Άρης – Τουρκ Τέλεκομ 63-68: “Πέταξε” ένα ημίχρονο, έμεινε με την… προσπάθεια (video)

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Την δεύτερη ήττα του, σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό EuroCup υπέστη ο Άρης, που έχασε και από την Τουρκ Τέλεκομ, με 68-63 στο Αλεξάνδρειο, σε ένα ματς που αφορούσε στη 2η αγωνιστική, για τον Β’ Όμιλο της διοργάνωσης. Η ελληνική ομάδα έχει πλέον ρεκόρ 0-2, ενώ οι Τούρκοι παραμένουν αήττητοι, όντας στο 2-0. Οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης δεν μπήκαν καλά στο ματς και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 17 πόντους, αλλά ανέτρεψαν τα δεδομένα, παίρνοντας και προβάδισμα στην επανάληψη. Ωστόσο, «πέταξε» ένα ημίχρονο και έμεινε με την προσπάθεια, «λυγίζοντας» στο τέλος.

Ο Γιάννης Καστρίτης δεν είχε στην διάθεσή του, για ένα ακόμα ματς, τον Νέιτ Λαζέφσκι, που συνεχίζει την αποθεραπεία του, αλλά και τον Ντιμόι Χοτζ, που ταλαιπωρείται από θλάση ως γνωστόν. Από την μεριά του, ο Ρόουλ Άλκινς, που είναι το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Άρη, βρέθηκε στο γήπεδο, αλλά είδε το ματς από τις εξέδρες.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόσουα Ρόμπερτς (14π., 9ρ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν και οι Λάντερς Νόλεϊ (13π., 4ασ.) και Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (12π.). Για την Τουρκ Τέλεκομ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άντονι Μπράουν (17π., 6ρ.) και ακολούθησαν οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (15π., 5ρ.), Ισμέτ Ακπινάρ (13π.) και Κάιλ Αλεξάντερ (12π., 14ρ.).

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα, η ΚΑΕ Άρης βράβευσε τον Ολιβιέ Χάνλαν, που είχε αγωνιστεί στην ομάδα της Θεσσαλονίκης τη σεζόν 2021-22. Πλέον, ο Άρης θα στρέψει την προσοχή του, στην πρεμιέρα της GBL, όπου θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο το Σάββατο (05/10, 17:00). Όσο για το Eurocup, επόμενος αντίπαλος θα είναι η Λιετκαμπέλις στη Λιθουανία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, την Τρίτη (08/10, 19:00).

Από το ξεκίνημα στο κυνήγι του σκορ

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τον Άρη, το πρώτο καλάθι του οποίου, ήρθε από τον Μπανκς, που μείωσε σε 3-2 στο 1’. Ωστόσο, η τουρκική ομάδα είχε καλύτερη συγκέντρωση και διατήρησε εξ αρχής το προβάδισμα, για να προηγηθεί με 13-6 στο 4’, μετά από 2/2 βολές του Αλεξάντερ, ενώ στο 7’, βρέθηκε μπροστά και με +9, δηλαδή με 16-7, χάρις σε ένα τρίποντο του Ακπινάρ. Η Τουρκ Τέλεκομ πήγε και σε διψήφια διαφορά, με δίποντο του Αλεξάντερ, για το υπέρ της, 21-11 στο 9’, ενώ η 1η περίοδος έληξε με τον Τολιόπουλο να πετυχαίνει καλάθι και έτσι ο Άρης μείωσε σε 21-13.

Βρέθηκε μέχρι και στο -17 ο Άρης

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Καστρίτη δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό με… τίποτα και η τουρκική ομάδα άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να είναι μπροστά, ακόμα και με 17 πόντους διαφοράς, με το υπέρ τους, 30-13 στο 15’, με ένα λέι απ, που πέτυχε ο Χάνλαν, «τρέχοντας» ένα 9-0 σερί σε εκείνο το σημείο. Η απάντηση του Άρη, ήταν ένα 7-0 σερί, για να μειώσει σε 30-20 στο 17’, με ένα τρίποντο από τον Ντε Τζούλιους. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-26 υπέρ της Τουρκ Τέλεκομ.

Με πιεστική άμυνα ήρθε το προβάδισμα για τους παίκτες του Καστρίτη

Περνάμε στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου η ελληνική ομάδα βγήκε με διαφορετικό πρόσωπο στο ξεκίνημα, δίνοντας έμφαση στην πιεστική άμυνα. Έτσι, άρχισε να μειώνει και με 10-0 σερί, μείωσε στο καλάθι, σε 41-39 στο 24’, μετά από ένα τρίποντο του Τολιόπουλου. Λίγο αργότερα, στο 27’, οι παίκτες του Καστρίτη μπόρεσαν να μειώσουν και στον πόντο, σε 45-44 με 1/2 βολές από τον Ρόμπερτς. Στα 39.1’’ πριν από την λήξη του δεκαλέπτου, ο Μποχωρίδης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με 2/2 βολές, έδωσε το πρώτο προβάδισμα του Άρη στο ματς, με 46-45, που πήγε και στο 47-45 στα 29’’ με 1/2 βολές του Ρόμπερτς, για να λήξει η 3η περίοδος με 47-47, με τζαμπ σουτ του Μπράουν στα 5’’.

Ο τραυματισμός του Χαραλαμπόπουλου και το άδοξο φινάλε για τον Άρη

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τον τραυματισμό του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, ο οποίος στα 8 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα πριν από την ληξη του αγώνα, με το σκορ να είναι 50-49 υπέρ της ομάδας του, πάτησε πολύ δυνατά πάνω στο αριστερό πόδι του, μετά από άλμα και πόνεσε πολύ στο γόνατο. Έτσι, αποχώρησε υποβασταζόμενος για το ιατρείο του γηπέδου και αναμένοβται τα αποτελέσματα πλέον, στις εξετάσεις που θα υποβληθεί. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Στα 59.1’’ για την λήξη, ο Μπράουν έκανε μπάσιμο ανενόχλητος και με λέι απ, έκανε το 64-59 υπέρ της Τουρκ Τέλεκομ. Στα 44.1’’ για το τέλος, ο Άρης μείωσε σε 64-61 με 2/2 βολές του Νόλεϊ. Ο Ακπινάρ με λέι απ, στα 25.7’’ έκανε το 66-61 υπέρ της ομάδας του. Οι παίκτες του Καστρίτη μείωσαν σε 66-63 στα 18.4’’, με φλόουτερ του Ντε Τζούλιους. Στα 10.6’’ για το τέλος, ο Μπράουν ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έκανε το 68-63 υπέρ της Τουρκ Τέλεκομ. Αυτό ήταν το τελικό σκορ, αφού ο Μαντζούκας αστόχησε σε τρίποντο.

Διαιτητές: Γκαρσία (Ισπανία)-Κόλγενσιτς (Μαυροβούνιο)-Μανουέλ (Ισπανία).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68.

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλεϊ 13 (1), Τολιόπουλος 8 (2), Ντε Τζούλιους 12 (1), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 3, Κλέι, Πουρλίδας, Γούντμπερι 4, Ρόμπερτς 14, Μαντζούκας 5 (1).

Τουρκ Τέλεκομ (Ερντέμ Τσαν): Χάιντεγκερ 3 (1), Ντουρμάζ 2, Ακπινάρ 13 (3), Αλεξάντερ 12, Μπράουν 17 (1), Τουντσά, Αγκβά, Μπες, Χάνλαν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 15 (2), Μακουντού.

Καστρίτης: “Είχαμε κόπωση και αυτό έκρινε τον νικητή”

Στην συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε στο τέλος του αγώνα, ο κόουτς του Άρη, Γιάννης Καστρίτης στάθηκε αρχικά στα 14 επιθετικά ριμπάουντ που επέτρεψε η ομάδα του, στην Τουρκ Τέλεκομ, στο πρώτο ημίχρονο: «Στο πρώτο μέρος, τους επιτρέψαμε να πάρουν 14 επιθετικά ριμπάουντ και να σουτάρουν δίχως πίεση. Ο τρόπος με τον οποίο παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αυτός που θέλαμε. Συγκεντρωθήκαμε στο αμυντικό μας πλάνο και μείναμε στο παιχνίδι κατά την διάρκειά του. Δυστυχώς αυτή την περίοδο, είναι λογικό η ομάδα μας, να έχει κουραστεί. Λειτούργησαν καλύτερα από την πλευρά τους, λόγω της κόπωσης που είχαμε και αυτό στο τέλος έκρινε τον νικητή. Σιγά-σιγά επιστρέφουν και οι τραυματίες, ο Λαζέφσκι και ο Χοτζ, θα έρθει η βελτίωση».

Για την συνέχεια της σεζόν, ο Καστρίτης έδειξε αισιοδοξία: «Είμαι αισιόδοξος πως θα έρθουν τα αποτελέσματα που θέλουμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια από τον κόσμο. Θέλω να εγγυηθώ πως σύντομα θα κάνουμε τον κόσμο μας περήφανο για τον τρόπο που θα παίζουμε. Εχουμε μια νέα ομάδα, κανείς από τους παίκτες δεν έπαιξε σε αυτό το επίπεδο. Ολοι τους, σιγά-σιγά καταλαβαίνουν πώς θα προσεγγίζουν τα ματς. Είναι μια διαδικασία. Είμαστε σε μια κατάσταση που μείναμε πίσω. Βλέπουμε πρόοδο και θέληση στα παιδιά. Δεν είναι εύκολο απέναντι σε τέτοιους αντίπαλους να γυρίσουν τον διακόπτη. Αυτό δείχνει κάτι και για αυτό είμαι αισιόδοξος όπως είπα πριν».

Τέλος, για το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, εξήγησε: «Δεν νομίζω πως κάποιος δεν θέλει να πάρει την ευθύνη… Μέχρι στιγμής, συνέβη με την Βενέτσια και άλλα ματς, ότι μπορεί να είμαστε ανταγωνιστικοί για 2,5 δεκάλεπτα. Με το Περιστέρι έγινε για 3,5 δεκάλεπτα. Η χημεία είναι πολύ σημαντική. Ολοι χτίζουμε, αυτό γίνεται μέσα από φουλ ρόστερ. Τα παιδιά προσπάθησαν πολύ, είναι στενοχωρημένοι με το αποτέλεσμα. Πρέπει να έχουμε ψηλά στο κεφάλι και να είμαστε αποφασισμένοι. Θέλουμε την νίκη το επόμενο Σάββατο με την ΑΕΚ».