Παναθηναϊκός ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στο Βελιγράδι και στα χέρια του το πλεονέκτημα!

2024-03-20T22:07:38+00:00 2024-03-20T23:34:22+00:00.

20/Mar/24 22:07

Mathias-Lessort-CrvenaZvezda-Panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το Βελιγράδι, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 76-89, για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μεγάλο ματς από Λεσόρ και Μήτογλου, double double ο Σλούκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ”διπλό” για τον Παναθηναϊκό, που κρατάει στα χέρια του το πλεονέκτημα έδρας!

Οι πράσινοι έπρεπε να κερδίσουν τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και αυτό ακριβώς έκαναν με 76-89, για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Αταμάν μπήκε πολύ δυνατά και με φοβερή ευστοχία από τα 6,75μ. (9/13 στο ημίχρονο), έφτασε στην πολυπόθητη επικράτηση.

Οι νικητές είχαν το προβάδισμα και τον έλεγχο του ματς σχεδόν σε όλη την διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ύστατη προσπάθεια και να επιστρέφουν με 65-73 (από 54-70), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν την ψυχραιμία και τις λύσεις για να φύγουν νικητές.

Ο Μήτογλου έκανε εξαιρετική εμφάνιση, Σλούκας, Γκραντ και Ναν έδωσαν πολλές λύσεις και ο Γκραντ ήταν εκεί όταν ήθελε σκορ η ομάδα του, με τον Λεσόρ να κάνει ξανά θραύση στην αντίπαλη ρακέτα. Πλέον, ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 19-11 και παραμένει σε τροχιά τετράδας, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να ”πέφτει” στο 10-20 (έξι σερί ήττες).

Όλα αυτά στην ιστορική βραδιά για τον Σλούκα, που πλέον είναι ο Έλληνας με τις περισσότερες συμμετοχές στα χρονικά της Ευρωλίγκας με 376. Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα απουσίασαν οι Ντος Σάντος, Τόπιτς, Τόμπκινς, Λάζιτς, Από τον Παναθηναϊκό ήταν εκτός οι Βιλντόζα και Αντετοκούνμπο.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει του Ερυθρού Αστέρα με 82-65 στο ΟΑΚΑ. Για την 31η αγωνιστική (21-22/3), ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Βίρτους Μπολόνια (22/3), ενώ ο Παναθηναϊκός την Μπαρτσελόνα (22/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

”Τρίποντο” ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με 2 λάθη του Ναν και ισάριθμα φάουλ του Γκραντ, με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 5-4. Το προβάδισμα έγινε γρήγορα πράσινο, με τον Μήτογλου να έχει 9 πόντους για το 7-11. Οι Σέρβοι είχαν 1/5 τρίποντα, οι πράσινοι 4/4, για να φτάσουμε στο 11-20 στο 7′. Οι γηπεδούχοι μείωσαν για λίγο (20-23), όμως τα τρίποντα (7/9) Σλούκα και Ναν έφεραν το 20-29 στο 10′.

Η ομάδα του Αταμάν συνέχισε σε ανάλογους ρυθμούς και στην δεύτερη περίοδο, για να ξεφύγει ακόμα και με 14 πόντους (20-34), με τον Αστέρα να έχει 8/16 σουτ. Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε από τους φιλοξενούμενους (32-43), κυρίως με σκορ του Ναν. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με Χάνγκα και Μπολομπόι σε 39-46, ο Γκριγκόνις έβαλε μεγάλο σουτ για το 39-49, για το 41-51 του ημιχρόνου.

Το ”καθάρισε” (κυρίως) ο Λεσόρ

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο (44-51), αλλά δεν έβρισκε σκορ για να μειώσει κι άλλο το σκορ. Ο Μήτογλου ήταν εκεί για τον Παναθηναϊκό για το 46-56, όπως και ο Λεσόρ (46-58), με τους Σέρβους να αντιδρούν προς στιγμήν με 52-62, χωρίς να υπάρξει συνέχεια, με τον Λεσόρ να κάνει θραύση και το 52-68. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δυο ομάδες στο 56-70.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε σε 65-73 στο 34′ με τον Νέντοβιτς, την ώρα που οι πράσινοι σερί άστοχες επιθέσεις. O Γκραντ έβαλε μεγάλο τρίποντο στο 35′ για το 65-76, με τους Σέρβους να μην δίνουν συνέχεια στην αντεπίθεσή τους, την ώρα που ο Λεσόρ συνέχισε να τους κάνει ”ζημιά” επιθετικά (7ο-82). Κάπως έτσι, φτάσαμε στο ”διπλό” του ”τριφυλλιού” με 76-89.

Πού κρίθηκε

Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 65-73 στο 34′, αλλά ο Γκραντ σκόραρε για τρεις και έκανε το 65-76, σε ένα κομβικό σημείο για το ματς, πριν ο Λεσόρ κάνει το 70-82 στο 38′.

Ο Λεσόρ ήταν εξαιρετικός, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο (10 πόντοι) με συνολικά 19 πόντους (6/11 δίποντα, 7/11 βολές) και 6 ριμπάουντ-4 ασίστ-3 κλεψίματα-2 μπλοκς-8 κερδισμένα φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 2, Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 4, Χάνγκα 2, Νταβίντοβατς 19, Μίτροβιτς 6, Τόμπεϊ, Μπολομπόι 11, Ίλιτς 9, Νέντοβιτς 19, Γκιεντράιτις 4, Γκιλεσπί

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 17, Παπαπέτρου, Γκραντ 12, Ναν 15, Λεσόρ 19, Γκριγκόνις 8, Ερνανγκόμεζ 1, Μήτογλου 17, Μαντζούκας