζει ρυθμούς, η Προμετέι, παρά τα επτά λάθη της στο δεκάλεπτο, ξέφυγε με 34-18 στο 12΄ και είχε απάντηση και όταν ο Άρης μείωσε στο 40-27. Με σερί 8-0 και τον Κλαβέλ να έχει 10π. στην περίοδο (16 ως την ανάπαυλα), οι γηπεδούχοι τιμώρησαν την κακή transition άμυνα των «κίτρινων» και έφτασαν στο +21 (48-27) του 19΄. Ο Τολιόπουλος είχε 4π., ο Χάρελ 2π. στο δεκάλεπτο και ο Άρης 2/13τριπ. στο 51-32 του ημιχρόνου…

Χωρίς λύσεις και τέλος από νωρίς…

Τίποτε δεν διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ο αγώνας «έληξε» πρόωρα. Η Προμετέι, με καλά ποσοστά κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 20π. και ο Άρης δεν μπόρεσε καν να την κοιτάξει στα μάτια. Η «ψαλίδα» άνοιξε ως το +26 στο 29΄, με 74-48 και στο 32΄ έφτασε και στο +31 (85-54) στο 34΄, φέρνοντας χωρίς δυσκολία την ουκρανική ομάδα στα προημιτελικά.