Μακάμπι – Ρεάλ 100-96: Νίκη… πέμπτης θέσης (videos)

2023-04-13T22:40:33+00:00 2023-04-13T23:42:31+00:00.

13/Apr/23 22:40

bonzie-colson-maccabi

Η Μακάμπι νίκησε την Ρεάλ στην παράταση με 100-96 και τερμάτισε στην πέμπτη θέση της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Μεγάλη νίκη για τη Μακάμπι κόντρα στην Ρεάλ με 100-96, για την 34η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ ανέβηκε στο 20-15 και τερμάτισε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την τέταρτη Μονακό, ενώ η Ρεάλ (23-11) είναι δεύτερη.

Μπορεί, όμως, να πέσει τρίτη, αν την Παρασκευή (14/4) η Μπαρτσελόνα κερδίσει την Βαλένθια εντός.

Σε ό,τι αφορά το ματς, χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ στο τελευταίο λεπτό.

Ο Μπράουν έκανε σπουδαίο ματς, πριν αποχωρήσει τραυματίας στις αρχές της παράτασης.

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα και πήρε το προβάδισμα με 7-3, αλλά η Ρεάλ γρήγορα μπήκε σε ρόλο οδηγού με 12-18. Οι Μαδριλένοι είχαν τον έλεγχο του ματς στα χέρια τους, αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν τη περίοδο στο 16-18.

Η Μακάμπι επέστρεψε με σερί 9-0 (21-18), πριν η Ρεάλ ανακτήσει το προβάδισμά της και μάλιστα με +9 (33-42) με μπροστάρη τον Μούσα και το… τρίποντο (8/17). Και πάλι, όμως, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο (37-42).

Μπράουν και Κόλσον βγήκαν μπροστά για τη Μακάμπι και κάπως έτσι το ματς έγινε ξανά ντέρμπι (49-46). Η Ρεάλ είχε τις απαντήσεις επιθετικά και κατάφερε να εξισορροπήσει το παιχνίδι, πριν μπούμε στη τελευταία περίοδο με το σκορ στο 65-62.

Τα πράγματα… αγριέψαν στο τέλος, με τον Μπράουν να κάνει το 86-83 στο 39′. Η Ρεάλ έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει το ίδιο έγινε και για τη Μακάμπι, πριν ο Ντεκ κάνει το 86-86. Ο ΝτιΜπαρτολομέο αστόχησε και έτσι πήγαμε στη παράταση.

Ο Μπράουν αποχώρησε τραυματίας, αλλά η Μακάμπι προσπέρασε με 90-88, πριν ο Χίλιαρντ βάλει μεγάλο τρίποντο στο 44′ (93-90), πριν έρθει το 95-90 από τον Σόρκιν. Η Ρεάλ μείωσε σε 97-94, αλλά ο χρόνος δεν ήταν υπέρ της, για το τελικό 100-96.

Πού κρίθηκε

Το 86-88 έγινε 95-90 με σερί 5-0 της Μακάμπι μετά το 44′.

Ο Μπράουν είχε 22 πόντους-4 ριμπάουντ-6 ασίστ. Κομβικός και ο Χίλιαρντ (10 πόντοι) με τρίποντο για το 93-90 και 2/2 βολές για το 97-92.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-42, 65-62, 86-86, 100-96

Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν 22 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μπάλντγουιν 11 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 7 (1/5 τρίποντα), Σόρκιν 10 (5/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Ντιμπαρτολομέο 7 (1/7 σουτ, 4/4 βολές), Χίλιαρντ 10 (2), Κοέν 4, Μπράιμο, Νίμπο 15 (7/9 δίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Κόλσον 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ).

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 2, Φερνάνετθ 3 (1), Χάνγκα (0/6 σουτ, 5 ασίστ), Χεζόνια 15 (3/8 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντεκ 16 (7 ριμπάουντ), Κορνελί 2, Ταβάρες 5 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 μπλοκ), Γιαμπουσέλε 25 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούσα 20 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη).