Ρεάλ, δεν είναι πια αστείο: Ισοπέδωσε τη Μονακό και μετράει 13 σερί νίκες στην Ευρωλίγκα!

2023-11-16T22:35:00+00:00 2023-11-16T23:37:06+00:00.

16/Nov/23 22:35

Η Ρεάλ συνεχίζει αήττητη στην Ευρωλίγκα μετά και το 91-73 κόντρα στη Μονακό, για την ένατη αγωνιστική. Ακόμα και στους 30 η διαφορά!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Κάποιος να σταματήσει την Ρεάλ!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης κέρδισε και την Μονακό με 91-73, για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και παραμένει αήττητη.

Όχι απλά έχει 8-0 (ματς λιγότερο) στην διοργάνωση, αλλά μετράει συνολικά 19-0 τη φετινή χρονιά σε Ευρώπη και Ισπανία!

Για να το πάμε ένα βήμα παραπέρα, η Ρεάλ έχασε τελευταία φορά στην Ευρωλίγκα στο Game 2 από την Παρτιζάν στις 27/4.

Τι ακολούθησε; Ένα ιστορικό 3-0 στην σειρά αυτή, ένα 2-0 στο Final Four του Κάουνας και το -μέχρι στιγμής- 8-0 φέτος.

Όσον αφορά το ματς, οι νικητές μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, σκόραραν 30 στη πρώτη περίοδο και πήγαν στο +22 νωρίς.

Με Μούσα, Ταβάρες, Πουαριέ και Καμπάτσο δεν κοίταξαν πίσω, αφήνοντας τους Μονεγάσκους στο 5-4, στην δεύτερη σερί ήττα τους.

Για την δέκατη αγωνιστική, η Ρεάλ υποδέχεται την Άλμπα (23/11), ενώ η Μονακό φιλοξενείται από την Μπασκόνια (24/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (13-10), πριν η Ρεάλ αποφασίσει να πατήσει γκάζι και να ξεφύγει. Και το έκανε εμφατικά με 28-12 στο 8′, την ώρα που η Μονακό δεν είχε καμία απολύτως ”απάντηση” σε επίθεση και άμυνα. Ο Μούσα ήταν τρομερός με 14 πόντους (4/6 σουτ), για το 30-20 στην πρώτη περίοδο.

Οι Μαδριλένοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν σε ανάλογους ρυθμούς για το 43-24 με τον Γιουλ να σκοράρει back to back τρίποντα. Ο Ταβάρες υπέγραψε το +22 (48-26), αλλά ακόμα και έτσι, οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν σε 48-35 στο 18′, για να κλείσουν το ημίχρονο στο -14 (53-39).

Και ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ροκανίζουν την διαφορά ή να μην αφήνουν την Ρεάλ να πάρει ξανά μεγάλες διαφορές (58-45), ο Καμπάτσο βγήκε μπροστά και έδειξε τον δρόμο στους συμπαίκτες του για το επιμέρους 22-5 (!) που ακολούθησε, για το 80-50, σκορ που έκλεισε την τρίτη περίοδο του αγώνα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ματς και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, καθώς η εικόνα των δυο ομάδων και το +30 δεν άφησαν άλλα περιθώρια, όσον αφορά τον νικητή. Η επικράτηση των Μαδριλένων ήρθε τελικά με μικρότερη διαφορά, αυτή των 18 πόντων για το 91-73.

Πού κρίθηκε

Η Μονακό ροκάνισε την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, έκανε το 58-45, αλλά κάπου εκεί η Ρεάλ ξέφυγε για τα καλά (77-50), παίρνοντας εύκολα τη νίκη.

Ο Μούσα με 21 πόντους-5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών (6/9 σουτ, 6/7 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 53-39, 80-50, 91-73

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 7, Φερνάντεθ 3, Αμπάλντε, Καμπάτσο 12, Χεζόνια, Ροντρίγκεθ, Ντεκ 7, Πουαριέ 12, Ταβάρες 12, Γιουλ 14, Γιαμπουσέλε 3, Μούσα 21

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 6, Λόιντ 2, Μπλοσομγκέιμ 4, Μπράουν 9, Ντιαλό 4, Κορνελί 8, Ζαϊτέ, Ουόκερ 2, Μοτιεγιούνας 14, Τάρπεϊ 3, Χολ 8, Τζέιμς 13