Παναθηναϊκός: Πέμπτη χειρότερη επίθεση στην Ευρωλίγκα, διαφορά 22 πόντων μ.ό. από την καλύτερη (stats)

2022-10-20T16:47:38+00:00 2022-10-20T19:00:59+00:00.

John Rammas

20/Oct/22 16:47

BochoridisLefterisALBABerlin-Panathinaikos

Με 70 πόντους μέσο όρο στις πρώτες τρεις αγωνιστικές ο Παναθηναϊκός διαθέτει την πέμπτη χειρότερη επίθεση στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Το δείγμα είναι μεν μικρό, ωστόσο, η γενική εικόνα του Παναθηναϊκού μέχρι τώρα στην επίθεση δεν αφήνει πολλά περιθώρια για παρερμηνείες. Απόντος του τραυματία Νέιτ Ουόλτερς που προορίζεται για starting πόιντ γκαρντ κι ελλείψει ακόμη ενός ξένου για τη θέση του (starting) πάουερ φόργουορντ, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύεται να κάνει την υπ’ αριθμό 1 προτεραιότητα στο μπάσκετ, να παράξει, δηλαδή να σκοράρει.

Η αστοχία παικτών-κλειδιών όπως ο Μάριους Γκριγκόνις με 12 πόντους με 34,4% στα σουτ εντός παιδιάς κι ο Ματέους Πονίτκα με 6,7 και 33,3% αντιστοίχως, χώρια την γενική αστοχία στις ελεύθερες βολές με 63% (46/73), όλα αυτά σε μία ομάδα με νέο προπονητή και δέκα νέους παίκτες, δυσκολεύουν την όλη υπόθεση.

Υπάρχουν, όμως, φορές που δε διευκολύνει ούτε ο ίδιος τον εαυτό του. Για παράδειγμα, με πεντάδες όπως αυτή με τον Λευτέρη Μποχωρίδη (4,3), τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (0,7π.), τον Ματέους Πονίτκα (6,7π.), τον Ντέρικ Ουίλιαμς (9,7π.) και τον Γιώργο Παπαγιάννη (5π.), που άρχισε την τρίτη περίοδο με την Άλμπα στη Mercedes Benz-Arena με στόχο να καλύψει το -10 (43-33) του πρώτου ημιχρόνου κι αντ’ αυτού δέχτηκε 7-0 σερί σε 3:24 μέχρι την πρώτη αλλαγή. Όχι πως τα υπόλοιπα σχήματα τα πήγαν καλύτερα, άλλωστε, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 5:41 για να σκοράρει στην τρίτη περίοδο (60-35).

Ωστόσο, αυτό θα είναι το αποτέλεσμα στην επίθεση όσο υπάρχουν συγχρόνως στο παρκέ παίκτες με αδυναμία στην προσωπική δημιουργία ή/και φόβο να εκτελέσουν: 24άρες επιθέσεις -> Σουτ υπό αντίξοες συνθήκες -> Αστοχία -> Χαμηλό σκορ -> Ήττα, ακόμη και συντριβή, ιδίως από αντιπάλους με σύγχρονη φιλοσοφία.

Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός σκοράρει 70 πόντους ανά παιχνίδι σε αυτές τις πρώτες τρεις αγωνιστικές κι είναι η πέμπτη χειρότερη επίθεση στην Ευρωλίγκα με διαφορά 22 πόντων μέσο όρο από την καλύτερη.

Η έκτη χειρότερη άμυνα δεν αρκεί για να καλύψει το κενό, αν κι ο μέσος όρος σκαρφάλωσε απότομα μετά από τους 94 πόντους στο Βερολίνο (73π. πριν από το τζάμπολ).

Χρόνος, πάντως, για βελτίωση υπάρχει πολύς κι ο Ντέγιαν Ράντονιτς κατανάλωσε μία ώρα από αυτόν για ανάλυση και παρατηρήσεις προς τους παίκτες του εν όψει Μονακό (21/10, 21:00/NOVASPORTS 4) στο ΟΑΚΑ. Απομένει να φανεί αν υπάρχει κι οι λύσεις…