Τέταρτο δεκάλεπτο: Η “κατάρρευση” του Παναθηναϊκού στην Ισπανία! (videos)

20/Nov/20 17:44 November 20, 2020

20/Nov/20 17:44

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με “σκυμμένο” το κεφάλι από την Ισπανία γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες από Βαλένθια και Μπασκόνια στην “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα και με τα δύο αρνητικά αποτελέσματα να έχουν ένα κοινό παρανομαστή: το τέταρτο δεκάλεπτο…

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η δεύτερη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα για τον Παναθηναϊκό ολοκληρώθηκε με άσχημο τρόπο αφού η Βαλένθια και η Μπασκόνια αποτέλεσαν όπως αποδείχθηκε ανυπέρβλητα εμπόδια για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα αφού γνώρισε ισάριθμες ήττες με 95-83 από τις “νυχτερίδες” και με 93-72 από τους Βάσκους διαφορά μάλιστα που ήταν η μεγαλύτερη σε νίκη της ομάδας του Ιβάνοβιτς απέναντι στο “τριφύλλι”.

Το πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό πάντως δεν ήταν τόσο στην Ισπανία τα τελικά αποτελέσματα τα οποία ανέβασαν το αρνητικό σερί στις 4 ήττες και το συνολικό ρεκόρ στο 2-6 στην Ευρωλίγκα, αλλά κυρίως η εικόνα της άμυνας του και της διάθεσης του στα τέταρτα δεκάλεπτα των αγώνων όπου και κόστισαν ακριβά στην ομάδα του κόουτς Βόβορα.

Το Eurohoops σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα του “τριφυλλιού” στις τελευταίες περιόδους με Βαλένθια & Μπασκόνια στην Ισπανία που και έφεραν τις δύο ήττες!

Το συνολικό 52-31 σκορ τα λέει… ΟΛΑ!

Το πρόσωπο που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Βόβορα στα παιχνίδια με Βαλένθια & Μπασκόνια κατά την διάρκεια ολόκληρων των αγώνων ήταν σχεδόν ίδια, κάτι πραγματικά δύσκολο για μία ομάδα σε “διαβολοβδομάδα” Ευρωλίγκα, καθώς συνήθως υπάρχει διαφορετική αντίδραση και προετοιμασία σε τέτοιες είδους αναμετρήσεις και μάλιστα τόσο κοντινές χρονικά, ειδικά μάλιστα μετά την πρώτη ήττα.

Οι πράσινοι στο τέλος της τρίτης περιόδου με την Βαλένθια ήταν πίσω στο σκορ με 70-66 και παρότι το σκορ είχε πάει ψηλά κάτι που βόλευε τους γηπεδούχους έδειχναν πως μπορούν να παλέψουν για την νίκη μέχρι τέλους. Αυτό το ενδεχόμενο όμως αποδείχθηκε αναληθές καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δεχθεί 25 πόντους και να σκοράρει 17 με αποτέλεσμα να χάσει το θετικό αποτέλεσμα σχετικά εύκολα με 95-83.

Παρόμοια εικόνα σε λιγότερο από δύο ημέρες είδαν όλοι και στο Μπασκόνια – Παναθηναϊκός με το σκορ και τον ρυθμό να είναι λίγο πιο χαμηλά στο φινάλε της τρίτης περιόδου σε σχέση με την αναμέτρηση με την Βαλένθια, αλλά τους Βάσκους να προηγούνται με +8 (66-58).

Οι παίκτες του κόουτς Βόβορα στο τέταρτο δεκάλεπτο της Βιτόρια παρουσίασαν ίσως την χειρότερη τους εικόνα την φετινή σεζόν καθώς δέχθηκαν συνολικό επιμέρους σκορ 27-14 και γνώρισαν την πιο βαριά ήττα της ιστορία τους από την ομάδα του άλλοτε προπονητή τους (2014/15) Ντούσκο Ιβάνοβιτς με 93-82, ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 23 πόντους!

Συνολικά στις τέταρτες περιόδους με “νυχτερίδες” και Βάσκους ο Παναθηναϊκός στην Ισπανία δέχθηκε 52 πόντους σε 20 λεπτά (!) και σκόραρε μόλις 31 με αποτέλεσμα να ηττηθεί και στις δύο περιπτώσεις με… κάτω τα χέρια. Φυσικά όπως αποδεικνύεται και από τους αριθμούς η “πληγή” ήταν η άμυνα, κάτι που θα αναλυθεί παρακάτω…