Παρτιζάν – Μπασκόνια 87-83: Νίκη-ανάσα με τριάδα-φωτιά

2024-03-19T22:35:12+00:00 2024-03-20T13:23:43+00:00.

19/Mar/24 22:35

partizan-punter-avramovic

Η Παρτιζάν πήρε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην Μπασκόνια με 87-83, για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Παρτιζάν ”καιγόταν” για τη νίκη απέναντι στην Μπασκόνια και τελικά την πήρε με 87-83, για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι σε όλο το διάστημα και έφτασαν στην επικράτηση, που τους ανεβάζει στο 14-16 της βαθμολογίας, στο ”κυνήγι” των play-in.

Καμίνσκι, Καμπόκλο, Πάντερ ήταν φοβεροί με 56 πόντους αθροιστικά, απόντος του ΛεΝτέι που παραμένει στις ΗΠΑ μετά τον θάνατο του πατέρα του.

Από την άλλη, οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 16-14, αλλά παραμένουν εκτός δεκάδας, με τον Χάουαρντ να έχει 26 πόντους, αλλά και 10/22 σουτ.

Ομπράντοβιτς: Η επική κίνηση στον κόσμο της Παρτιζάν ότι… υπέγραψε νέο συμβόλαιο! (video)

Στο ματς του πρώτου γύρου, η Μπασκόνια είχε επικρατήσει με 84-83 της Παρτιζάν, επομένως η τελευταία έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Για την 31η αγωνιστική (21-22/3), η Παρτιζάν υποδέχεται την Ρεάλ (21/3), ενώ η Μπασκόνια φιλοξενείται από την Ζαλγκίρις Κάουνας (21/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Παρτιζάν είδε τον Καμίνσκι να ξεκινά το ματς με 8 πόντους στα πρώτα λεπτά, όμως η Μπασκόνια δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά (16-14). Ο Καμπόκλο, όμως, έβαλε επτά σερί πόντους και έτσι οι Σέρβοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 23-16.

Η συνέχεια ανάλογη στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Παρτιζάν να έχει το προβάδισμα σταθερά και μάλιστα να φτάνει ακόμα και στο +11 με 38-27 στο 16′. Οι Ισπανοί, όμως, ούτε τώρα τα παράτησαν και κατάφεραν με Μαρίνκοβιτς και Χάουαρντ να κλείσουν το ημίχρονο στο 44-42.

Καμίνσκι και Καμπόκλο συνέχισαν να δίνουν λύσεις στην Παρτιζάν και έτσι έφτασε γρήγορα στο +10 (54-44). Η Μπασκόνια έδειχνε σε εκείνο το σημείο να χάνει τον έλεγχο του αγώνα (64-53), όμως παράλληλα δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει παραπάνω, για το 69-60 στο 30′.

Ο Πάντερ μπήκε στην εξίσωση για την Παρτιζάν για το +12 (78-66) στο 33′. Οι Βάσκοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια και από το 78-66 φτάσαμε στο 85-83 στο -39” με τον Χάουαρντ. Ο Ντόζιερ έκανε το 87-83 στο -18”, με τη Μπασκόνια να χάνει την ευκαιρία για σκορ, για το τελικό 87-83.

Πού κρίθηκε

Στο καλάθι του Ντόζιερ στο -18” για το 87-83.

Ο Καμίνσκι ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους-3 ριμπάουντ-3 ασίστ σε 24:41′, ο Καμπόκλο 18 πόντους-13 ριμπάουντ σε 38:22′ και ο Πάντερ 18 πόντους-6 ασίστ σε 28:13′.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-42, 69-60, 87-83

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς 9, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 18, Σμαϊλάγκιτς, Γιάραμαζ 2, Νάναλι 3, Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 3, Ντόζιερ 6, Πονίτκα 6, Καμίνσκι 20, Καμπόκλο 18

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 26, Ραϊέστε, Τσιόζα 2, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς 11, Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4, Ντίεζ, Ρογκαβόπουλος 2, Κότσαρ 2, Κοστέλο 13, Θίοντορ 4, Μονέκε 13