“Έπαθε” Μπέικον μετά το πρώτο ημίχρονο και… blackout την κρίσιμη στιγμή (videos)

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ο Ντουέιν Μπέικον δεν είχε σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τη Βαλένθια (0/4δίπ., 0/2τρίπ.) κι αποφάσισε να αναπληρώσει στη συνέχεια, ωστόσο, μία κακή στιγμή ήταν αρκετή για να πάρει όλα πίσω για τον Παναθηναϊκό.

Ο 27χρονος Αμερικανός σμολ φόργουορντ είχε 0+0+7+10 πόντους ανά περίοδο και την ευκαιρία να χαρίσει στον Παναθηναϊκό την πέμπτη διαδοχική νίκη στην Ευρωλίγκα, αλλά κόλλησε στην τελευταία κατοχή στην κανονική διάρκεια.

Με τον Κρις Τζόουνς να έχει μόλις αστοχήσει από το ύψος των ελεύθερων βολών στα -8″ και το σκορ ισόπαλο στο 84-84, η μπάλα έφτασε στα χέρια του με κάτι περισσότερο από 6″ για τη λήξη. Κι ενώ είχε όλη την άνεση να πλησιάσει στο αντίπαλο καλάθι, μόνο με τον Κρις Τζόουνς και τον Βίκτορ Κλαβέρ να έχουν επιστρέψει στην άμυνα, σταμάτησε πριν από τη γραμμή των 6,75 μέτρων στα 3″. Όταν συνειδητοποίησε “τι” και “πώς”, σούταρε από τα 10 μέτρα. Στεφάνη κι έξω…

Δείτε την εν λόγω φάση:

Οι υπόλοιποι 5 πόντοι στην παράταση δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα κι ο Παναθηναϊκός έπεσε με 94-91 στο “la Fonteta” και στο 6-7 στην κατάταξη.

Η συνέχεια με τη Μπαρτσελόνα (16/12, 21:30/NOVASPORTS PRIME) στο “Palau Blaugrana”.

Μέχρι τότε, δείτε στο video του Eurohoops την εμφάνιση του πρώην ΝΒΑer στην ήττα από τη Βαλένθια στην κεντροανατολική Ιβηρική Χερσόνησο.

22 pts | 7/16 2PT | 1/8 3PT | 5/6 FT | 3 reb | 2 ast | 3 stl | 1 tov | 43:25 min