Παναθηναϊκός: H πιο “βαριά” ήττα από την Μπασκόνια! (videos)

2020-11-19T22:59:35+00:00 2020-11-20T00:43:14+00:00.

19/Nov/20 22:59

papathinaikos

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 93-72 από την Μπασκόνια στην Ισπανία, στην πιο ”βαριά” ήττα της ομάδας στις 27 μεταξύ τους αναμετρήσεις!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός ήταν μέσα στο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στο τέλος έγινε μία επανάληψη του ματς στην Βαλένθια και ηττήθηκε με 93-72 από την Μπασκόνια για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” ήταν πολύ καλοί σε πρώτη και τρίτη περίοδο, ”πλήρωσαν” όμως την καταστροφική τέταρτη (27-14), και πλέον μετρούν 2 νίκες σε 8 ματς.

Αυτό το +21 είναι πλέον ιστορικό για τους Βάσκους στις μεταξύ τους αναμετρήσεις -27 από το 2002 και έπειτα- με το ”τριφύλλι”. Γιατί πολύ απλά, ποτέ ξανά δεν είχε έρθει νίκη τους με πάνω από 17 πόντους. Τόσους είχαν στις 23/3/05, όταν νίκησαν την ελληνική ομάδα με 86-69.

Πλέον, η Μπασκόνια έχει 13 νίκες και ο Παναθηναϊκός 14, ενώ την ίδια ώρα ο δεύτερος δεν έχει κερδίσει στο ”σπίτι” του πρώτου από τις 23/3/17 (ακριβώς 12 χρόνια μετά το -17), όταν είχε έρθει το ”διπλό” με 63-72. Όχι ότι είναι πολλά αυτά, καθώς χάθηκε την Πέμπτη (19/11) η ευκαιρία να γίνει το 9-4. Αντίθετα, έγινε το 10-3.

Στην σειρά αυτή πάντως, η πιο ευρεία νίκη παραμένει το +32 του Παναθηναϊκού πριν έναν χρόνο (28/11/19), όταν είχε κερδίσει στο ΟΑΚΑ την Μπασκόνια με 100-68!

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Ελεύθερη πτώση ο Παναθηναϊκός, ανεβαίνει η ΤΣΣΚΑ (videos)

Παπαπέτρου: “Παίζουμε χάλια, πρέπει να μαζευτούμε!”

Βόβορας: “Πρέπει να έχουμε την ίδια νοοτροπία για 40 λεπτά”