Αρμάνι Μιλάνο: Με φόρα από το Μονακό, πλήγωσε τη Φενέρ και ελπίζει!

22/Mar/24 22:49 March 23, 2024

gadamopoulos

22/Mar/24 22:49

Amine Noua Fenerbahce Milano

Το Μιλάνο έμεινε ζωντανό στη μάχη των Play-In επικρατώντας της φορμαρισμένης Φενερμπαχτσέ, η οποία “γύρισε” από το -17, πήρε προβάδισμα όμως δεν απέφυγε την ήττα και έχασε έδαφος για τη 2η θέση…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η γνωστή και… διπρόσωπη ταυτότητά της έκανε την εμφάνισή της και το βράδυ της Παρασκευής (22/3) στο Μιλάνο. Τούτη τη φορά, όμως, η Αρμάνι δεν το «πλήρωσε».

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα απώλεσε προβάδισμα 17 πόντων, έμεινε πίσω με 3π. στο 1:40 για το τέλος του αγώνα με τη Φενερμπαχτσέ, ωστόσο ανέτρεψε με τη σειρά της τα δεδομένα και νίκησε με 77-76, μένοντας ζωντανή στη μάχη για τα Play-In!

Οι Ιταλοί έφτασαν σε ρεκόρ 14-17 και με φόρα από τον προ 48 ωρών θρίαμβο στο Μονακό, «εξαργύρωσαν» το μομέντουμ, πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη στην έδρα τους και συνεχίζουν να ελπίζουν.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν όταν ο Μπιμπέροβιτς έφερε τη «Φενέρ» μπροστά με 73-70 στο 1:40 για το φινάλε, αρχικά με τρίποντο του Μίροτιτς και στη συνέχεια με καλάθι του Σιλντς, για το 75-73 στα 37΄΄! Οι Τούρκοι έχασαν την ευκαιρία τους όταν ο Ουίλμπεκιν αστόχησε στο τρίποντο της νίκης στα 16΄΄ και το τέλος του σερί των τεσσάρων νικών (μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ) τους «έριξε» στο 19-12.

Η Αρμάνι είχε κορυφαίο σκόρερ τον Νικολό Μέλι, με 17π., όμως στο τέλος «μίλησαν» οι Μίροτιτς (13π.) και Σιλντς (15π.). Για τη Φενερμπαχτσέ, δεν έφτασαν οι 15π. του Ουίλμπεκιν, αλλά με 5/16τριπ.(!) και οι 13π. που πρόσθεσαν αντίστοιχα οι Μότλεϊ και Μπιμπέροβιτς.

Σε «ρηχά» νερά οι Έλληνες της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να έχει 9π. με 3/3τριπ. σε 18΄, τον Νικ Καλάθη 2π. αλλά και έξι ασίστ σε 24΄ και τον Γιώργο Παπαγιάννη να μένει άποντος σε 6:38.

Για την επόμενη, 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Αρμάνι φιλοξενείται στις 28/3 από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, ενώ η Φενερμπαχτσέ υποδέχεται στις 29/3 την Άλμπα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Πριγκιπική» Αρμάνι!

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο στο Μονακό, η Αρμάνι μπήκε φουριόζα στο ματς και με τέσσερα τρίποντα των Μίροτιτς και Μέλι είχε σκοράρει 20π. στο 5΄ (20-10)! Χάρη σε συνολικά 5/7τριπ., οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +14 (26-12) στο 8΄, εκμεταλλευόμενοι και τα πέντε λάθη των Τούρκων. Με τον Σανλί, πάντως, να δίνει λύσεις με 6π., η «Φενέρ» πλησίασε στο 28-18 του δεκαλέπτου.

Μέλι, μεν… απάντηση «Φενέρ», δε

Το σόου του Νικολό Μέλι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και με τον Ιταλό φόργουορντ να σκοράρει πέντε σερί πόντους (σύνολο 13π.), οι Μιλανέζοι ξέφυγαν και με 39-22 στο 14΄! Μονάχα που οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα είχαν 0/7τριπ. στο δεκάλεπτο και σκόραραν μόλις 4π. στα έξι τελευταία λεπτά του. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Μπιμπέροβιτς να φτάνει 8π. και τον Ντόρσεϊ τους 6π., μείωσε στο 43-36 του ημιχρόνου, με επιμέρους 14-4.

«Μία σου και μία μου…»

Η Φενερμπαχτσέ εκμεταλλεύτηκε τη φόρα της και μείωσε και σε 43-39 στο 22΄, ενώ πλησίασε και στο -3 (47-44) στο 25΄. Παρόλα αυτά, το Μιλάνο βρήκε νέες λύσεις από τον Σαβόν Σιλντς (13π.) και ανέβηκε και πάλι στο +10 (54-44), πριν από το 59-51 του 30΄. Η «Φενέρ», πάντως, έφτασε πάλι σε απόσταση ενός σουτ (59-56) στο 32΄, προς ένα «κλειστό» φινάλε.