Αφεντικό στο “σπίτι” της η Χίμκι

2015-11-05T19:51:16+00:00 2015-11-05T20:55:15+00:00.

05/Nov/15 19:51

Η ρωσική ομάδα πέτυχε άλλη μια επιβλητική νίκη στην έδρα της, καθώς διέλυσε 88-62 τη Στρασμπουργκ

Μετά τη Ρεάλ και τον Ερυθρό Αστέρα κι η Στρασμπουργκ υποκλίθηκε στην έδρα της Χίμκι. Η ρωσική ομάδα επικράτησε 88-62 κι έκανε το “3 στα 3” στην έδρα της, έχοντας κερδίσει τους αντιπάλους της με διαφορά 26 πόντους ανά αγώνα! Επίσης, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την καλή παράδοση που έχουν κόντρα στη γαλλική ομάδα καθώς αυτή ήταν η τέταρτη νίκη τους σε συνολικά πέντε αναμετρήσεις. Οι “κοντοί” έκαναν εξαιρετική δουλειά για την ομάδα του Κουρτινάιτις, με τους Ράις, Σβεντ και Ντράγκιτς να σκοράρουν μαζί 47 πόντους και να μοιράζουν 10 ασιστ.

Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο της αναμέτρησης και πολύ γρήγορα βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (18-7 στο 6’). Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, η Χίμκι έβρισκε με μεγάλη ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να προηγηθεί με 37-20. Τα εύκολα λάθη δεν άφηναν πολλά περιθώρια στη Στρασμπουργκ, η οποία από τη στιγμή που είχε λύσεις ούτε έξω από τα 6μ75, δεν θα μπορούσε να μείνει ανταγωνιστική. Το τέλος της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο -24, με την τελευταία περίοδο να είναι… τυπική διασικασία.

Που κρίθηκε

Η Χίμκι “καθάρισε” την υπόθεση νίκη στην τρίτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους 25-14 αλλά στην πραγματικότητα δεν απειλήθηκε ποτέ από τη Στρασμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι άλλωστε δεν θα μπορούσαν να προβληματίσουν από τη στιγμή που είχαν 3/18 τρίποντα και 16 λάθη.

Ο Ταϊρίς Ράις “εκτέλεσε” τη γαλλική ομάδα με τα 4/6 τρίποντα που σημείωσε ενώ παράλληλα δεν… παραμέλησε τα οργανωτικά του καθήκοντα, μοιράζοντας 6 ασιστ.