Ματ της Ζενίτ σε Μπάρτσα και 0-1 με σούπερ Πάνγκος! (videos)

2021-04-21T22:58:59+00:00 2021-04-21T23:22:44+00:00.

21/Apr/21 22:58

Η Ζενίτ, μετά από ένα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ματς, πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα με 76-74 και έκανε το 1-0 στη σειρά, έχοντας πλέον το πλεονέκτημα.

Τα πάνω κάτω έφερε στη σειρά η Ζενίτ, καθώς η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι, πήρε τη νίκη με 74-76 στη Βαρκελώνη και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Η Ζενίτ είχε τον έλεγχο σε όλο το ματς, όμως στο τέλος η Μπαρτσελόνα επέστρεψε και έφτασε μια ανάσα από τη νίκη. Παρόλα αυτά, ο συγκλονιστικός Κέβιν Πάνγκος ήταν εκεί και έκανε την διαφορά (19π., 9ασ.) σκοράροντας το καλάθι της νίκης για την ομάδα του.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Το ματς:

Ισορροπία στην αρχή, πάρτι Πάνγκος στη συνέχεια

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 21-21. Η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική.

Η Ζενίτ, με τον Πάνγκος να παίρνει τον έλεγχο και να κάνει σπουδαία δουλειά, πήρε τον έλεγχο, την ώρα που η Μπαρτσελόνα έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπροστά με 34-48.

Επέστρεψε η Μπαρτσελόνα

Ο Χίγκινς πήρε το όπλο του στο τρίτο δεκάλεπτο και η Μπαρτσελόνα αναθάρρησε, μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρηση. Ο Καλάθης μείωσε ακόμα και στους 2 πόντους (51-53, 26’), όμως ένα ξέσπασμα της Ζενίτ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 54-61.

Και στο τέλος… ξανά Πάνγκος!

Ο Κούριτς με 10 δικούς του πόντους έβαλε για τα καλά την Μπαρτσελόνα στην διεκδίκηση του ματς, με τον Χάνγκα να φτάνει την διαφορά στον πόντο (65-66, 35’). Οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές επιθέσεις, όμως ο Χίγκινς με δίποντο στον αιφνιδιασμό έκανε το σκορ 68-68 (37′), βάζοντας φωτιά στο ματς. Ο Πάνγκος με το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το 68-71, όμως ένα 4-0 του Ντέιβις έφερε την Μπαρτσελόνα μπροστά με 72-71 (38′). Η απάντηση από πλευράς Ζενίτ ήταν ένα σπουδαίο τρίποντο του Ρίβερς, που έκανε το 72-74 (39′), όμως ο Ντέιβις ήταν και πάλι εκεί για το 74-74 στα 32” για το τέλος. Ο Πάνγκος με ένα μεγάλο δίποντο έκανε το 74-76, ο Χίγκινς αστόχησε στο σουτ της νίκης και κάπως έτσι η Ζενίτ “έσπασε” την έδρα της Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 0-1 στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76.

Πού κρίθηκε:

Ο Πάνγκος στο τέλος δήλωσε και πάλι παρών, σκοράροντας το μεγάλο καλάθι με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 74-76.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κέβιν Πάνγκος εκτός του μεγάλου καλαθιού που έδωσε τη νίκη στη Ζενίτ, είχε και 19 πόντους, αλλά και 10 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Ρϊβερς με 11 πόντους και ένα σπουδαίο τρίποντο στην τέταρτη περίοδο.

Από την άλλη ο Ντέιβις με 18 ήταν ο κορυφαίος, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς έμεινε στα χαμηλά, έχοντας 10 πόντους.