Ολυμπιακός: Κόντρα στην Έφες για να κάνει τη διαφορά… πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη μέσα στο 2022 επί της Μπασκόνια και θέλει να ξεκινήσει ένα νέο σερί γενικά, αλλά κι ειδικά στο ΣΕΦ (μετά την ήττα του από τον Ερυθρό Αστέρα), που θα του δώσει αβαντάζ δύο βαθμών από την Έφες καθώς τώρα μετράνε 13-12 νίκες αντίστοιχα, Οι “ερυθρόλευκοι”, μάλιστα, έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Στο πρώτο ματς είχε χάσει με 19 πόντους διαφορά, δεν μπόρεσε να διαφυλάξει έστω αυτό και θεωρείται απίθανο να την καλύψει απόψε, αλλά και αρκεί η νίκη από μόνη της για να σταθεί ικανή να του δώσει σημαντικό προβάδισμα στη συγκεκριμένη αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Μία νίκη που παράλληλα θα τον φέρει και πάλι σε τροχιά τετράδας.

«Πέρα από το τι χρειάζεται ξεχωριστά στο παιχνίδι αυτό, ως μια αποτίμηση αυτή τη χρονική περίοδο, η αίσθησή μου είναι πως τα τόσα πολλά παιχνίδια και η επιβάρυνση των ομάδων έχουν ρίξει την ποιότητα», τόνισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας και συνέχισε:
«Υπάρχουν αρκετοί τραυματισμοί, τα σκορ χαμηλώνουν αρκετά. Αυτό σημαίνει πως η ποιότητα τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν είναι τόσο σημαντική, όσο η αποφασιστικότητα, η σκληρότητα που πρέπει να έχεις για να πάρεις τα παιχνίδια που χρειάζεται. Είναι τέτοια η κρισιμότητα των αναμετρήσεων που σιγά σιγά το θεαματικό μπάσκετ περνά σε δεύτερη μοίρα.

Μετρά η νίκη και το πόσο σκληρός θα είσαι. Πόσο καλή άμυνα θα παίξεις. Έχω λοιπόν την πεποίθηση πως θα κάνουμε αυτό το πράγμα αύριο (10/2), θα είμαστε πολύ σκληροί γιατί η Εφές έχει πολύ ταλέντο επιθετικά σε όλες τις θέσεις. Στο ματς του πρώτου γύρου μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο ήμασταν ισόπαλοι, όμως, ήταν ικανό ένα μικρό διάστημα που σκόραραν πολύ να χάσουμε τελικά με πάνω από δέκα πόντους. Είναι μια ομάδα που αν την αφήσεις να παίξει το παιχνίδι της, με το ταλέντο που έχει μπορεί να σκοράρει πολύ, για αυτό θα πρέπει να είμαστε σκληροί σε αυτό το ματς».

Στη σύνθεση του Ολυμπιακού επανέρχεται ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μετά τον κορωνοϊό, αλλά και ο Κουίνσι Έισι.