Αρμάνι – Μπασκόνια 79-84: “Άλωσε” το Μιλάνο και έβαλε τέλος στο αρνητικό της σερί (videos)

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, η Μπασκόνια πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι, καθώς πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο με 84-79.

Οι Βάσκοι είχαν το πάνω χέρι σε όλη την αναμέτρηση, φτάνοντας ακόμα και στο +16 στο (36′). Οι Ιταλοί πάλεψαν στη συνέχεια για την ανατροπή, όμως δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά, με το τέλος της αναμέτρησης να βρίσκει δίκαια νικήτρια την Μπασκόνια.

Με αυτό τον τρόπο η Μπασκόνια ανέβηκε στο 7-8, ενώ η Αρμάνι υποχώρησε στο 9-6.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Μπασκόνια μπήκε καλύτερα και χάρη σε ένα μικρό σερί 6-0 (0-6, 3′) πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, κρατώντας τον έλεγχο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (19-23). Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο, με τους Βάσκους να έχουν τον έλεγχο, αλλά την Αρμάνι να μην την αφήνει να ξεφύγει. Έτσι το ημίχρονο την βρήκε μπροστά με 41-45.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν έως και στο +10 (45-55, 24′), ωστόσο οι παίκτες του Μεσίνα έδειξαν «σφυγμό» και μείωσαν στους 6 πόντους, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-63). Η Μπασκόνια, όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά πάτησε το… γκάζι στο τελευταίο μέρος του ματς και εκτόξευσε την διαφορά έως και στο +16 (63-79, 36′). Η Αρμάνι από τη μεριά της απάντησε με ένα σερί 9-0 (72-79, 38′) και στη συνέχεια άγγιξε την ανατροπή (79-81, 39′), όμως οι φιλοξενούμενοι προστάτευσαν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη (79-84).

Πού κρίθηκε:

Η Αρμάνι έκανε την μεγάλη ανατροπή και μείωσε στους 2 (79-81) στα 32” για το τέλος, ο Χένρι με καλάθι και φάουλ έκανε το 79-84, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.