Εντός έδρας αήττητο ΤΕΛΟΣ για την Μπαρτσελόνα με υπογραφή Αρμάνι! (videos)

2022-01-11T23:00:46+00:00 2022-01-11T23:21:21+00:00.

11/Jan/22 23:00

Η Αρμάνι είναι η πρώτη ομάδα, που κερδίζει φέτος την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία, μετά το 73-75, για την 20ή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Έπρεπε να περάσουν 20 αγωνιστικές και 8 αναμετρήσεις, για να δούμε κάποια ομάδα να κερδίζει την Μπαρτσελόνα στο ”Palau”.

Αυτό τελικά έγινε από την Αρμάνι, η οποία πήρε μία τεράστια νίκη με 73-75 στην έδρα της πρωτοπόρου της Ευρωλίγκας, που πλέον είναι στο 15-4 με δύο σερί ήττες.

Οι Ιταλοί του 11-6 επέστρεψαν από το -10 (51-41), κάνοντας ένα φοβερό ματς στην τελευταία περίοδο (19-28), με πρωταγωνιστές τους Σέρχι και Ντιλέινι με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι έγινε ‘θρίλερ” στο τέλος, με τον Μέλι να έχει 1/2 βολές στο -5”, αλλά το σουτ του Λαπροβίτολα για τη νίκη στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Θυμίζουμε ότι αυτό ήταν το πρώτο ματς των Ισπανών μετά τις 30/12/21 (ήττα στη Μπασκόνια με 94-75), ενώ η Μιλάνο έχασε από τη Ρεάλ στην Ιταλία (73-75) στις 16/12/21.

Όσο για το ματς του πρώτου γύρου, είχε βρει νικήτρια την Αρμάνι με 75-70 στο Μιλάνο, για την 8η αγωνιστική. Για την 21η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Εφές (13/1, 22:00), ενώ η Αρμάνι δεν θα αγωνιστεί στο Μιλάνο κόντρα στην Ούνιξ.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε λίγο καλύτερα την αναμέτρηση, αλλά η Αρμάνι έκανε το 8-10 (από 8-5), με τον Σέρχι να είναι όλα τα λεφτά με 10 πόντους στη πρώτη περίοδο, αν και δεν μπόρεσε να της χαρίσει το προβάδισμα, το 14-14.

To δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάκιστης ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν και ”κολλούν” στο 24-25 για αρκετή ώρα. Μέχρι να αναλάβει δράση ο Σέρχι και να υπογράψει το 25-32, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 28-34.

Μίροτιτς και Κούριτς βγήκαν μπροστά και μετέτρεψαν το 37-38 σε 47-38, με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει για τα καλά σε θέση οδηγού. To 51-41 δεν κράτησε για πολύ, με την Αρμάνι να επιστρέφει με 52-47, σκορ που δεν έμεινε όμως (54-47).

Το ματς έγινε ξανά ντέρμπι (56-56) με τον Χάινς, με τους γηπεδούχους να ”γράφουν” το 63-59 (από 58-59), πριν γίνει το 65-68. Ο Χολ έκανε το 65-70 στο 39′, ο Κούριτς το 70-71 και ο Ντιλέινι το 70-74, με τον Μίροτιτς να μειώνει στο -5” σε 73-74, αλλά ο Λαπροβίτολα δεν βρήκε στόχο, μετά τις 1/2 βολές του Μέλι, για το τελικό 73-75.

Πού κρίθηκε: Το ματς ήταν ντέρμπι, με την Αρμάνι να κάνει 1/2 βολές στο τέλος με τον Μέλι, για το 73-75, αλλά ο Λαπροβίτολα δεν ευστόχησε σε τρίποντο στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχι ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους-4 ασίστ, όπως και ο Ντιλέινι με 15 πόντους (4/5 τρίποντα), όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεν ήταν αρκετοί για την Μπαρτσελόνα Κούριτς με 22 πόντους (8/9 σουτ), Μίροτιτς με 18 και Γιοκουμπάιτις-Ντέιβις με 11.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 28-34, 54-47, 73-75

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11, Σανλί 2, Μαρτίνεζ, Σμιτς 2, Χέιζ, Λαπροβίτολα 6, Χίγκινς 1, Κούριτς 22, Γιοκουμπάιτις 11, Μίροτιτς 18, Ουμπάλ, Νατζί

Αρμάνι (Μεσίνα): Κελ 4, Μέλι 8, Γκραντ 6, Ροντρίγκεζ 18, Ταρζέφσκι, Ρίτσι, Μπιλιγκά, Χολ 8, Ντιλέινι 15, Αλβίτι, Χάινς 8, Μπέντιλ 8