Ερυθρός Αστέρας – Παρτιζάν 88-72: Παράσταση για έναν ρόλο το σερβικό ντέρμπι

2024-01-04T22:05:56+00:00 2024-01-04T23:14:07+00:00.

04/Jan/24 22:05

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι κόντρα στην Παρτιζάν με 88-72, για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Παράσταση για έναν ρόλο!

Ο Ερυθρός Αστέρας θριάμβευσε στο σερβικό ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, κερδίζοντας την Παρτιζάν με 88-72.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και έφτασε ακόμα και στο +23, με το τελικό σκορ να μην αποτυπώνει την πλήρη εικόνα.

Ακόμα και όταν η Παρτιζάν μείωσε στους 8 (77-68), Γκιεντράιτις (14 πόντοι) και Νέντοβιτς (16) έβαλαν μεγάλα καλάθια (82-68) και τελείωσαν το ματς.

Το δίδυμο των Γκιλέσπι και Τεόντοσιτς έκανε την διαφορά για τους νικητές με 27 πόντους συνολικά. Οι Σέρβοι πλέον μετρούν οκτώ νίκες και έντεκα ήττες.

Όσο για την Παρτιζάν, που πήγε στο τέλος να κάνει την ανατροπή, αλλά δεν είχε τον χρόνο και τις λύσεις, πήγε στο 10-9 της βαθμολογίας.

Στο ματς του πρώτου γύρου (πέμπτη αγωνιστική), η Παρτιζάν είχε πάρει τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 88-86.

Για την 20ή αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενείται από την Βιλερμπάν (9/1), ενώ η Παρτιζάν από την Φενέρ (9/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε από την αρχή πιο δυνατά στο ματς και επέβαλλε τον ρυθμό του με 20-9. Η Παρτιζάν είχε 0/4 τρίποντα και συνολικά 4/13 σουτ, με τους Γκιλέσμπι και Χάνγκα να υπογράφουν το +11 (24-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αυτό που ακολούθησε δεν το περίμεναν ούτε οι πιο πιστοί φίλαθλοι των γηπεδούχων. Η διαφορά εκτινάχθηκε στους 21 (44-23), με τον Γκιεντράιτις να μπαίνει στην εξίσωση. Το μόνο που κατάφερε η Παρτιζάν ήταν να μειώσει σε 50-29 στο ημίχρονο του ματς.

Το παιχνίδι συνέχισε σε ανάλογους ρυθμούς και… διαφορές (57-36), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να φτάσουν στο -16 (58-42) με τον Καμπόκλο. H προσπάθειά τους, όμως, έμεινε εκεί μέχρι στο 30ό λεπτό, με τον Γκιλέσπι να δίνει πολλές λύσεις στον Αστέρα.

Ο Νέντοβιτς σκόραρε από μακριά, ο Ντος Σάντος μπήκε στην εξίσωση, όμως ο Αστέρας χαλάρωσε και η Παρτιζάν επέστρεψε με 77-68 στο 37′. Γκιεντράιτις και Νέντοβιτς ήταν εκεί, όμως, με μεγάλα σουτ για το 82-68, με το ματς να τελειώνει εκεί για το 88-72.

Πού κρίθηκε

Το 24-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου έγινε 44-23 στην συνέχεια, με την διαφορά να φτάνει και στους 23 (52-29). Ακόμα και όταν η Παρτιζάν μείωσε στους 8 (77-68), Γκιεντράιτις και Νέντοβιτς έβαλαν μεγάλα καλάθια (82-68) και τελείωσαν το ματς.

Ο Γκιλέσπι ήταν ο απρόσμενος πρωταγωνιστής για τους νικητές με 14 πόντους-5 ριμπάουντ (7/8 δίποντα) σε 19 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 50-29, 65-48, 88-72

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Τεόντοσιτς 13, Χάνγκα 11, Νταβίντοβατς 3, Λάζιτς, Τόμπι, Μπολομπόι 4, Ίλιτς, Νέντοβιτς 16, Γκιεντράιτις 14, Γκιλέσπι 14, Τόπιτς 3, Ντος Σάντος 10

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 5, Βούκτσεβιτς 2, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17, Σμαϊλάγκιτς, Γιάραμαζ, Νάναλι 11, Άντζουσιτς 2, Ντόζιερ 12, Πονίτκα 2, Καμίνσκι 11, Καμπόκλο 10